Як ткати гобелен.

Гобелен - це тканная вручну щільна тканина з візерунками. З такої тканини можна робити картини, оббивку для меблів, скатертини, килимки і навіть сумки. З середніх віків технологія створення гобеленів не змінилася. Як і раніше єдине, що потрібно для гобелена - це ткацький верстат, нитки, а також терпіння і фантазія майстра.
Вам знадобиться
  • - рама дерев'яна;
  • - нитки лляні і вовняні;
  • - вилка їдальня;
  • - ножиці.
Інструкція
1
Зробіть просту дерев'яну раму, яку будете використовувати в якості верстата. Розміри повинні відповідати майбутнього твору. Порахуйте, яка довжина і ширина вашого виробу. Помножте ширину на 3 рази, а довжину на 2, і ви отримаєте розміри рами. Так, якщо розмір гобелена 200 на 250 см, то рама буде відповідно 600 на 500 см.
2
Підготуйте основу. Основою в гобелені називаються вертикально натягнуті нитки. Для неї найкраще підійде лляна пряжа, т.к. льон міцний і не тягнеться. Кількість нитяних рядів, або щільність основи, залежить від того, якої товщини у вас будуть поперечні нитки. Їх ще називають качок. Чим качок тонше, тим вище щільність основи. При середній товщині поперечної нитки йде приблизно 3 нитки основи на 1 см.
3
Обмотайте нитками основи раму по довшій стороні, як котушку. Відстань від першої до останньої нитки основи буде таким же, як майбутнє полотно гобелена. Між нитками залиште інтервали приблизно в 2-4 мм. Чи не натягуйте основу сильно щільно. Пальці між нитками повинні проходити вільно.
4
Зробіть заробітку перед тим, як почнете ткати сам візерунок на гобелені. Це робоча частина гобелена, яка згодом підшивається на виворітну сторону або загинається в торець підрамника. Прив'яжіть лляну нитку простим вузлом до краю основи. Вибираючи однією рукою парні нитки основи, іншою рукою просмикніть за ними нитку заробітки, проведіть її до краю гобелена і оберніть останню нитку з іншого краю. Тепер розгорніть нитку і ведіть її у зворотному напрямку, вибираючи на цей раз непарні нитки основи. Після того як закінчите ряд, пробийте нитки качка виделкою. Це посилить щільність виробу. Повторіть плетіння кілька разів і закріпіть заробітку вузлом.
5
Візьміть вовняні нитки і почніть плетіння візерунка. Техніка точно така ж, яку ви застосували лише що для заробітки. Якщо ви працюєте з нитками декількох кольорів, то качок можна вводити з будь-якого місця в гобелені. Його потрібно прив'язати простим вузлом до ниток основи в потрібному місці.
6
Закріпіть всі горизонтальні нитки вузлами в кінці роботи. Сплетіть заробітку так само, як робили на початку роботи над гобеленом. Ображати нитки основи, а кінці їх зв'яжіть вузликами. Можна оформити краю гобелена косичками, китицями або бахромою.
Корисна порада
У створенні гобелена можна використовувати не тільки шерстяні нитки. Підійдуть і шовкові нитки, і навіть атласні стрічки, кольорові мотузки або шматочки тканини. Все залежить від вашої фантазії та вміння відійти від шаблонів.
Власноручне створення гобелена вимагає терпіння, акуратності і посидючості. Зате готовий шедевр, витканий своїми руками, прикрасить будь-який інтер'єр або стане прекрасним подарунком.
Інструкція
1
Першим ділом, необхідно підготувати ескіз для майбутньої роботи. Виберіть малюнок з журналу, скачайте з інтернету або намалюйте самі. Якщо це ваш перший досвід роботи, вибирайте нескладні малюнки з мінімумом дрібних деталей - найкраще для цього підійде пейзаж в пустелі або на море.
2
Підберіть нитки для роботи. Оптимально, якщо у вашому гобелені будуть використовуватися нитки однієї якості і за складом і по товщині. Виходячи з колірної гами малюнка, визначеного як ескіз, відберіть по декілька відповідних відтінків всіх кольорів. Якщо ви використовуєте старі нитки з розпущених речей, виперіть їх у теплій воді, щоб вони вирівнялися.
3
Тепер зробіть рамку, на яку потрібно буде нанести нитки основи. Рамка являє собою зроблений з дощечок прямокутник. Величина його повинна бути більше на 2-3 см з кожного боку, ніж ескіз. Рамку можна використовувати багато разів, так що зробіть її ґрунтовної. На бічну частину верхньої та нижньої частини рами набийте цвяхи на відстані 2-3 мм один від одного. Зручніше, якщо цвяхи будуть набиті не на одній лінії, а поперемінно - вище і нижче в шаховому порядку. На нижньому лівому цвяху закріпіть нитку основи і прокладете її вгору-вниз, обвівши кожен цвях. Закріпіть на останньому цвяху.
4
За допомогою гачка з нитки основи прокладете повітряні петлі (кіску) внизу майбутнього гобелена із захопленням натягнутих ниток. Тепер з дроту створіть свого роду петлю, яка буде втягається між нитками основи, ведучи за собою кольорову нитку. Зробіть кілька рядів одного кольору, поперемінно вводячи нитку під парні і непарні нитки основи, на боках нитка виводьте назад.
5
Після 8-10 однотонних рядів приступайте до створення малюнка. Для цього до зворотної сторони рами прішпільте канцелярськими кнопками ескіз гобелена . І по малюнку міняйте відтінки ниток. Зайві кінці виводьте на виворітну сторону. Кожен наступний ряд підтягуйте до попереднього за допомогою виделки. Коли малюнок остаточно готовий, зробіть кілька закривають однотонних рядів аналогічно першим. Закріпіть кінці ниток на виворітній стороні за допомогою нитки та голки.
6
Акуратно зріжте нитки основи з рами, залишивши по кілька сантиметрів і вгорі і внизу. Вставте отриманий гобелен в раму самостійно або віддайте для оформлення в багетну майстерню.