Як порівняти два відрізки.

Людині постійно доводиться порівнювати предмети за величиною. Щоб поєднати деталі, зробити викрійку точно за розміром або купити ті меблі, які точно поміститься в квартиру, необхідно знати, чи відповідають один одному параметри різних предметів. А це значить - потрібно порівняти по довжині два відрізки.
Вам знадобиться
  • - задані відрізки;
  • - лінійка та інші вимірювальні прилади;
  • - циркуль.
Інструкція
1
Згадайте, що таке відрізок. Це ділянка прямої лінії, обмежений з двох сторін точками. Припустимо, вам дано 2 відрізка, розташовані на одній площині паралельно один одному і при цьому перпендикуляр, опущений з початкової точки одного з них виявиться точно на початку другого. У цьому випадку використовуйте метод поєднання. Опустіть з кінцевої точки першого відрізка ще один перпендикуляр в сторону другого. Якщо ця нова лінія перетне другий відрізок, це означає, що перший - коротше другого, а другий - довший першого.
2
Значно частіше доводиться стикатися з порівняннями непаралельних відрізків. У цьому випадку використовуйте циркуль-вимірювач. Розведіть його ніжки на відстань, відповідне довжині одного з відрізків. Потім одну ніжку поставте в початкову точку другого відрізка. Друга при цьому повинна виявитися або на відрізку, або на його продовженні. Цей метод застосовується у разі, якщо не треба знати довжину обох відрізків, а потрібно просто визначити, який з них коротше або довше.
3
Для порівняння відрізків, які не перебувають в одній площині, застосуйте метод еталонів. Найпростіший еталон - звичайна шкільна лінійка з розподілами. Але в цій якості можуть використовуватися й інші вимірювальні прилади. Для того, щоб порівняти два відрізки, накреслених на аркуші, прикладіть нульове отвір лінійки до початкової точки одного з них. Виміряйте довжину першого відрізка, а потім точно тим же способом - другого. У цьому випадку ви спочатку знаходите чисельне значення довжини першого відрізка, потім другого і в кінці порівнюєте ці значення.
4
В якості тимчасового еталона можна використовувати будь-який досить довгий предмет. Це може бути, наприклад, мотузка або рейка. Такий метод вимірювань застосовується, коли потрібно порівняти відрізки, але чисельне значення не грає великої ролі. Наприклад, вам потрібно визначити, поміститься шафа між диваном і столом чи ні. Зауважте на мотузці вузлик. Намітьте на стіні або плінтусі точку біля столу або дивана. Строго по горизонталі прокладете мотузку і зав'яжіть другий вузлик. У магазині вам достатньо буде виміряти шафа по ширині цієї мотузки.
Корисна порада
Нульова відмітка вимірювального приладу повинна знаходитися строго на початку відрізка. За будь-яких вимірах надзвичайно важливо користуватися одними і тими ж заходами. Не можна порівнювати відрізки, якщо один з них виміряли в сантиметрах, а інший - в дюймах. Одну із заходів необхідно перевесті.Для того щоб виміряти довжину виїмки або отвори, користуйтеся більш точними вимірювальними приладами - наприклад, штангенціркулем.Для порівняння чисел теж можна користуватися методом відрізків. Його використовують для занять з дошкільнятами і молодшими школярами, а також при вивченні негативних чисел. Наприклад, потрібно порівняти числа 5 і -6. Накресліть відрізок, позначивши його початкову точку як 0. Через рівні проміжки відкладіть відрізки, позначивши їх як 1, 2 і т.д. Від нуля відкладіть відрізок і вліво. Відкладіть в цьому напрямку потрібну кількість рівних відрізків. Потім порівняйте отримані відрізки за допомогою будь-якого доступного вам вимірювального приладу.