Як знайти довжину шляху.

Вирушаючи в похід, краще заздалегідь знайти довжину шляху, який вам належить пройти. Якщо подорож автомобільне, то знаючи протяжність дороги, можна розрахувати кількість палива. Пішим туристам довжина маршруту знадобиться для оцінки часу і запасів продовольства. Навіть вирушаючи в гості, бажано точніше визначити довжину шляху, щоб не опинитися в становищі несподіваного гостя.
Вам знадобиться
  • - лінійка;
  • - циркуль;
  • - великомасштабна карта;
  • - курвиметр;
  • - смужка паперу.
Інструкція
1
Щоб знайти довжину передбачуваного або пройденого шляху, візьміть великомасштабну карту і накресліть на ній весь маршрут. Щоб отримати більш точні результати, пройдений шлях краще відзначати під час подорожі, а не після нього. Якщо поїздка відбулася на автомобілі, то відновити траєкторію можна на основі відзначених на карті доріг. Однак, якщо під час подорожі траплялися повернення, об'їзди або пересування по проселочним (ґрунтовим) дорогах, то позначити пройдений шлях буде досить-таки важко.
2
Якщо маршрут накреслений орієнтовно або не потрібно велика точність вимірювань, то можна обійтися лише циркулем і лінійкою. Для цього візьміть циркуль, розсуньте його ніжки на один сантиметр і «пройдіться» їм по відзначеному на карті маршруту. Потім помножте кількість «кроків» циркуля на масштаб карти (кількість кілометрів на одному сантиметрі) - вийде довжина шляху в кілометрах. Остання ділянка маршруту виміряйте лінійкою, переведіть міліметри в сантиметри і також помножте на масштаб карти. Після чого додайте довжину цієї ділянки до довжини шляху, виміряної за допомогою циркуля.
3
Якщо маршрут довелося креслити на мелкомасштабной карті або дорога була дуже звивистою, то відстань між ніжками циркуля виберіть рівним 0,5 см. У цьому випадку, при розрахунку довжини шляху, кількість кроків циркуля попередньо розділіть на два.
4
Якщо ж, навпаки, карта виявилася великомасштабної (топографічної) або маршрут був досить прямолінійним (автомобільна або залізниця), то зафіксуйте відстань між ніжками циркуля рівним декільком сантиметрам. Це дозволить прискорити вимірювання і не помилитися при підрахунку кроків циркуля. При остаточному розрахунку довжини шляху не забудьте помножити кількість кроків на відстань (кількість сантиметрів) між голками циркуля.
5
Якщо в маршруті зустрічаються дуже звивисті ділянки (русла річок, огляд визначних пам'яток), то для більш точного вимірювання їх довжини візьміть смужку тонкого паперу. Поставте її на ребро і прокладете уздовж всього маршруту. Потім виміряйте довжину смужки за допомогою лінійки. Цей спосіб вимірювання довжини шляху бажано комбінувати з вищеописаними, так як він придатний лише для невеликих ділянок.
6
Щоб отримати найбільш точні результати вимірювань, візьміть прилад, званий курвіметром. Він представляє з себе коліщатко і лічильник його оборотів. Так як довжина кола коліщатка і масштаб карти відомі, то просто перемножте число обертів, периметр коліщатка (в сантиметрах) і масштаб (кількість кілометрів на одному сантиметрі). Професійний курвиметр проведе всі розрахунки автоматично - просто повідомте йому масштаб і «прокотіться» по зазначеній на карті маршруту.