Як скласти анкету для маркетингового дослідження.

Маркетингове дослідження відіграє велику роль у розвитку бізнесу. З його допомогою фахівці можуть спрогнозувати зростання рівня попиту на найближчий період і зробити стратегію фірми ефективнішою.
Інструкція
1
Щоб скласти якісну анкету для маркетингового дослідження і ефективно застосувати в роботі отримані результати, спочатку визначте ваші цілі. Саме від поставлених цілей і завдань залежить структура і зміст питань.
2
Анкета для маркетингового дослідження складається з декількох блоків. Спочатку йдуть персональні дані респондента (стать, вік, освіта, трудова діяльність та ін.). Цей розділ дуже важливий, т.к. дозволяє фахівцям визначити, до якої категорії клієнтів відноситься людина (до цільової аудиторії або так званим «випадковим» покупцям).
3
Далі перейдіть до питань, що показує, як давно і наскільки добре людина знайомий з предметом дослідження (товаром, послугою, торговою маркою). Більшість анкет складаються з питань і пропонованих варіантів відповідей. Наявність варіантів дозволяє значно полегшити процес перевірки і позбавляє дослідника від необхідності розбирати не завжди зрозумілий почерк респондента.
4
У наступному розділі розташуйте питання, безпосередньо пов'язані з метою дослідження. Наприклад, якщо ваше завдання - з'ясувати, як підняти попит на товари даної торгової марки, то сформулюйте питання так: «Який аспект діяльності нашої фірми ви б поліпшили?»: А) Якість продукції; Б) Рівень обслуговування; В) Асортимент; Г) Інше ________; В даному блоці важливо дати споживачеві можливість висловитися. Це допоможе вам отримати максимально достовірні результати.
5
Якщо анкета заповнюється від руки, то попередньо заповніть її самі. В процесі відповідей на питання ви побачите власні недоліки (занадто вузькі поля для відповідей, дуже дрібний шрифт, що не точно сформульовані загальні питання і т.д.).
6
Слідкуйте, щоб питань було небагато, інакше респондент, побачивши великий список, може підкреслити відповіді навмання, щоб не витрачати багато часу. Запитання формулюйте коротко, чітко, зрозуміло і однозначно, щоб людина відразу зрозумів їх сенс і вибрав підходящий відповідь.
На початку підприємницької діяльності може не виявитися коштів для оплати послуг професійного маркетолога. Нехтувати ж дослідженням ринку неприпустимо. Це може привести до марної витрати наявних коштів. Просту анкету для маркетингового дослідження можна скласти самостійно.
Інструкція
1
Складіть список питань, на які необхідно отримати відповідь в ході маркетингового дослідження. Іноді підприємці самі не знають, що їм треба від ринку. Сформульовані в письмовому вигляді питання допоможуть чіткіше зрозуміти цілі дослідження.
2
Виділіть зі списку найголовніше питання. Саме йому буде присвячена анкета. Якщо на інші питання також вкрай необхідно отримати відповідь, складіть для них інші анкети. В іншому випадку, ви ризикуєте заплутатися самі і заплутати людей, які відповідатимуть на питання анкети. Дотримуйтеся правила "Одне маркетингове дослідження = пошук відповіді на одне питання".
3
Напишіть різні формулювання головного питання. Ви знаєте, що є аудіали, візуали і кінестетики. Це люди, які сприймають і трактують одну і ту ж інформацію не однаково. Тобто вони не однаково зрозуміють поставлене запитання. Якщо необхідно, знайдіть докладні відомості про ці типах людей. Сформулюйте один і той же питання по-різному, щоб "підігнати" його під сприйняття будь-якої людини, який відповідатиме на запитання анкети. Зверніть увагу - зараз йдеться лише про одне питання анкети, який ви знайшли на 2-му кроці.
4
"Розбавте" отримані формулювання питаннями про інші події або речах. Люди зазвичай бояться дати "неправильний" відповідь на питання. Вони можуть брехати, відповідаючи на запитання анкети, щоб здатися розумними. Тому ви повинні подбати про те, щоб вони не здогадалися, що ви хочете дізнатися. Для цього різні формулювання вашого головного питання треба помістити в різних частинах анкети, між іншими питаннями, які не відносяться до справи і абсолютно вас не цікавлять. Ця маленька хитрість дозволить вам отримати від досліджуваного ринку правдиву картину.
5
Протестуйте отриману анкету . Виберіть 100 осіб, нехай вони дадуть відповідь на запитання анкети. Проаналізуйте їх відповіді. Мета аналізу - з'ясувати, які формулювання запитань людям не зрозумілі.
6
Внесіть в текст необхідні коректування. Сформулюйте неясні питання інакше.
Зверніть увагу
Не всі читачі анкети зрозуміють, чого ви хочете від них добитися. Іноді потрібні пояснення до важких питань. Якщо доречно, наведіть приклади відповідей. Але зробіть так, щоб не наштовхнути людину на "правильні" або потрібні вам відповіді. Інакше результати дослідження спотворяться.
Корисна порада
Якщо анкета для маркетингового дослідження буде лунати людям в друкованому вигляді, збільште шрифт тексту. Подбайте про те, щоб людям з поганим зором не довелося вдивлятися в невеликий текст.