Як виміряти кислотність грунту.

Кислотність грунту - це один з основних критеріїв її якості. Вона залежить від переважання в грунті тих або інших хімічних елементів і поділяється на кислу, нейтральну і лужну, залежно від величини рН.
Вам знадобиться
  • - лакмусовий папір;
  • - крейда;
  • - гумова рукавичка.
Інструкція
1
Перед вимірювання кислотності згадайте, що за рівнем рН грунту розрізняють сильнокислі з діапазоном рН в межах 3-4, кислі - 4-5 рН, слабокислі грунту - 5-6 рН, нейтральні - 6-7 рН, лужні грунту мають рН в межах 7-8, а Сильно - 8-9 рН. Дана величина змінюється в межах значень від 0 до 14. Зміна рН на 1 одиницю означає зміна кислотності в ту чи іншу сторону в 10 разів.
2
Для визначення рН з точністю в одиницю застосовуйте лакмусовий папір. На ділянці грунту викопайте ямку глибиною близько 30 см, візьміть пробу з її вертикальної стінки у напрямку зверху вниз.
3
Грунт ретельно перемішайте і додайте очищену або дистильовану воду. В отриману суспензію занурте лакмусовий папірець, який просочується водою і вимитими їй з грунту хімічними речовинами. Залежно від рівня кислотності досліджуваної грунту лакмус буде змінювати свій первісний колір. При порівнянні отриманого кольору з додається стандартною шкалою зміни кольору лакмусу можна визначити кислотність грунту.
4
Якщо колір лакмусу змінився і став червоним - грунт кислий, рожевий колір означає середню ступінь кислотності грунту, а жовтий - слабку кислотність. Якщо колір лакмусу синьо-зелений - рН грунту нейтральний або близький до нейтрального.
5
Визначити кислотність грунту за методом Кличнікова можна таким чином. Візьміть суху пробу досліджуваної землі в кількості 30 г і залийте в ємності кип'яченою водою в обсязі 50 мл. Далі візьміть 7 г крейди, загорніть у папір і опустіть в ємність з грунтової суспензією.
6
Шийка ємності закрийте гумовою печаткою або напалечнікі, її оберніть в тканину для запобігання нагрівання і ретельно збовтайте. Якщо досліджувана грунт кислий (рН менше 4,5) - при взаємодії з крейдою буде виділятися вуглекислий газ, тиск навколо ємності підвищиться і гумовий напальчник надуется повністю. Якщо напальчнік надувся наполовину - рН среднекіслих - до 6, а якщо гумка залишилася плоскою - досліджувана грунт володіє нейтральним рН зі значенням близько 7.
7
Також визначення кислотності можливо за допомогою спеціальних приладів рН-метрів, які потрібно при дослідженні помістити в досліджувану грунт - і він покаже величину її рН з точністю до десятих часток.