Як навчитися грати на гармошці. техніки гри на губній гармошці.

Кожен, хто починає освоювати губну гармошку, повинен загострити свою увагу на декількох аспектах. Перше, про що завжди потрібно пам'ятати - правильне дихання. Якщо вам доводилося займатися вокалом, то основна ідея дихання при грі на гармошці буде вам зрозуміла. Якщо ні - не впадайте у відчай, відпрацювати цю техніку при належному тренуванні ви зможете досить швидко. Потім необхідно освоїти прийоми звуковидобування на гармошці. І тільки після - переходите до розучування простих мелодій.
Вам знадобиться
  • Губна гармошка, свічка.
Інструкція
1
Дихайте «животом». Це не зовсім правильне визначення з точки зору фізіології, проте, воно непогано описує суб'єктивні відчуття, на яких буде сконцентровано при ігре.Суть такого дихання в тому, що при вдиху ви заповнюєте якомога більший об'єм легенів, а не тільки верхні частини їх, як це найчастіше відбувається в процесі мовлення. Для цього вам необхідно посилено працювати діафрагмой.Чтоби зрозуміти алгоритм дій при такому диханні, іноді достатньо поспостерігати, як ви самі дихаєте під час сну або в момент прокидання. При вдиху ваш живіт піднімається, видих же виробляється внаслідок його опускання. Так і при грі на гармошці спробуйте при вдиху відправити повітря якнайглибше всередину себе, при цьому як би «надути» живіт, з тим, щоб потім діафрагмою виштовхнути це повітря назовні на видиху.
2
Спробуйте відпрацювати таке дихання спочатку без інструменту. Намагайтеся, щоб ваш видих був рівномірним по силі на всьому своєму протязі. З цією метою буває корисно поставити перед собою на деякій відстані запалену свічку, і на видиху дути на її вогонь, немов ви хочете її загасити, але при цьому намагатися, щоб вона не погасла. Це вийде тільки при рівномірному видиху.
3
Спробуйте освоїти перший прийом звуковидобування на гармошке.Сложіте губи «трубочкою», так, щоб між ними залишалося маленький отвір, але при цьому трохи опустіть щелепу, щоб була можливість помістити між губ інструмент. При цьому розташуйте гармошку п'ятим отвором навпроти губ. Зробивши видих спробуйте отримати звучання одиночній ноти. Якщо це виходить не відразу, відкоригуйте положення гармошки щодо губ, величину зазору між губами. Коли вам це вдасться, спробуйте, переміщаючи гармошку вліво і вправо, витягти й інші поодинокі ноти, як на видиху, так і на вдиху.
4
Спробуйте тепер відпрацювати інший спосіб звуковидобування. Він складається в блокуванні мовою декількох отворів, які вам не потрібні в кожен окремий момент часу. Розташуйте гармошку між губ так, щоб вони сиділа в роті досить щільно, при цьому щоб губи охоплювали 5 отворів. Закрийте мовою 4 отвори зліва, спробуйте витягти видихом одну ноту. Якщо не виходить, пробуйте змінювати становище мови і ширину зазору між губами, поки не досягнете найбільш оптимального положення. Але не забувайте, що при грі цим способом гармошка завжди повинно знаходитися досить глибоко між губ, а не перед ними!
5
Тепер потренируйтесь в звуковидобуванні третім способом. Він є, в деякому роді, комбінацією двох попередніх. Помістіть гармошку так, як це було зроблено в другому пункті. При цьому складіть так, щоб він утворював дугу у формі літери «U». Розташуйте його навпроти п'ятого отвори гармошки. Направляючи потік повітря по улоговинці, що утворилася уздовж мови, пробуйте отримати одиночну ноту. Коли вам це вдасться, спробуйте витягти сусідні звуки, переміщаючи тільки мова.
Зверніть увагу
Відповідність отворів інструменту конкретним нотам залежить від типу гармошки і її тональності. Зазвичай, тональність диатонических гармошок позначають на футлярі.
Корисна порада
Освойте кожен з цих способів на вдиху і видиху і тільки потім приступайте до вивчення ладу вашої гармошки і розучування найпростіших мелодій.
