Як отримати з гексану бензол.

Гексан - рідкий граничний вуглеводень, що має формулу C6H14. Використовується як розчинник, розріджувач для фарб і лаків, а також під час добування рослинних масел. Але, головним чином, гексан застосовується як сировина для отримання бензолу. Бензол - найпростіший представник ароматичних вуглеводнів, являє собою рідину з характерним, досить приємним запахом. Має хімічну формулу С6Н6. Широко використовується, як сировина для виробництва пластмас, барвників, лікарських засобів. Яким чином можна отримати бензол з н-гексану?
Інструкція
1
Щоб отримати бензол з гексану використовуйте так звану «ароматизацію гексана». Це реакція відбувається тоді, коли лінійна молекула гексана перетворюється на «замкнуту», з одночасним отщеплением «зайвих» атомів водню. Реакція йде за наступною схемою: С6Н14 = С6Н6 + 4Н2.Обязательное умова для вищевказаної реакції - це високі температури (порядку 520-550 градусів), тиск, використання хромових або алюмінієвих каталізаторів з нанесеним на них тонким шаром такого дорогого матеріалу, як платина, яка містить добавки деяких інших металів.
2
Також отримати бензол з гексану ви можете і за допомогою дегидрирование циклогексана. Ця реакція проходить в дві стадії. Спочатку з гексана, «отщепляя» кінцеві атоми водню, отримаєте циклогексан за наступною схемою: С6Н14 = С6Н12 + Н2.
3
Потім циклогексан, шляхом подальшого дегідрірованія, перетворите в бензол. Реакція буде виглядати наступним чином: С6Н12 = С6Н6 + 3Н2.Здесь також вам знадобляться підвищена температура і такий же тиск. Також використовуйте нікелеві каталізатори.
4
Як легко можна переконатися з вищеперелічених способів, такі реакції можливі тільки лише в промислових умовах, оскільки потрібне спеціальне устаткування, що витримує високі температури і тиск. Не кажучи вже про використання каталізаторів, що містять настільки дорогий метал, як платина. Тому для отримання бензолу в лабораторних умовах н-гексан в якості сировини не підходить.
Зверніть увагу
Пари бензолу мають канцерогенну дію, а продукт його згоряння - бензопірен - є один з найсильніших канцерогенів, яке відоме в даний час! Тому при роботі з бензолом і всіма інгредієнтами слід строго дотримуватися заходів техніки безпеки.