Як визначити якість сапфірів.

Терміном «сапфір» позначають різновид корунду всіх відтінків, крім червоного (червоний корунд називаються рубінами). Тим не менш, коли говорять про сапфір, зазвичай мають на увазі камінь синього кольору. Огранені сапфіри відносяться до коштовних каменів вищої категорії, в Росії вони прирівнюються до валютних цінностей. Визначення якості сапфірів проводиться за наступними категоріями: колір, чистота, вага і якість ограновування. Ці параметри повинні бути вказані на бирках ювелірних виробів із сапфірами.
Інструкція
1
ЦветЦвет сапфіра визначається фахівцями-геммологами візуально, при порівнянні з еталонними екземплярами. Він характеризується поєднанням колірного тону, насиченості і світлини. Основний колірний тон каменю - чистий спектральний синій, допустимі другорядні відтінки - фіолетовий і зелений. Сапфіри також поділяються на п'ять категорій по світлин і три категорії по насиченості кольору. Однак у комерційних цілях зазвичай застосовується спрощена класифікація сапфірів за кольором, яка передбачає всього три групи. Перша - яскраво-сині сапфіри; друга - середньо-сині сапфіри; третя - світло-сині сапфіри.
2
ЧістотаЧістота сапфіра також визначається візуально, неозброєним оком і за допомогою лупи з 10-кратним збільшенням. Прийнято чотири групи по чистоті. Перша - практично ідеально прозорі сапфіри без дефектів або з одиничними дрібними дефектами, які помітні тільки при значному збільшенні. Друга - прозорі камені з нечисленними дрібними дефектами і природними включеннями, які не видно неозброєним оком. Третя - сапфіри з частковою втратою прозорості, з дефектами і включеннями, які дуже добре видно навіть неозброєним оком. Четверта - сапфіри з помітною або повною втратою прозорості, з численними, добре помітними дефектами і включеннями (або дефектами одиничними, але дуже великими).
3
ВесВес сапфірів вимірюється в каратах (1 карат дорівнює 200 мг). Дрібні камені до 1-2 карат зустрічаються досить часто. Великими вважаються сапфіри від 5 карат. Вони дуже рідкісні. Вартість 1 карата ваги такого каменю, залежно від його кольору і чистоти, може досягати 4000 доларів.
4
ОгранкаОсновние способи ограновування сапфірів - фасеточних і кабошон. З фасеточних огранок найпоширенішою є кругла, але часто застосовуються також фантазійні: «серце», «смарагд», «маркіз», «овал» і «груша». Кабошон - це спосіб ограновування, при якому каменю надається кругла або овальна форма з опуклою відполірованою поверхнею. Таким способом обробляють сапфіри зі значною втратою прозорості і великою кількістю дефектів. Ограновування кабошоном непрозорих сапфірів з голчастими включеннями мінералу рутилу (так званих «зірчастих» сапфірів) дозволяє виявити ефект астеризму - поява ковзної по поверхні зірки з 6 або 12 променями.
Зверніть увагу
На якість і ціну каменю дуже сильно впливає його походження. Самими високоякісними вважаються кашмірські сапфіри. Вони мають волошковий колір і шовковистий блиск. Оскільки родовище в Кашмірі більше не розробляється, такі камені є ювелірну рідкість і коштують нечувано дорого. Високо цінуються також цейлонські сапфіри, для яких характерний менш насичений світло-синій колір. Сіамські сапфіри з Тайланда значно поступаються їм за ціною. До 80% всіх сапфірів видобувається в Австралії, але ці камені є найдешевшими, так як вони дуже темні, із зеленуватим відтінком, низького ступеня чістоти.За кордоном прийнята інша система оцінки якості огранених сапфірів, запропонована Американським гемологічним інститутом (GIA). Відповідність між російської та західної системами наступне: перша група чистоти - VVS (дуже-дуже дрібні включення), друга - VS (дуже дрібні, незначні включення), третя - SI (дрібні, але помітні включення), четверта - I (включення, видимі неозброєним оком). Майте на увазі, що природні сапфіри, на відміну від алмазів, які не бувають повністю позбавлені дефектів, тому категорія IF (чисті під лупою) для них неприйнятна. Якщо продавець пропонує вам сапфір категорії IF, це або підробка, або штучно вирощений камінь.
Корисна порада
У більшості випадків на бирці ювелірного виробу з сапфіром вказуються тільки вага, група кольору і чистоти, наприклад: «0,55 ct 2/2». Якість каменю з цієї інформації визначається таким чином: вага - 0,55 карат (110 мг), камінь середньо-синій, прозорий, дефекти нечисленні і видно тільки при значному збільшенні.