Що робити, якщо здер родимку.

Пошкодити родимку дуже небезпечно. Справа в тому, що ці утворення за своєю суттю є пухлинами, просто вони зазвичай не ростуть. Але якщо родимку (невус) травмувати, то вона може почати збільшуватися і перероджуватися в підступну злоякісну пухлину - меланому.
Будь родимка вимагає дбайливого до себе ставлення. Адже вона не так нешкідлива, якою здається на перший погляд. У будь-який момент звичайний невус може переродитися в злоякісну меланому - найнебезпечнішу форму раку шкіри. Причому до такого плачевного результату може призвести не тільки пошкодження родимки, але і її постійне натирання незручною одягом або волоссям (якщо вона знаходиться, наприклад, на шиї) .Меланома - дуже агресивна пухлина. Якщо її клітини потрапляють в кров, вона досить швидко починає поширюватися по всьому організму і майже не піддається лікуванню. Тому якщо ви випадково здерли родимку , треба негайно звернутися до лікаря - дерматолога або хірурга, але найкраще - до дерматоонкологу.Однако перед цим ви можете зробити деякі самостійні заходи. Першим ділом зупиніть кров, якщо у вас відкрилася кровотеча на місці пошкодження. Скористайтеся ватним диском або стерильною ватою і перекисом водню, притисніть тампон до родимці. Зверху накладіть в кілька шарів суху марлю і потримайте такий компрес 10-15 хвилин. Потім можна накласти на травмоване місце компрес з чагі.Еслі ви здерли родимку повністю, то ні в якому разі не викидайте її, а помістіть в герметичну баночку і віднесіть до лікаря. Вона знадобиться для того, щоб зробити гістологічне дослідження на визначення доброякісності пухлини. Гістологія потрібна, щоб виключити небезпеку розвитку раку. Якщо ви просто травмували родимку , медичному закладі вам видалять її за допомогою того чи іншого способу. Кожен з існуючих на сьогодні методів має свої показання та протипоказання, вибір лікування визначає врач.Невус можна видалити за допомогою електроножа і лазера, радіохвильової апаратури, шляхом висічення. Самостійно видаляти родимку , а також перев'язувати її нитками, щоб сама відпала, як іноді рекомендується в так званих «народних» рецептах, ні в якому разі не можна. Як правило, такі дії завжди призводять до сумних наслідків у вигляді злоякісного переродження невусів.
Травмовані родимки небезпечні тим, що можуть переродитися в ракові пухлини. Такі родимки необхідно видаляти. Однак оперативного втручання можна уникнути, якщо знати, як оберігати їх від травм.

Чим небезпечні родимки

Медики називають родимки невусами, вони є чи не у кожного з нас. Це доброякісні утворення округлої форми, опуклі або плоскі, коричневого кольору різних оттенков.У невусів є одна важлива особливість: їх не можна чіпати. Не можна масажувати, розчісувати, піддавати тривалому опроміненню ультрафіолетом, дії високих температур. Але особливо небезпечно травмувати родимки. Невус являє собою співтовариство мільйонів меланоцитів - клітин, що виробляють фарбувальний пігмент. Саме він надає родимок коричневий колір різної інтенсівності.Із травму меланоцити можуть переродитися в ракові клітини. Такі клітини починають бурхливо ділитися і провокують появу найнебезпечнішою шкірної пухлини - меланоми. Лікуванню вона піддається лише на ранніх стадіях розвитку.

Що робити?

Якщо травма родимки все-таки відбулася, постарайтеся тут же обробити її розчином перекису водню - необхідно зупинити кровотечу і продезінфікувати відкриту ранку.Затем осушите стерильною ваткою хворе місце і захистіть його від інфекції бактерицидну пластирем.Не відкладаючи в довгий ящик, зверніться до дерматолога, хірурга або рушайте в травматологічний пункт.Травмірованние, а також нетравмованих, але потенційно небезпечні невуси, щоб уникнути їх трансформації в ракові клітини підлягають видаленню. Для цього застосовуються різні методики. Можна видалити родимку хірургічним скальпелем. Можна припекти її Електрокоагуляційний ножем або лазерним променем. Невуси також видаляють, піддаючи їх багаторазового опромінення радіоізотопами. Використовується і метод кріодеструкції - руйнування тканини рідким азотом.Все ці методи розрізняються за ступенем вираженості косметичного дефекту. Адже на шкірі зазвичай залишаються невеликі рубці, почервоніння або білі плями.

Хто в групі ризику?

До групи підвищеного ризику розвитку шкірних злоякісних пухлин входять: - особи, в сім'ї яких родичі, особливо близькі, вже страждали на меланому; - люди, що мають більше двох десятків невусів, а також безліч пігментних плям, веснянок; - ті, хто багато загоряє і переніс хоча б один сильний сонячний опік, після чого «облізла» шкіра; - блондини і рудоволосі люди, володарі блакитних або сірих очей , блідої шкіри.

Радимо всім

Травмуються невуси дуже легко, особливо опуклі і нависають. Тому важливо дотримуватись заходів предосторожності.Загорая, не доводьте себе до теплових ударів і сонячних опіків! Змащуйте шкіру кремом із захисним складом від ультрафіолетових променів. Літайте в жаркі країни, коли пригрів там не настільки виснажливою. Не носіть занадто вузьку одяг, щоб родимки не травмувалися через тертя про грубі ткані.Во час водних процедур користуйтеся тільки м'якими мочалкамі.Будьте особливо уважні, звертаючись з приладами для брітья.Ухажівая за своєю зовнішністю, що не висмикуйте і не вищипуйте з родимок волоски - замикайте їх ножніцамі.Посоветуйтесь з дерматологом і краще видаліть родимки, що знаходяться в місцях їх потенційного травмування: на підборідді, грудях, животі, в області промежини. Процедуру видалення краще плануйте на осінь або зиму, коли вплив ультрафіолету на прооперовану шкіру мінімально. Слідкуйте за знову з'явилися родимками. Вас має насторожити, якщо вони починають несподівано швидко рости, змінювати свій колір, форму або розтріскуватися, лущитися, хворіти. Не полінуйтеся, покажіться лікаря!