Для того щоб навчитися грати на губній гармоніці , зовсім не обов'язково відвідувати музичну школу. Цей інструмент дуже компактний, і його всюди можна брати з собою, щоб весь свій вільний час тренуватися. До речі, на заняття піде досить багато часу, так як відразу гармоніка вам не «здасться».
Інструкція
1
Приступаючи до навчання грі на гармоніці , спершу навчіться її правильно тримати. Багато новачків стискають гармошку двома руками, але, як показує практика, це не дуже зручно. Цей музичний інструмент потрібно тримати однією лівою рукою, обхоплюючи його великим пальцем знизу і чотирма іншими зверху (укладаючи пальці вздовж отворів). Рука при цьому повинна розташовуватися з боку отворів з низькою тональністю (1-5). Вільною рукою «накрийте» гармошку із зворотного боку отворів, нещільно притискаючи до неї пальці. Таким чином створиться повітряна камера, яка і буде змінювати звук.
2
Перед грою на гармошці її необхідно розігріти, щоб язички, вбудовані в інструмент, що не пошкодилися при коливанні повітря. Для цього візьміть губну гармоніку і потримайте її якийсь час в руках, після чого послідовно продміть кожне її отвір.
3
Щоб правильно грати на гармоніці , вам потрібно вивчити 3 основних техніки постановки губ і язика: свист, U-подібна блокування і блокування мовою, остання з яких широко застосовується серед досвідчених гармоністів, бо це найлегший спосіб перебудови з ноти на акорд. U-блокування - це техніка, що вимагає, щоб ви «згорнули» мову в букву U, при цьому правою і лівою сторонами мови блокуючи крайні отвори. Візьміть губну гармошку в губи, намагаючись, щоб вони покривали 3 дірочки. Потім кінчик язика помістіть в той отвір, яким ви хочете грати. Після цього звернувши мову букой U, закрийте дві крайні дірочки (центральна повинна бути відкрита), вдихніть і видихніть. Коли ви навчитеся відтворювати чистий звук в одній дірочки, постарайтеся переміститися на інші. Тренуючись таким чином, незабаром ви зможете грати мелодії вгору і вниз.
4
У техніці блокування мовою для ізолювання отворів від відтворення звуку використовуються мову і губи. Візьміть губну гармошку в губи, при цьому намагайтеся, щоб музичний інструмент знаходився якомога глибше в роті, але дозволяв вам вільно дихати. Губами покрийте 4 дірочки. Висолопивши язика, відсуньте його в кут, щоб він закривав 3 крайніх отвори. Вдихніть і видихніть. При такій позиції мови повітря повинне проходити тільки через одне відкрите отвір. Якщо з першої спроби чистий звук у вас не вийшов, розслабте язик і спробуйте знову.
5
Техніка свисту - це техніка, при якій необхідно обхопити губами одну дірку і поступово в неї дути. Стисніть губи так, як при свисті. Потім виберіть яку-небудь одну дірочку в гармошці, сфокусуйте губи на цій області і поступово направляйте потік повітря прямо через цей отвір. Якщо ви почуєте чистий звук, це означає, що ваші губи знаходяться в правильному положенні.
6
Якщо в процесі гри ваші губи прилипають до гармошці, змочуйте їх теплою водою, а самі отвори періодично очищайте від слини і вологих накопичень. Так як губну гармошку ми тримаємо в роті, перед грою на ній не потрібно приймати їжу. Періодично протирайте цей музичний інструмент спиртом, щоб на ньому не скупчувалися мікроби. Перш ніж почати тренуватися, зробіть зарядку для м'язів обличчя та прочистите горло (інакше ви ризикуєте охріпнуть). Під час занять використовуйте метроном (він допоможе дотримуватися певного ритму).
Корисна порада
Звук в гармоніці відтворюється посредствам коливання мідних пластинок, які знаходяться всередині неї. Звичайнісінька гармошка має 10 отворів, які послідовно нумеруються від 1 до 10. Якщо дмухнути в перший отвір, то вийде низький звук, якщо в десяте - високий.