Як прибрати хроматичні аберації.

Хроматична аберація - це такий оптичний дефект, при якому проходить через систему лінз світло частково розкладається на спектральні складові. Це дуже сильно псує зображення при спостереженнях через саморобний телескоп або підзорну трубу. Об'єкт втрачає чіткість обрисів і здається райдужним.
Вам знадобиться
  • - оптичний прилад з хроматичної аберацією;
  • - картон;
  • - ножиці;
  • - набір світлофільтрів;
  • - вимірювальні інструменти;
  • - ахроматична лінза.
Інструкція
1
Спостерігайте за потрібними вам об'єктами через світлофільтр. Найчастіше в саморобних оптичних приладах варто проста лінза великого діаметру. Щоб позбутися дефекту, необхідно звузити спектральний діапазон. Використовуйте для цього світлофільтри ЖС17 або ЖС12. Їх можна взяти в фотонаборі. На просвіт вони жовті. Встановіть їх перед об'єктивом або за окуляром. Перший варіант кращий, але це залежить від розмірів фільтра і лінз. Зображення придбає жовтуватий відтінок, але при цьому стане більш різким. Таким способом можна спостерігати яскраві об'єкти - наприклад, місяць.
2
Зменшіть відносне отвір оптичного приладу. Справа в тому, що чим більше діаметр об'єктиву - тим більше і хроматична аберація. Але є певне співвідношення діаметра об'єктива і фокусної відстані, при якому вона малопомітна. Виріжте з картону кружок, діаметр якого дорівнює внутрішньому діаметру вашої підзорної труби або телескопа. У центрі його зробіть круглий отвір діаметром в 1,5-2 рази менше діаметра об'єктива. Пофарбуйте отриману діафрагму в чорний колір. Помістіть її всередину труби на невеликій відстані від об'єктива. Спостерігаючи в оптичний прилад, підберіть таку відстань від гуртка до об'єктива, при якому аберація буде мінімальною. Можна поекспериментувати і з діаметром отвору діафрагми. Тут необхідно врахувати, що чим далі від об'єктива буде діафрагма, тим діаметр отвору повинен бути менше.
3
Найбільш радикальним способом боротьби з хроматичної аберацією є застосування ахроматических об'єктивів. У найпростішому випадку такий об'єктив складається з двох лінз, зроблених з стекол різного типу. Показники заломлення різних спектральних складових світла в них протилежні, а сумарне фокусна відстань відповідає необхідному в оптичному приладі. Такі лінзи коштують об'єктивах фотоапаратів, биноклях, теодолитах та професійних телескопах. Спробуйте замість лінзи вашого приладу використовувати телеоб'єктив від фотоапарата з великою фокусною відстанню. Хроматична аберація в такому приладі практично не повинна відчуватися.
4
Якщо є можливість, заміните лінзову оптичну систему на дзеркальну. Їх використовують в потужних професійних астрономічних приладах. Якщо вам в руки попадеться фотооб'єктив марки МТО, спробуйте зробити телескоп на його базі. Для цього потрібно тільки додати до нього окуляр. Такі об'єктиви досить часто попадаються в комісійних магазинах. Він якраз і являє собою дзеркально-лінзову систему. Прилад буде практично вільний від усіх видів аберацій.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=0HOU4jVMpVA