Як написати короткий виклад.

Виклад - короткий письмовий переказ прослуханого або прочитаного тексту. Це один з видів творчої роботи поряд з твором і диктантом, застосовуваний у школах для розвитку в учнів навичок правопису та об'єктивного аналізу.
Інструкція
1
Насамперед необхідно визначити стиль і тип майбутньої роботи. Короткий виклад має в стислій формі передати основну думку повного тексту, послідовність описаних подій, імена дійових осіб, тимчасові дати і т.д. За характером аналізованого твору можна виділити кілька типів викладу: оповідної, описову і виклад-роздум. Зазвичай в роботі використовують не один, а поєднання декількох типів, наприклад, оповідальне виклад з елементами опису або міркування.
2
Оповідної виклад - найпростіший тип, при якому важливо насамперед правильно передати основний зміст і послідовність дій, сюжетну лінію. При цьому короткий виклад повинно носити інформативний характер, без барвистих описів і абстрактних фраз. Головне - дати основні відомості про події у тексті.
3
Визначте центральну думку твору та його головних персонажів, розбийте текст на підтеми. Виділіть основні дії і зафіксуйте всі деталі, без яких розповідь буде неповним. Подумайте, як можна коротше висловити думку, укладену в кожному фрагменті. Складіть план. Напишіть чернетку, перечитайте, зробіть необхідні правки або доповнення.
4
Описове виклад - найскладніший тип роботи. У вихідних текстах, як правило, присутні описи місць або предметів, що представляють важливість з точки зору автора. Це може бути зовнішність людини, фасад або оздоблення будинку, архітектурні елементи (балкон, ганок і т.д.), предмети побуту, одяг та ін.
5
У першу чергу необхідно зрозуміти, які речі і чому автор захотів виділити в своєму творі, яким чином він це зробив, як висловив в тексті. Для цього дайте відповідь на наступні питання: які деталі об'єкта і чому мають докладний опис; на які саме якості чи ознаки об'єкта необхідно звернути увагу, які найдрібніші подробиці важливо не упустити; чи є в тексті порівняння ознак різних предметів або людей і за яким принципом; які кошти автор використовував для передачі нюансів.
6
Виклад-роздум передбачає застосування логіки, аналізу, висловлювання власних думок, думки. Важливо не тільки передати зміст твору, але і відповісти на питання "чому це сталося?", "До чого це призведе?", "Хто винен?" і т.д. Для цього виділіть в тексті моменти, які можуть викликати певні міркування, спробуйте зробити самостійний висновок, побудуйте свою думку, розвиваючи або доповнюючи сказане в тексті. Короткий виклад, як правило, такий тип не передбачає, оскільки міркування важко висловити у стислій формі.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=JcCQy_OkA-I
Зверніть увагу
Не забудьте перевірити орфографію.
Корисна порада
Завжди використовуйте черновік.Учітесь розрізняти істотні і несуттєві подробиці, намагайтеся писати стисло. Замінюйте занадто довгі фрази більш короткими власними, але без втрати сенсу.