Як знайти доцентровийприскорення.

Доцентрове прискорення з'являється при русі тіла по колу. Направлено воно до її центру, вимірюється в м/с ?. Особливістю цього типу прискорення є те, що воно є навіть тоді, коли тіло рухається з постійною швидкістю. Залежить воно від радіуса кола і лінійної швидкості тіла.
Вам знадобиться
  • - спідометр;
  • - прилад для вимірювання відстані;
  • - секундомір.
Інструкція
1
Для того щоб знайти доцентровийприскорення, виміряйте швидкість тіла, що рухається по круговій траєкторії. Зробити це можна за допомогою спідометра. Якщо встановити цей прилад не представляється можливим, розрахуйте лінійну швидкість. Для цього засічіть час, який було витрачено на повний оборот по круговій траєкторії.
2
Цей час є періодом обертання. Висловіть його в секундах. Виміряйте радіус кола, по якому рухається тіло лінійкою, рулеткою або лазерним далекоміром в метрах. Щоб знайти швидкість знайдіть твір числа 2 на число 3,14 і радіус R кола і поділіть результат на період T. Це і буде лінійна швидкість тіла v = 2 ? R/T.
3
Знайдіть доцентровийприскорення Aц, поділивши квадрат лінійної швидкості v на радіус кола, по якому рухається тіло R (Aц = v?/R). Використовуючи формули для визначення кутової швидкості, частоти та періоду обертання, знаходите цю величину і по іншим формулам.
4
Якщо відома кутова швидкість?, І радіус траєкторії (окружності по якій рухається тіло) R то доцентровийприскорення дорівнюватиме Aц = ? R. Коли відомий період обертання тіла T, і радіус траєкторії R, то Aц = 4 R/T ?. Якщо відома частота обертання? (Кількість повних обертань за одну секунду), то визначте доцентровийприскорення по формулі Aц = 4 R ?.
5
Приклад: автомобіль, радіус коліс якого 20 см, рухається по дорозі зі швидкістю 72 км/ч. Визначте доцентровийприскорення крайніх точок його коліс. Рішення: лінійна швидкість точок будь-якого колеса складе 72 км/ч = 20 м/с. Радіус колеса переведіть в метри R = 0,2 м. Розрахуйте доцентровийприскорення, підставивши отримані дані в формулу Aц = v?/R. Отримайте Aц = 20?/0,2 = 2000 м/с ?. Дане доцентровийприскорення при рівномірному прямолінійному русі буде у крайніх точок усіх чотирьох коліс автомобіля.