Як знайти молярну масу кисню.

Молярна маса є найважливішою характеристикою будь-якої речовини, в тому числі кисню. Знаючи молярну масу, можна проводити розрахунок хімічних реакцій, фізичних процесів і т.д. Знайти цю величину можна, використовуючи таблицю Менделєєва або рівняння стану ідеального газу.
Вам знадобиться
  • - періодична таблиця хімічних елементів;
  • - ваги;
  • - манометр;
  • - термометр.
Інструкція
1
Якщо точно відомо, що досліджуваний газ - кисень, визначте відповідний елемент в періодичній таблиці хімічних елементів (таблиці Менделєєва). Знайдіть елемент кисень, позначений латинською літерою O, який знаходиться під номером 8.
2
Його атомна маса становить 15,9994. Оскільки ця маса зазначається з урахуванням наявності ізотопів, то візьміть самим поширений атом кисню, відносна атомна маса якого складе 16.
3
Враховуйте той факт, що молекула кисню двоатомної, тому відносна молекулярна маса газу кисень буде дорівнює 32. Вона чисельно дорівнює молярної масі кисню. Тобто, молярна маса кисню буде рівна 32 г/моль. Щоб перевести цю величину в кілограми на міль, поділіть її на 1000, отримаєте 0,032 кг/моль.
4
Якщо точно невідомо, що розглянутий газ кисень, визначте його молярну масу за допомогою рівняння стану ідеального газу. У тих випадках, коли немає надвисоких, наднизьких температур і високого тиску, коли агрегатний стан речовини може змінитися, кисень можна вважати ідеальним газом. Відкачайте повітря з герметичного балона, оснащеного манометром, обсяг якого відомий. Зважте його на вагах.
5
Наповніть його газом, і зважте знову. Різниця мас порожнього і заповненого газом балона буде дорівнює масі самого газу. Висловіть її в грамах. За допомогою манометра визначите тиск газу в балоні в Паскалях. Його температура буде дорівнює температурі навколишнього повітря. Виміряйте її термометром і переведіть в Кельвіна, додавши до значення в градусах Цельсія число 273.
6
Розрахуйте молярну масу газу, помноживши його масу m на температуру T, і універсальну газову постійну R (8,31). Отримане число послідовно поділіть на значення тиску P та обсягу V (M = m • 8,31 • T/(P • V)). Результат повинен вийти близьким до 32 г/моль.