Що таке лонжерон.

Лонжерон - основний елемент конструкції автомобіля, розташований по всій довжині машини. Два лонжерона, з'єднані поперечними елементами утворюють раму, до якої кріпиться кузов, підвіска і інші агрегати автомобіля. Перемички надають їй вид сходів, за що її і називають сходовій.
Найчастіше лонжерон являє собою металевий профіль, коробчатую балку. Іншими словами лонжерон - це труба прямокутного перерізу. Парні лонжерони розташовуються в передній і задній частині автомобіля або проходять по всій довжині його конструкції. Це одна з найміцніших частин машини, тому що несе на собі навантаження кузова, двигуна і пасажирів, а також сприймає ударні навантаження від колес.Лонжерони, що входять до складу рами сходового типу, як правило, мають профіль букви «П», покладеної на бік . Розглянути раму і входять до її складу лонжерони можна на будь-якому вантажівці і багатьох моделях важких позашляховиків. Більшість легкових автомобілів випускаються з несучою конструкцією кузова (без рами), але лонжерони обов'язково входять до складу конструкції. Таким чином, лонжеронами оснащена будь-яка машина. Побачити їх можна при погляді з-під автомобіля.Под впливом навантажень лонжерон може деформуватися, втомлюватися і тріскатися. При цьому можуть змінитися найважливіші параметри машини: положення агрегатів відносно кузова (мотора, підвіски), лінії роз'ємів деталей кузова, дверей і крил. Крім того, лонжерон може деформуватися і при аварії. При цьому порушуються важливі розміри силової конструкції кузова, з'являються непереборні щілини зовні, порушується геометрія підвіски. Автомобіль перестає слухатися керма, спостерігається підвищений знос покришок, виникає ризик руйнування силової конструкції кузова, якщо лонжерон лопне. Тому, оглядаючи автомобіль після аварії, в першу чергу з'ясовують цілісність і правильне положення лонжерона.Слегка порушений лонжерон можна поправити на стенді-каролінере, попередньо розібравши половину машини. І далеко не завжди вдається домогтися потрібного результату. Заміна лонжерона теж дороге і складне захід. При цьому при зварюванні лонжерона якість майже завжди буде гірше заводського, а це знижує міцність цього елемента. Лонжерон, що входить до складу рами поміняти можна, а ось сильно уведение лонжерон несучого кузова міняти немає сенсу. Вихід - міняти весь кузов. Усі пропоновані варіанти заміни сильно уведение лонжерона в несучому кузові не розглядаються зважаючи на їх низької якості.
Ресора - одна з найстаріших, перевірених часом деталей підвіски транспортного засобу. Колись застосування ресор вважалося єдиним способом забезпечення м'якої і комфортної їзди. Сьогодні з'явилася безліч інших елементів підвіски, але ресори використовуються досі.
Ресора - французьке слово, яке перекладається як «пружина». Ця деталь сучасної підвіски авто колись широко використовувалася при виготовленні кінських повозок, зокрема, карет. Дозволити собі кінний екіпаж на ресорах могли лише забезпечені люди. Сьогодні ресори застосовуються при конструюванні підвісок автомобілів. Головна задача цього винаходу - забезпечення плавності ходу, згладжування поштовхів, що з'являються через нерівності дороги. Подібна деталь не тільки робить комфортною поїздку - даний елемент допомагає доставити до місця призначення у повній, схоронності крихкий вантаж, що і зумовило в подальшому основне використання ресори на вантажних авто.

Як ресора забезпечує плавність ходу

Під плавністю ходу конструктори подразумевают то, наскільки транспортний засіб тряска. Основним фактором, який впливає на «тряскость», є частота коливань авто, сконструйованого на підвісці. Частота знаходиться в залежності від співвідношення маси до жорсткості підвіски по вертикалі. Якщо маса збільшується, то жорсткість ресори повинна бути більше, і навпаки. Проблема використання ресор в невеликих машинах в тому, що «сприятлива» жорсткість досягається при збільшенні навантаження (вантажу), яка може бути різною. Тому чим вона вища, тим авто комфортніше. Але, як показує статистика, найбільше легковий автомобіль експлуатується при мінімальній навантаженні (один водій в салоні); тому ресори в основному використовують при створенні вантажних авто.

Конструкція ресори

Найпоширеніший тип ресори - багатолистові. Така конструкція, що включає в себе кілька аркушів, виготовлених з вуглецевої сталі, вважається більш надійною. Такий елемент підвіски являє собою кілька вузьких металевих аркушів (зазвичай 7), стягнутих в єдиний пакет за допомогою центрального болта. При цьому перший лист, що знаходиться зверху, товщі інших, як мінімум, на 1 мм. Верхня сторона кожного аркуша в процесі виготовлення піддається дробоструменевого обробці для збільшення терміну служби. Щоб виключити бічне зміщення аркушів, їх додатково стягують хомутами, число яких - не менше 3-х. Кожен хомут прикріплюється до нижнього листу за допомогою металевих заклепок. Зверху кінці хомута стягуються за допомогою гайки, болта або шпильки. Кінці верхнього листа вигнуті у вигляді вушок, через які деталь кріпиться до рами автомобіля. Кріплення здійснюється не напряму, а через кронштейни, що виготовляються з ковкого чавуну. Усередині вушок верхнього листа вставлені гумові втулки, що забезпечують м'яке і одночасно надійне з'єднання ресори з лонжероном рами. Догляд за ресорами нескладний і полягає, в основному в підтягуванні хомутів і очищенню аркушів від бруду.