Як плести з берести. Як виготовити вироби з берести.

Самий верхній шар кори берези - береста. Зсередини вона красивого золотисто-жовтого кольору. Як матеріал для виробів вона м'яка і податлива. Тому використовується досить часто. Шкатулки, підстаканники, сільнички та багато іншого з берести - все це сьогодні набуває все більшої популярності. Тим більше, що вироби з берести легко можна виготовити самостійно.
Вам знадобиться
  • -береста
Інструкція
1
Заготовте бересту. Для цього наріжте стрічки кори шириною приблизно 3,5 см. Довжина їх може бути різною і коливатися від 0,5 до 0,8 м. Не забудьте відокремити шари (внутрішній і зовнішній) один від одного. Робиться це так: оберніть кінець лика (стрічку) навколо великого пальця. Від цього зовнішній і внутрішній шари кори відокремлюються один від одного. Також кору можна заготовлювати і з цілісних шматків кори дерева.
2
Тепер ви можете починати плести. Один з варіантів виробів з берести - це оригінальна обкладинка для книги. Для початку виготовте шаблон з картону або фанери. Потім займіться підготовкою берести. Укладіть нарізані на рівні шматки стрічки лицьовою стороною вгору. Потім переплетіть їх один з одним так, щоб вийшло цілісне полотно. Найзручніше плести в шаховому порядку - так і виглядати буде акуратніше, і щільність вироби підвищиться. На готове берестяное полотно покладіть шаблон і оплете його з обох сторін. Закріпіть другим шаром сплетених стрічок. Зробіть додатково ятати у вигляді кіски і прикріпіть її до верхнього краю обкладинки.
3
Хочете облагородити столовий посуд? Зробити звичайні склянки незвичайними? Сплетіть підстаканники. Вони зазвичай мають округлу форму. Тому для їх плетіння використовують тільки дуже вузькі і тонкі стрічки берести. Пов'язано це з тим, що так обплетення виходить більш щільною. Щоб під час виготовлення підстаканників стакан не розбився, використовуйте в якості моделі спеціально заготовлену колодку. Вона повинна за формою нагадуватиме стакан. Перед початком роботи злегка нагрійте стрічки з берести в гарячій воді. Це зробить їх більш гнучкими і податливими. Далі розкладіть на робочій поверхні стрічки (їх кількість повинна бути парним) і починайте плести. Робити це потрібно в шаховому порядку. Акуратно закріплюйте вийшло полотно навколо колодки так, щоб воно щільно зафіксувалося і зберегло форму. Якщо хочете зробити підсклянник більш оригінальним, зробіть йому не прямі, а зубчасті краї.
4
Можна плести, розташовуючи стрічки під гострим кутом один до одного. В результаті у вас вийде кутове полотно. Можна зробити його строкатим. Для цього чергувати виворітну і лицьову сторону стрічок (лицьова - темна, виворітна - світла). Якщо ви хочете зробити річ об'ємну, наприклад, коробочку для зберігання коштовностей, то для цього потрібно спочатку зробити каркас. Зі стрічок зробіть осьові лінії, за якими після і будете обплітати виріб.
Береста - один з найцікавіших природних матеріалів, доступних любителю рукоділля. Будучи правильно заготовленої і обробленої, вона відрізняється не тільки красою, але й гнучкістю, міцністю, водонепроникністю і низьку теплопровідність. Цей матеріал йшов на виготовлення взуття, предметів побуту, застосовувався в будівництві. З берести можна виготовити ємності для продуктів, вміст яких буде довго залишатися свіжим.
Берестом називають зовнішню частину кори берези, яка розташовується над лубом. Вона складається з безлічі тонких, але міцних шарів, майже не схильних до гниття. Ближче до поверхні береста пофарбована в білий колір. Шари, розташовані поблизу від лубу, мають жовтувато-коричневе забарвлення. Саме внутрішня частина берести використовується для виготовлення посуду, прикрас і предметів бита.Наіболее підходящої для роботи вважається гладка кора берези пухнастої, стійкого до холодів дерева з рівним прямим стовбуром. Цей вид можна дізнатися по густому пушку, що покриває листя і однорічні пагони. Придатну для роботи бересту знімають з дерев віком від 20 до 40 років. Роблять це під час сокоруху. Коли цей період закінчиться, верхній шар кори буде дуже складно відокремити від луба.Бересту знімають з дерева пластами, стрічками або цілими циліндрами, які називають Сколотнев. Сировину, отриману першим способом, являє собою рівні прямокутники, довжина яких обмежена розміром стовбура. Така береста застосовується для виготовлення цілих коробів. Стрічки, які знімають зі стовбура по спіралі, годяться для плетіння. Зі схожих на берестяні трубки Сколотнев роблять герметичні судини для сипучих матеріалів і жідкостей.Перед початком роботи матеріал очищають від моху, пилу і верхніх світлих шарів. На пластовій бересті роблять розмітку деталей майбутнього виробу. Уздовж ліній швів пробиваються отвори, а саму бересту розпарюють у воді. Після такої обробки матеріал стане пластичним і легко зігнеться в потрібних місцях, не утворивши при цьому трещін.Берестяние стрічки йдуть на виготовлення плетених речей. У цій роботі використовують пряме і косе плетіння. У першому випадку смуги розташовуються паралельно підставі вироби, а в другому - під гострим кутом до нього. Техніка прямого плетіння підходить для виготовлення строгих форм. Як правило, такі речі роблять на колодках - брусках, які повторюють обриси майбутньої коробки. Косе плетіння є куди більш гнучкою технікою, що дозволяє отримувати округлі предмети. Таким способом можна виготовити підсклянник, козуб, обплести скляну банку, в якій влітку не буде перегріватися прохолодний сік або компот.