Як навчитися вимовляти мови.

Життя - це безперервний процес комунікацій. Щодня кожна людина спілкується з десятками людей - рідними, друзями, колегами, партнерами, працівниками різних служб. І практично перед кожним постійно відкрита перспектива в певній ситуації виступити перед маленькою або великою аудиторією з промовою. Публічний виступ може бути експромтом, але найчастіше до нього готуються.
Інструкція
1
Успішно виголосити промову з того чи іншого приводу вам допоможуть знання законів і секретів правильного спілкування, основ мовної культури і практика. Іменитий російський адвокат і блискучий оратор А.Ф. Коні був переконаний в тому, що головне для будь-якого виступаючого - привернути увагу аудиторії і утримати його до завершення виступу. Це можливо тільки за умови зацікавленості самої людини в предмет мови і переконаності в тому, про що він говорить.
2
До якого б виступу ви не готувалися, подумки намалюйте собі портрет аудиторії, з якою вам належить зустрітися. Важливе знання віку (молодь, діти, пенсіонери), соціального статусу, професійних інтересів, рівня освіти ваших потенційних слухачів. Тільки з урахуванням цієї інформації ви зможете спілкуватися продуктивно, робити вірні акценти на найважливішому, говорити про те, що дійсно представляє інтерес для присутніх вас послухати.
3
Постарайтеся з перших хвилин впоратися з хвилюванням і вийти на потрібний емоційний контакт зі слухачами. Посміхніться, представтесь, скажіть доречну позитивну фразу (про саму аудиторії, про затишок приміщенні для зустрічі, про настрій перед майбутніми святами і т.д.). Перші ваші слова повинні бути прості, щирі, зрозумілі, цікаві та еффектни.Часто майстра публічної промови починають свій виступ з парадоксальною фрази, несподіваного і інтриги питання, щоб напевно «зачепити» увагу прийшли на зустріч. Цікава історія, тематично пов'язана з виступом, також допоможе заволодіти увагою аудиторії і налаштувати її на позитивне сприйняття вас як оратора.
4
Ваша мова по мети може носити різний характер: інформаційний, аргументують і т.зв. епідейктіческой (промову з приводу урочистості на честь людини або пам'ятної події; подячні, напутні, привітальні, застільні та інші мови). У кожної з цих промов є свої особливості. У виступі інформаційного плану важливі нові факти і ваше ставлення до них. У аргументують мови головне - вміння переконати слухачів. Тут в ціні будуть логіка і розумна емоційна складова, підкріплена інтонацією і жестамі.Четко продумайте всі ключові аргументи на користь ваших доводів. Стародавні мудреці стверджували: «Аргументи не перераховує - зважуються». Це означає, що головне - не кількість доказів, а їх значимість.
5
Підберіть для своєї промови маловідомі факти, документальні свідчення, статистичні дані, авторитетні думки з теми виступу. Вибудуєте цю інформацію в логічний ланцюжок. Продумайте ті моменти в мові, де може бути доречно прояв адекватних емоцій і гумор.
6
Щоб підтримувати постійний контакт зі слухачами, корегуйте свій виступ з урахуванням реакції на нього. Виключайте і монотонність в інтонаціях з її ефектом снодійного і зайву театральність, що може раздражать.Задавайте питання аудиторії (навіть провокаційні). Це дасть хороший імпульс для такої потрібної зворотного зв'язку. Динаміку виступу додадуть і риторичні питання, на які ви будете відповідати самі.
7
Постарайтеся вміло користуватися прийомом встановлення зорового контакту. Періодично обводьте слухають поглядом, іноді пильно подивіться на кого-небудь одного або групу осіб. Весь час дивитися в одну точку неприпустимо.
8
Намагайтеся в ході виступу міняти характеристики свого голосу і мови. Говорите то тихіше, то голосніше, то трохи швидше, то трохи повільніше. Робіть і багатозначні паузи.Ожівляйте свою промову мудрими прислів'ями, вдалими афоризмами. Практично до будь-якої теми можна підібрати показові приклади з області науки і мистецтва.
9
Закінчуючи виступ, підведіть підсумки. Заключним словом може стати погляд на перспективу, притча «в тему» або коментар до майбутньої зустрічі. Чим частіше ви будете виступати, тим впевненіше і вільніше буде ваша чергова мова. Досвід приходить з практикою.
Зверніть увагу
Іноді в мові корисно вдатися до перебільшення (наприклад, констатації самої шокуючою - часто гіпотетичної - статистики по якійсь проблемі). Це робиться для акцентування уваги до предмету повідомлення. Потім позиція уточнюється, врівноважується іншими оцінками.
Корисна порада
Пожвавлюють мова образні словесні картини: вони допомагають слухачам ототожнювати себе з описуваними життєвими ситуаціями.