Як зробити електроскоп.

Якщо ви проводите досліди з електростатики або ж допомагаєте в цьому своїм дітям, то вам навряд чи вдасться обійтися без найпростішого приладу для визначення електричного заряду - електроскопа.
Вам знадобиться
  • фольга
  • прозорий скляний посудину (наприклад - банку) з пластиковою кришкою
  • цвях або шматок дроту
Інструкція
1
Виконайте в кришці банки невеликий отвір, достатню для того, щоб в нього пролазив цвях (або дріт).
2
Просуньте дріт або цвях в отвір, нижню частину загніть гачком.
3
Закріпіть на загнуті кінці дроту смужку фольги (також підійде цигарковий папір).
4
Для підвищення ємності приладу верхню частину дроту (цвяха) можна згорнути спіраллю, або надіти на неї обгорнутий фольгою пластиковий кульку.
5
Закрийте банку кришкою і ваш новий електроскоп готовий до використання.
Електроскоп служить для демонстрації наявності статичного електричного заряду. Він заснований на тому, що однойменно заряджені електрикою частинки або тіла відштовхуються. Електроскоп може служити також індикатором іонізації повітря, що застосовується для виявлення радіації. Якщо електроскоп відградуйовану, то з його допомогою можна вимірювати величину електричного заряду. Такий прилад називається електрометром.
Вам знадобиться
  • - прозорий скляний посудину з гумовою пробкою;
  • - тонка алюмінієва фольга;
  • - цвях завдовжки 10-15 см;
  • - нітроцелюлозний клей;
  • - свердло;
  • - фен;
  • - пластмасова гребінець.
Інструкція
1
Візьміть гумову пробку. Зробіть в ній отвір так, щоб цвях або гвинт щільно входили в пробку і не бовталися.
2
З фольги виріжте смужку завдовжки 6 см і шириною 1 см. Складіть смужку навпіл. На лінії згину посередині проколіть отвір і надіньте смужку на цвях під саму капелюшок або на гвинт до його головки. Закріпіть смужку на цвяху маленької краплею клею в одній точці так, щоб клей не затікав в зазор між цвяхом і фольгою. Обов'язково забезпечте чіткий контакт між фольгою і цвяхом. У разі застосування гвинта можна закріпити фольгу гайкою.
3
Зігніть кінці смужки вниз так, щоб вони були паралельні один одному. Гвоздь або гвинт вставте в пробку так, щоб кінець його стирчав з іншого боку пробки не менш ніж на 3-5 см. При цьому фольга не повинна зачіпати дна посудини, якщо в нього вставити пробку.
4
За допомогою фена ретельно просушіть посудину і вставте в нього пробку так, щоб пелюстки фольги перебували всередині і звисали вниз. Електроскоп готовий.
5
Перевірте дію приладу. Візьміть пластмасову гребінець і проведіть нею пару раз по чистим сухим волоссю. Тепер торкніться гребінцем металевого стержня електроскопа. Пелюстки повинні придбати однойменний заряд і відштовхнутися одне від одного, вставши під кутом один до одного або навіть горизонтально. Торкніться стержня пальцем. Заряд повинен стекти, а пелюстки електроскопа візьмуть початкове положення.
Зверніть увагу
Бажано, щоб посудина була прямокутної форми. Це може бути, наприклад, флакон з-під парфумів. Але можна використовувати і посудину іншої форми - наприклад, аптечну пляшку; Чим тонше буде фольга, тим краще. Замість фольги можна використовувати металізовану папір або плівку.
Корисна порада
Гвоздь можна замінити гвинтом аналогічної довжини, наприклад, з різьбленням М3. В цьому випадку знадобиться і гайка М3; Якщо при заряді електроскопа пелюстки стосуватимуться бічних стінок посудини, то їх краще підрізати; Дуже корисно на кінці металевого стержня закріпити електрод у формі кулі. Якщо стрижень зроблений з цвяха, то ця куля може бути скачаний з фольги. Для стержня, зробленого з гвинта, це може бути металева куля з отвором і внутрішнім різьбленням М3.