Як визначити в'язкість фарби. Як вимірювати в'язкість масленной фарби.

В'язкість - це опір рідких речовин переміщенню або перемішуванню. Кінематична в'язкість вимірюється в Стокса і м2/с. В'язкість матеріалу залежить від його складу і температури навколишнього середовища. Зрозуміло, що водно-дисперсійні розчини володітимуть меншою в'язкістю. Але зате фарби, наприклад, при найменшій в'язкості мають велику площу покриття, розтікаються.
Інструкція
1
Використовуйте спеціальний прилад. В'язкість вимірюється віскозиметром ВЗ - 246 (ГОСТ 9070-75), який використовується при нормальному тиску 0,1 МПа і температурі 20 ± 20С. Даний вискозиметр складається з воронки певного обсягу і сопла певного діаметру. Вискозиметр ВЗ - 246 вимірює умовну (ньютоновскую) в'язкість - час закінчення заданого матеріалу через калібрований отвір сопла, коли на матеріал не впливають ніякі зусилля, крім сили тяжесті.Знаніе параметра в'язкості необхідно для вибору лакофарбових матеріалів в будівництві, виготовлення масел і змащувальних речовин для техніки , друкуванні книг і газет.
2
При придбанні лакофарбових матеріалів в магазині, ви можете дізнатися в'язкість вибраного виробу, прочитавши його значення на упаковці. Однак якщо упаковка пошкоджена, цілком можливо і розбавлення фарби розчинниками, що призводить до погіршення її експлуатаційних властивостей, покриття та висихання. В цьому випадку, знаючи вихідну в'язкість матеріалу, ви можете виміряти її самостійно.
3
Візьміть конусоподібну воронку об'ємом 100 мл і діаметром перетину сопла 4мм. Встановіть її строго вертикально.
4
Нагрейте перевірявся матеріал до температури 200С і залийте в воронку. Сопло воронки повинно бути закрито.
5
Відкрийте сопло і засічіть час, що потрібно матеріалу для безперервного витікання з воронки. Кінцевий час витікання - момент, коли матеріал перестає текти цівкою і починає капать.Прі випробуванні необхідно враховувати, що водно-дисперсійні розчини, дуже чутливі до нагрівання. Невелике перевищення температури нагрівання може збільшити в'язкість на кілька секунд.
Зверніть увагу
Збільшення в'язкості веде до зменшення площі покриття. На фарбі можуть залишитися сліди матеріалів покриття (кисті), зате щільність покриття збільшиться. Спеціальні речовини, що додаються в фарби, роблять їх тиксотропними, т. Е. Зменшують здатність до розтікання при меншій в'язкості.
Що таке в'язкість ? Під цим терміном розуміється здатність рідкого або газоподібного речовини чинити опір зовнішньому впливу, який прагне «перемістити» один його шар щодо іншого. Чим більше цей опір, тим, відповідно, більш в'язким є речовина. Такі приклади постійно зустрічаються в побуті, наприклад, рослинне масло набагато більш в'язке, тягуче, ніж вода. Як можна вимірювати в'язкість ? Для цього існує цілий клас приладів - «віскозиметрів».
Вам знадобиться
  • - посудина у вигляді циліндра, в стінці якого є «носик»;
  • - тонкий і довгий скляний капіляр;
  • - гумова трубка, підходяща до «носику» і капіляру;
  • - підставка-піднесення під стакан з «носиком» (для створення перепадів висот);
  • - ємність для збору рідини;
  • - точна лінійка.
Інструкція
1
Приклад: виміряйте коефіцієнт динамічної в'язкості за допомогою віскозиметра Пуазейля. Для цього з'єднайте з допомогою гумової (або інший гнучкої полімерної) трубки капіляр і посудину, що знаходиться на підставці. Попередньо виміряйте лінійкою (краще металевою) довжину капіляра, результат запишіть під індексом l. Вільний кінчик капіляра розташуйте над приймальні ємністю (краще лабораторної, градуйованою).
2
Ретельно закріпіть його, наприклад, прив'язавши до штатива, і заміряйте металевої лінійкою висоту вільного кінчика капіляра над столом. Після цього запишіть результат під індексом h.
3
Потім налийте в посудину деяка кількість досліджуваної рідини. Лінійкою виміряйте висоту рівня рідини над столом, запишіть під індексом h1. Те, що кілька крихітних крапель рідини встигне стекти в ємність через капіляр - не страшно; її рівень в склянці понизиться настільки незначно, що це практично не вплине на підсумковий результат.
4
Після цього засічіть час. Зачекайте, поки рівень рідини в склянці істотно не зменшиться. Знову засічіть час. Запишіть різницю в часі під індексом t.
5
Далі виміряйте лінійкою підсумкову висоту рівня рідини над столом, запишіть під індексом h2. Приберіть стакан з капіляром.
6
За допомогою рисок на стінці градуйованій ємності, визначте кількість що стекла рідини. Запишіть результат під індексом V.
7
Обчисліть коефіцієнт динамічної в'язкості за формулою: 3,14? Gd4t (h1 + h2 -2h)/256Vl, де g - прискорення вільного падіння,? - Щільність рідини, d - діаметр отвору капіляра.
Зверніть увагу
Тонкий капіляр вельми крихкий! Дотримуйтеся обережності при роботі з ним.
Корисна порада
Чим довше і тонше капіляр, тим точніше вийде результат, а й більше часу піде на досвід.