Як отримати іржу.

Корозією вважається явище, яке в більшості випадків приносить збиток. Однак в ході цього процесу виходить цінну речовину - оксид заліза. У лабораторних умовах для його отримання можна викликати корозію спеціально.
Інструкція
1
Візьміть герметично закривається посудину, наприклад, звичайну пластмасову пляшку об'ємом близько 0,5 літра. Наповніть цю ємність водою.
2
Придбайте упаковку звичайних канцелярських скріпок. Розмір упаковки повинен ненабагато перевищувати габарити сірникової коробки. Використовуйте такі скріпки, які не покриті зовні нічим - ні напиленням іншого металу, ні пластмасовою оболонкою.
3
Висипте все вміст упаковки в пляшку. Щільно загорніть кришку. Після цього забудьте про пляшку на кілька тижнів.
4
Після завершення цього періоду погляньте на пляшку. Ви виявите, що всі скріпки стали іржавими, а навколо них плавають пластівці іржі.
5
Тепер відкрийте пляшку і поставте її біля батареї опалення. Обов'язково закріпіть її так, щоб повністю виключити можливість перевертання. Дочекайтеся повного випаровування води з пляшки. Саме повного - стінки судини повинні виявитися абсолютно сухими.
6
Тепер можна просто висипати з пляшки пластівці іржі та іржаві скріпки. Ті з них, які не висипаються, можна видалити легким постукуванням або паличкою. Весь вміст пляшки пересипте, наприклад, в коробочку з кришкою. Ви отримали іржу (оксид заліза) в чистому вигляді.
7
З цією речовиною можна провести ряд цікавих дослідів. Спробуйте, наприклад, намагнітити пластівці. Вони будуть зберігати намагніченість і після припинення впливу поля. Речовини, що володіють цією властивістю, називають Магнітотверді. В магнітних стрічках для зберігання інформації застосовується саме оксид заліза.
8
Виміряйте опір оксиду заліза. Ви виявите, що воно дуже велике. Також деякі різновиди цієї речовини мають слабко виражені напівпровідниковими властивостями.
9
Ви напевно бачили декоративні лампи з судинами, в яких хаотично плавають дрібні блискітки. Маючи пластівці оксиду заліза, можна зробити щось подібне і вдома. Для цього необхідно просто не випарювати з пляшки воду. Джерело світла при цьому може бути настільки слабким, щоб лише підсвічувати хаотично плаваючі пластівці, тому що нагрівання їм не потрібно. Але блищати вони, на відміну від блискіток у фабричній декоративної лампі, не будуть.
Оксиди заліза - продукти сполуки заліза з киснем. Найбільш широко відомі кілька оксидів заліза - FeO, Fe2O3 і Fe3O4. Кожен з них можна отримати за допомогою цілого ряду хімічних реакцій.
Вам знадобиться
 • - фарфоровий Гітель
 • - газовий пальник
 • - залізний порошок
 • - нітрат натрію або калію
 • - карбонат заліза
 • - нітрат заліза
 • - сульфат заліза
 • - мідний купорос
 • - цвяхи
 • - гідроксид натрію або калію
 • - хлорний відбілювач
Інструкція
1
Оксид заліза (III) Fe2O3 являє собою оранжево-червоний порошок, що утворюється при окисленні заліза на повітрі. Його можна отримати, розкладаючи солі тривалентного заліза на повітрі при високій температурі. Насипте в фарфоровий тигель трохи сульфату або нітрату заліза і прокалите його на вогні газового пальника. При термічному розкладанні сульфат заліза розпадається на оксид заліза і оксид сірки, а нітрат заліза - на оксид заліза, кисень, воду і оксид азоту.
2
Оксид заліза (II, III) Fe3O4 отримують, спалюючи порошкообразное залізо в кисні або на повітрі. Щоб отримати цей оксид, насипте в фарфоровий тигель трохи тонкого залізного порошку, змішаного з нітратом натрію або калію. Підпаліть суміш газовим пальником. При нагріванні нітрати калію і натрію розкладаються з виділенням кисню. Залізо в кисні горить з утворенням оксиду Fe3O4. Коли горіння закінчиться, цей оксид залишиться на дні порцелянової чашечки у вигляді залізної окалини.
3
Оксид заліза (II) FeO отримують розкладанням карбонату заліза без доступу повітря. Помістіть невелику кількість цієї солі в пробірку з вогнетривкого скла і прокалите її у вогні газового пальника. Карбонат заліза розкладеться на FeO і вуглекислий газ.
4
Існує простий спосіб отримання оксиду Fe2O3 із заліза, мідного купоросу, луги та відбілювача. Розчиніть у воді мідний купорос (сульфат міді) з розрахунку 200 грамів солі на літр води.
5
Приготований насичений розчин мідного купоросу перелийте в пластикову ємність і покладіть в нього залізні цвяхи, гайки і т.д. Розпочнеться реакція, в результаті якої на залізних предметах виділятиметься мідь, а самі вони почнуть розчинятися - адже залізо з них буде переходити в розчин у вигляді сульфату.
6
Через добу колір розчину зміниться з синього до синьо-зеленого, а цвяхи практично повністю розчиняться. Злийте і відфільтруйте розчин через кілька шарів фільтрувального паперу.
7
До отриманого розчину сульфату заліза прилейте розчин гідроксиду калію або натрію. Ви помітите, як утворився чорний осад гідроксиду двовалентного заліза. Прилейте в ємність з розчином розчин хлорного відбілювача. Відбілювач - сильний окислювач і буде окисляти гідроксид заліза до Fe2O3, який осяде на дні ємності у вигляді оранжево-червоного порошку.