Як надати форму пиріжків. Форма ліплення пиріжків.

Ви замісили дріжджове тісто і приготували начинку? Отже, саме час формувати пиріжки. Це не так просто, як може здатися - в нескладному мистецтві ліплення пиріжків є маса хитрощів. Нехтувати ними не варто - образливо, якщо при випічці ваша здоба втратить форму, а смачна начинка витече, та ще й пригорить.
Інструкція
1
Форма пиріжка залежить від тесту і наповнення. Загальне правило говорить - вироби з м'ясом, рибою або овочами роблять закритими - так начинка збереже свою соковитість. А пиріжки з вологим вмістом, наприклад, з варенням або сиром, можна (але зовсім не обов'язково) робити відкритими.
2
Щоб приготувати пиріжки з дріжджового тіста, розділіть його на невеликі шматочки і надайте їм форму акуратних колобків, легко обертаючи між долонями. Не забувайте підсипати борошна, інакше тісто буде прилипати до рук. Розкачайте колобки качалкою в круглі коржі. Не робіть їх занадто тонкими - після наповнення такі пиріжки можуть порватися. Оцініть і розмір коржів - занадто великі пироги буде незручно є, та й виглядають вони не дуже акуратно.
3
В центр кожного коржика викладіть столову ложку начинки. Це може бути сир і з невеликою кількістю цукру, товчена варена картопля з смаженою цибулею, рибні консерви з рисом або попередньо обсмажений м'ясний фарш.
4
Подальші дії залежать від того, чи плануєте ви смажити пиріжки в маслі або випікати в духовці. Для смаження складіть корж з начинкою у вигляді півмісяця і ретельно защипите краю. Пиріжки, які ви плануєте піч, формують інакше. Підніміть краї тіста і акуратно зліпіть їх, щоб шов йшов рівно посередині. Вийде пиріг-човник. Ретельно «завийте» шов у вигляді мотузочки - це дозволить виробам зберегти форму під час випічки. Викладіть їх на деко і змастіть зверху збитим яйцем для створення рум'яної скоринки.
5
З дріжджового тесту можна сформувати і більш оригінальні пиріжки. Наприклад, біляші, які традиційно печуться круглими. В центр невеликий розкатаної коржі з тіста викладіть ложку сирого м'ясного фаршу, змішаного з цибулею. Піднімайте краї тіста і защипують їх, формуючи коло з невеликим отвором посередині. Беляш готовий до смаження в розпеченому маслі.
6
Подібним чином робляться і ватрушки. Однак у класичної ватрушки бортики з тіста набагато нижче, а більша частина начинки відкрита. Начините корж з тіста сиром з невеликою кількістю цукру (можна додати родзинки). Защипують тісто по краях, створюючи бортики. Готову ватрушку викладіть на деко і змастіть збитим яйцем.
7
Ще один варіант напіввідкритих пиріжків - знамениті російські розтягаї. Вони робляться невеликими і мають форму човники. Основна відмінність расстегая від звичайного пиріжка - отвір посередині, через яке видно начинку. Розтягаї начиняють капустою, грибами, картоплею, рибою, рисом, вязигой та іншими продуктами. Формуючи такий пиріг, що не защипують його центральну частину, залишаючи вузьку щілину. При випічці в духовці під впливом високих температур краю пиріжка розкриються.
8
При випічці солодких пиріжків врахуйте, що цукор із них може витекти і пригоріти. Формуючи пиріжки з вишнею, яблуками або повидлом, посипте коржик з тіста невеликою кількістю крохмалю. Він утримає солодку рідину, зберігши соковитість і смак начинки.