Як навчити переказувати текст.

Одне з усних вправ, яке можуть задати в школі - переказ змісту тексту. Він може бути як докладним, так і загальним. Проте, багато учнів не знають, як це потрібно робити найбільш продуктивно.
Інструкція
1
Попросіть учнів перечитати кілька разів уважно той текст, який потрібно переказати. Все залежить від того, яке завдання ви їм ставите. Якщо завдання полягає в передачі основної ідеї тексту, то учням буде достатньо прочитати його кілька разів. Деяким з них вистачить і одного побіжного перегляду. Якщо ж мета - близька за змістом інтерпретація, то скажіть їм опрацювати текст як слід багато разів.
2
Скажіть учням, щоб кожен виділив основні частини, на які потрібно звернути пильну увагу. Будь написаний матеріал містить опорні пункти, абзаци, параграфи і т.д. Нехай учні вибудують в голові логічний ланцюжок з частин тексту. Попросіть їх запам'ятати найбільш примітні моменти кожної з них. Простежте, щоб вони використовували олівці для підкреслень. Зорова пам'ять тоді працюватиме більш ефективно.
3
Перевірте докладний план для переказу. Як тільки учні змогли точно визначити основні частини тексту, скажіть їм зробити його схему. Вона може бути розбита на 5-6 пунктів і більше. Все залежить від обсягу тексту. У кожному пункті повинні бути кілька опорних фраз, які розкривають його зміст. Робити це потрібно все письмово в зошиті або на окремому листку. Це буде дуже продуктивна проробка аналітичних навичок у учнів.
4
Простежте, щоб учні довели план до коротких тез. Багатьом з них не потрібно, щоб він був занадто докладний. Тези - квінтесенція змісту тексту в декількох реченнях. Вони допоможуть учневі згадати ті моменти, про які він може забути під час переказу.
5
Попросіть учнів переказати текст вголос. Дозвольте їм використовувати підготовлені записи в зошиті: плани, тези, опорні пункти. Виправляйте по ходу виникають помилки, ставлячи питання. Ні в якому разі не треба грубо переривати учнів і вказувати на недоліки. Зробіть розбір польотів в кінці переказу. Попрацюйте так з кожним учнем. Давайте подібні завдання щотижня. Тоді учні швидко навчаться переказувати тексти будь-якої складності.
Середньостатистична людина читає зі швидкістю від 150 до 300 слів на хвилину. А для тих, хто освоїв премудрість швидкочитання, вже після трьох місяців інтенсивних занять 500-750 слів в хвилину - нормальна швидкість. Якщо немає грошей на платну школу, а цілеспрямованості хоч відбавляй, то вправи можна робити в домашніх умовах.
Вам знадобиться
  • - метроном або спеціальна комп'ютерна програма, що відлічує час
  • - таблиці Шульков, зроблені від руки
Інструкція
1
Вивчіть інформацію про швидкочитанні, щоб розвіяти міфи про цю чудо-методикою. Пам'ятайте, що швидкочитання - це просто слово, продаваний бренд. Насправді все практики спрямовані на те, щоб ваш мозок засвоював якомога більше інформації за короткий час. Це досягається за рахунок тренування так званого раціонального читання, коли людина не промовляє текст, не повертається до прочитаного, щоб зрозуміти сенс. Навпаки, його очі знаходяться в центрі рядка. Очі не бігають по рядках, а спускаються зверху вниз. Це так зване вертикальне читання. При швидкочитанні розширюється кут зору, зростає швидкість обробки інформації. Щоб відчути результат через місяць, доведеться займатися по дві години щодня.
2
Привчіть себе до думки, що всі тексти різні і вимагають різної швидкості читання і різної концентрації уваги. Техніка швидкого читання розроблялася для людей, які мають справу з науковою літературою: дисертаціями, інструкціями, багатосторінковими аналітичними звітами. Тому не варто глибоко занурюватися в легку розважальну статтю. Для таких текстів досить пари поглядів.
3
Читайте текст не механічно, а за спеціальним алгоритмом. Наприклад, новачків на курсах змушують розбивати його на логічні компоненти: заголовок, автор тексту, який джерело інформації використовується, тематичне своєрідність, факти (якщо мова йде про звіт або статті), новизна матеріалу (для дисертацій), думки і критика. Корисно читати з метрономом або програмою, яка його імітує. Метроном встановлюється на 60 ударів на хвилину.
4
Приділіть увагу очам. Виконуйте вправи для розробки периферичного зору. Наприклад, подивіться в одну точку прямо перед вами, але при цьому постарайтеся побачити те, що відбувається навколо. Це здається дивним, але через деякий час ви навчитеся це робити. Це допоможе впритул підібратися до вертикального читання. Але вже на перших порах намагайтеся утримувати погляд в центрі рядка і читати вертикально. Спочатку буде важко, але через деякий час це увійде в звичку. Починати краще з простих текстів. Вітамінні краплі для очей і підбір правильних очок полегшить життя.
5
Тренуйте мозок. Обговорювання тексту, перестрибування з рядка на рядок і регресія (тобто повернення до прочитаного тексту) тепер під забороною. Техніка швидкого читання передбачає смислові здогади, коли ви швидко схоплювати суть. Дуже корисні таблиці Шульте. Їх можна скачати в інтернеті, але краще зробити від руки. Накресліть квадрат п'ять на п'ять клітин. У кожній напишіть цифри або букви в довільному порядку. Потім, утримуючи погляд в центрі, постарайтеся знайти інші числа.
Зверніть увагу
Є думка, що техніки швидкочитання розраховані тільки на дорослих. Не варто навантажувати дитину і тим більше звинувачувати його в тому, що він не може досягти результату читати 1000 слів на хвилину.
Корисна порада
Інтенсивні інтелектуальні вправи варто чергувати з фізичною активністю і прогулянками на свіжому повітрі. Мозок-трудівник любить глюкозу. Тому приготуйтеся до того, що вас потягне на солодке. І замість цукерок купите сухофрукти або побалуйте себе натуральним домашнім какао.