Як дізнатися широту.

Щоб на карті або місцевості завжди можна було знайти якийсь об'єкт, була створена міжнародна система координат, що включає широту і довготу. Іноді вміння визначити свої координати може навіть врятувати життя, наприклад, якщо ви заблукали в лісі і хочете передати інформацію про своє місцезнаходження рятувальникам. Широта визначає кут, утворений прямовисною лінією від екватора і потрібної точки. Якщо місце розташоване північніше екватора (вище), то широта буде північною, якщо південніше (нижче) -Південний.
Вам знадобиться
  • - транспортир і схил;
  • - годинник;
  • - номограмма;
  • - карта;
  • - комп'ютер, підключений до інтернету.
Інструкція
1
Широта визначає кут, утворений прямовисною лінією від екватора і потрібної точки. Якщо місце розташоване північніше екватора (вище), то широта буде північною, якщо південніше (нижче) -Південний. Щоб дізнатися широту в польових умовах за допомогою підручних засобів, візьміть транспортир і висок. Якщо у вас немає транспортира, змайструєте його з двох прямокутних планок, скріпивши їх у вигляді циркуля таки чином, щоб можна було міняти кут між ними. В центрі закріпіть нитку з вантажем, вона гратиме роль виска. Наведіть підставу транспортира на полярну зірку. Потім з кута між схилом і транспортиром відніміть 90 ?. Оскільки кутове відхилення від осі полюса світу у полярній зведи всього на 1 ?, то кут між горизонтом і полярною зіркою дорівнюватиме широті місця, так що сміливо обчисліть цей кут і, таким чином, широту .
2
Якщо у вас є годинник, засічіть тривалість дня між сходом і заходом сонця. Візьміть номограмму, в лівій частині відкладіть отриману тривалість дня, а в правій частині відзначте дату. З'єднайте отримані значення і визначте точку перетину з середньою частиною. Це і буде широта вашого місця розташування.
3
Щоб визначити широту по карті, використовуйте горизонтальні лінії - паралелі. Подивіться, праворуч і ліворуч у кожної лінії стоїть значення в градусах. Якщо шукане місце лежить прямо на лінії, широта буде дорівнює цьому значенню. Якщо ж ви шукаєте широту місця, розташованого між двома лініями, порахуйте приблизно, на якій відстані воно розташовується від найближчої паралелі. Наприклад, точка розташована приблизно в 1/3 від паралелі 30? і 2/3 від 45 ?. Значить, приблизно його широта дорівнюватиме 35?.
Корисна порада
Дізнатися як широту, так і довготу свого місця розташування можна за допомогою супутникової навігаційної системи, тому, вирушаючи в подорож по незвіданих диких місцях, не забудьте взяти з собою цей необхідний предмет.