Як провести урок географії.

Для забезпечення високої якості занять, учитель зобов'язаний постійно до них готуватися. Вона включає в себе як постійна самоосвіта, так і передпідготовки перед кожним новим заняттям. Шкільна програма передбачає относіеельно невелику кількість уроків, тому вчитель майже щодня проводить різні факультативи та курси.
Інструкція
1
В процесі підготовки до уроку вдосконалюйте свої знання, освіжите в пам'яті навчальний матеріал. Для цього ви можете використовувати спеціалізовані журнали і географічну літературу. Це, наприклад, «Природа», «Новий час», «Наука і життя».
2
Оскільки географія досить тісно пов'язана з іншими предметами, поповнюйте свої знання з геології, гідрології, грунтознавства, зоології та ботаніки, з етнографії, політекономії, агрономії і зоотехніці.
3
Для вчителя, який дійсно зацікавлений у своєму предметі, важлива не тільки довідкова література. Є безліч художньої літератури. Підберіть такі розповіді або нариси, які б підійшли до теми уроку.
4
Продумайте методику проведення заняття. У календарному плануванні вказано кількість годин, відведених для вивчення теми. Розподіліть матеріал теми таким чином, щоб дотримуватися принципу логічності навчання.
5
Розробивши тему в цілому, розділіть її на вказану кількість уроків, а потім деталізуйте кожен.
6
Підберіть навчальне обладнання та посібники, які б доповнили і проілюстрували навчальний матеріал (карти, атласи, корисні копалини, креслення).
7
Визначте мета уроку. Продумайте, що школярі вже встигли дізнатися з даної теми на уроках географії, а також з літератури, з інших предметів, з особистого досвіду.
8
Намітьте приблизні завдання і питання для індивідуальної роботи і для домашнього завдання.
9
Проаналізувавши всі положення, напишіть план проведення заняття. Цього плану ви і будете дотримуватися в ході уроку.
10
Оскільки найкращим способом вивчення географії є очне її спостереження, постарайтеся всі можливі уроки проводити на місцевості. Це допоможе дітям не тільки побачити географічні явища чи об'єкти, а й порівняти їх, глибше засвоїти матеріал і придбати важливі вміння.
Відомо, що нетрадиційні форми уроків допомагають школярам краще запам'ятовувати матеріал, збуджують інтерес до предмета, вчать працювати з різними джерелами інформації, тренують здатність працювати в команді, активізують творче мислення. Тим більше що при вивченні такого предмета, як географія, дуже багато з навчального матеріалу можна подати в ігровій формі.
Інструкція
1
Дітям, які лише недавно почали вивчати географію, підійдуть уроки-подорожі. Разом з учителем вони можуть побувати на всіх країнах і континентах планети. Урок-подорож підійде як для вивчення географічної, так і політичної карти. Якщо в першому випадку під час «поїздки» в країну діти дізнаватимуться, як називається столиця, чим знаменита країна, якою в ній клімат, які є пам'ятки і корисні копалини, то в другому випадку дітям необхідно дати інформацію про форму правління в країні та склад її населення. Уроки-подорожі підійдуть і для вивчення рельєфу місцевості. Ви можете відправитися з дітьми в похід, вибираючи найвищі вершини гірських ланцюгів і піднімаючись на них, попутно заучуючи їх назви і висоту. Чудово, якщо урок-подорож буде супроводжуватися показом фотографій досліджуваних вами місць.
2
Старшим школярам можна влаштувати конференцію, на якій діти розбиваються на команди. Представник кожної команди виступить з доповіддю про проблему екології і запропонує розроблені методи щодо вирішення цих проблем.
3
Проведіть вікторину, під час якої учні отримуватимуть за правильні відповіді «гроші» - картки, які згодом вони зможуть обміняти на оцінку або викупити у вас право скористатися один раз підручником на контрольній роботі.
4
Намагайтеся по можливості проводити уроки на свіжому повітрі, працювати з наочним матеріалом. Приміром, вчити типи хмарності краще не по малюнку, а вийшовши на вулицю. На екскурсії дітям також можна пояснити, за якими прикметами вчені реєструють швидкість вітру, і як заповнюють щоденники спостережень.
5
В якості домашнього завдання запропонуйте дітям скласти кросворди з пройденої теми. Тоді наступний урок розпочнеться у вас не з банального «закриваємо підручники, дістаємо листочки», а з цікавого і творчого завдання, в рішенні якого з задоволенням приймуть участь усі бажаючі.