Як обчислити координати вершини.

При описі географічних, археологічних, топонімічних і багатьох інших об'єктів необхідно вказувати їх координати. Для гори визначальною точкою є вершина. Визначити її координати можна різними способами. Це залежить від необхідної точності вимірювань.
Вам знадобиться
  • - комп'ютер з програмою «Google Планета Земля»;
  • - GPS-навігатор;
  • - інструмент для вимірювання кутів;
  • - географічна великомасштабна карта;
  • - аркуш паперу;
  • - олівець.
Інструкція
1
Якщо вам потрібно описати гору, до якої немає можливості дістатися, визначте координати вершини по карті. Найвищі з них ви знайдете навіть на паперовій карті, причому досить часто там вказуються і координати, які необхідно просто переписати. Не забудьте вказати північну або південну широту і західну чи східну довготу.
2
Сучасні програми дають можливість визначити координати майже будь-яких об'єктів. Скачайте програму «Google Планета Земля». Поставте її собі на комп'ютер. Встановлюється і запускається вона стандартним шляхом.
3
Розгляньте те, що з'явилося у вас на екрані після запуску. Потрібну вам вершину ви знайдете у правому верхньому кутку, якщо трохи попрацюєте кнопками управління. Наведіть на вершину курсор. У нижній частині віконця з'являться координати стандартного вигляду, з точністю до секунд. Сторони світу позначені буквами З, Ю, З і В після цифр.
4
Електронні карти та інші комп'ютерні програми дають можливість визначити координати багатьох об'єктів, не встаючи з крісла. Однак часом все-такі виникає необхідність зробити це традиційними геодезичними методами. За допомогою навігатора визначте опорні точки. Визначте їх координати і висоту над рівнем моря. Виміряйте між ними відстань. Позначте їх на плані або карті або просто запишіть.
5
За допомогою будь-якого кутомірного інструменту проведіть зарубку кутів. Якщо ви вмієте працювати з теодолітом або тахеометром, скористайтеся ними. Можна скористатися гірським кутоміром - теодолітом спрощеної конструкції, або ж гірським компасом. Останній оснащений клінометром для вимірювання вертикальних кутів.
6
Подумки опустіть з вершини гори перпендикуляр на її основу. Гірський компас виставите по рівню строго горизонтально. Виміряйте кут між напрямком на другу опорну точку і на нижню точку перпендикуляра. Точно так само виміряйте кут від другої точки. Обчисліть для горизонтальній площині відстані від опорних точок до кінця перпендикуляра. Позначте точку на карті або плані. План теж повинен бути з координатної сіткою.
7
Визначте горизонтальні кути від лінії напрямки між опорною точкою і перпендикуляром до паралелі або до меридіану. Побудуйте прямокутні трикутники. З нижньої точки перпендикуляра, опущеного з вершини, проведіть ще один перпендикуляр до паралелі (меридіану), на якій знаходиться опорна точка. Ви отримали прямокутний трикутник, у якого вам відома гіпотенуза (відстань від опорної точки до проекції вершини на площину) і кут між цією гипотенузой і кут. Розрахуйте інші сторони, додавши до них відстань від опорної окуляри до паралелі або меридіана, отримавши таким чином координати вершини в горизонтальній площині.
Корисна порада
Останній метод застосовується для визначення координат важкодоступній точки - наприклад, якогось шпиля.
У глобусів і географічних карт є власна система координат. Завдяки цьому на них можна нанести і знайти будь-який об'єкт нашої планети. Географічними координатами є довгота і широта, ці кутові величини вимірюються в градусах. З їх допомогою можна визначити положення об'єкта на поверхні нашої планети відносно початкового меридіана і екватора.
Інструкція
1
Знайдіть паралель, на якій знаходиться вибраний об'єкт і визначте, яка в нього широта. Дана координата визначає кут між екватором і прямовисною лінією в обраній точці. Широта паралелі позначається на рамці географічної карти і вимірюється від 0 до 90 градусів. У південній півкулі широти називаються південними, а у північному - північними. Наприклад, Каїр (столиця Єгипту) знаходиться північніше екватора і розташований на паралелі 30 °. Отже, одна з його координат - 30 ° північної широти.
2
Навчіться визначати широту об'єкта, якщо він знаходиться між паралелями. Для цього визначте широту паралелі, розташованої найближче до обраного об'єкта, а потім додайте до неї число градусів дуги меридіана від об'єкта до цієї паралелі. Наприклад, столиця Росії розташовується на північ від паралелі 50 °. Між нею і цією паралеллю - 6 °. Виходить, що Москва знаходиться на 56 ° північної широти.
3
Знайдіть меридіан, на якому розташований вибраний об'єкт, і визначте його довготу. Довгота - це кут між меридіаном, на якому розташований ваш об'єкт, і початковим меридіаном. Її значення може бути в проміжку від 0 до 180 °. Зазвичай на карті довготи позначені у пересічний екватора з меридіанами. Довгота, яка знаходиться на схід від нульового меридіана, називається східній, на захід - західною. Наприклад, Санкт-Петербург розташований на 30 ° східніше нульового меридіана, тому його координата - 30 ° східної довготи.
4
Спробуйте визначити довготу об'єкта, розташованого між меридіанами. Для цього визначте довготу найближчого меридіана щодо нульового і додайте число градусів дуги паралелі між вашим об'єктом і даними меридіаном. Наприклад, російська столиця перебуває на 8 ° східніше меридіана 30 °, значить її координата - 38 ° східної довготи.