Як витягнути насос зі свердловини. витягнути труби з свердловини.

Занурювальні насоси , качають воду зі свердловин, іноді доставляють масу проблем, з яких їх поломка є не найбільшою. Набагато більшою неприємністю обертається їх застрявання в трубі, оскільки не витягуванні насос створює перешкоду для подальшої експлуатації свердловини.
Вам знадобиться
  • - слюсарний інструмент;
  • - зварювальний апарат;
  • - нейлоновий шнур;
  • - ручна лебідка;
  • - сталеві водопровідні труби? "і?".
Інструкція
1
Причин, за якими глибинний насос застряє в свердловині, може бути декілька: засмоктування в грунт, попадання між обсадної трубою і насосом шланга або камінчика, перекіс у трубі. Перша причина видає себе більш приглушеним, ніж раніше, звуком. Якщо звук працюючого насоса не змінився, слід припускати заклинювання в трубе.Еслі насос знаходиться на невеликій глибині (до 6-8 м), і його звук не змінився, перш ніж тягнути його з великим зусиллям вгору, спробуйте дотягнутися до нього довгою тонкою трубою або рейкою і проштовхнути вниз. Це може прибрати заклинювання, якщо воно має місце.
2
Якщо звук насоса став приглушеним, візьміть дерев'яну рейку, намотайте на неї трос, на якому підвішений насос, і, обертаючи рейку, натягніть трос і включіть насос. Його вібрація з одночасним натягом троса може допомогти йому звільнитися з грунту. У разі неуспіху не поспішайте залишати спроби. Закріпіть рейку, щоб вона підтримувала натяг троса, і залиште так на деякий час. Періодично вмикайте і вимикайте насос. Якщо після закінчення деякого часу ці заходи все ж не допомогли, приступайте до наступного способу вилучення.
3
Закріпіть на верху обсадної труби ручну лебідку таким чином, щоб можна було намотати трос на її барабан. Це можна зробити за допомогу зварювання або болтів. Намотавши трос на лебідку, спробуйте із зусиллям тягнути насос вгору. Якщо він не зрушив, спробуйте намотати на лебідку разом з тросом токоподводящий кабель і гнучкий шланг. Не потрібно на самому початку докладати максимальні зусилля, спробуйте поперемінно посилювати і послаблювати натяг. Якщо всі спроби виявляються безуспішними, спробуйте тягнути з максимальним зусиллям.
4
Якщо всі ці заходи не допомогли і, можливо, навіть обірвалися трос, кабель і шланг, можливість витягти насос ще не втрачена. Зробіть спеціальну насадку з прутка діаметром 12-15 мм. Пруток потрібно завити у формі штопора, що має внутрішній діаметр рівним або трохи менше діаметра насоса. При цьому його зовнішній діаметр повинен бути менше діаметра обсадної труби. Нижній кінець прутка слід загострити, до верху насадки - приварити шматок труби з просвердленим отвором (для з'єднання зі штангою). Вручну зробити цю насадку буде важко, це робота для коваля.
5
Прикріпіть насадку до штанги (трубі? ") І опускайте її вниз з одночасним обертанням. Дійшовши до насоса (не має значення, де він знаходиться - в грунті або застряг у трубі), насадка пропускає його всередину себе і дає можливість витягти на поверхню. Вона також намотує на себе обірвані трос, кабель і шланг і допомагає витягти і їх.
Зверніть увагу
Щоб не упустити інструмент в трубу, користуйтеся при роботі страхувальним тросом, прив'язуючи його до інструменту, з яким працюєте над свердловиною.
«Вже скільки їх упало в цю безодню ...». Мова в даному випадку йде не про трагічну долю людей, а про глибинні насосах, які іноді застряють в свердловинах або падають в них. Їх витяг пов'язане з багатьма труднощами, і не завжди закінчується успіхом. Справа ускладнюється ще й тим, що крім втрати самого насоса, іноді втрачається можливість подальшої експлуатації свердловини, на буріння якої витрачено багато коштів і часу. Тому для вилучення насоса не шкодують часу і сил, пробуючи самі різні способи.
Вам знадобиться
  • Ручна лебідка, набір слюсарного інструменту, зварювальний апарат, металеві труби? "І?".
Інструкція
1
Вибір способу вилучення насосаЕслі насос застряг, не намагайтеся відразу ж чіпляти трос, на якому висить насос, до автомашини і смикати щосили. Перш ніж приступати до вилучення насоса, обміркуйте можливі причини його застрявання і способи, які слід спробувати в першу очередь.Прічін застрявання насоса може бути декілька: засмоктування його піском-пливуном, перекіс у обсадної трубі, попадання між насосом і трубою шланга або дроти, зачеплення насоса за край обсадної труби.
2
Витягування насоса за тросікЕтот спосіб є очевидним, і саме з нього починають витяг насоса в будь-яких случаях.Прочно закріпіть (електрозварюванням або болтами) ручну лебідку на обсадної трубі таким чином, щоб нею можна було тягнути трос, і вона не перекривала отвір труби.Зацепіте тросик за барабан лебідки і натягніть його зі значною силою. Увімкніть насос і зачекайте деякий час. Цей спосіб добре допомагає в разі засмоктування насоса піском. Вібрація працюючого насоса допомагає йому звільнитися з песка.Еслі це не допомагає, залиште насос на деякий час під натягом троса, час від часу включаючи і вимикаючи насос і постукуючи по тросіку.Попробуйте поперемінно тягнути за шланг, тросик і електричний дріт. При перекошування і заклинювання насоса в обсадної трубі це може допомогти випрямити його. Чи не прикладайте занадто великого зусилля, щоб не обірвати шланг і електропровід.
3
Проштовхування насоса внізВозьміте довгу трубу? "І спробуйте проштовхнути нею насос вниз. Це може допомогти, якщо застрявання походить від перекосу насоса або від попадання в зазор між ним і трубою шланга. Цей спосіб застосовується тільки в тому випадку, якщо насос знаходиться не дуже глибоко в свердловині.
4
Витягування насоса з максимальним усіліемЕслі вищеописані способи не привели до успіху, спробуйте витягувати насос з максимальним зусиллям. Зберіть разом попередньо натягнуті тросик, шланг, та електропровід намотайте їх на барабан ручної лебідки. Обертаючи лебідку з максимальним зусиллям, спробуйте витягувати насос. Результатом цих дій має стати або витяг насоса, або обрив троса, шланга і електропроводу. У першому випадку операцію слід вважати закінченою, у другому - перейти до наступного етапу вилучення.
5
Витягування насоса за допомогою спеціальної насадки випадку тупикової ситуації, коли всі застосовувані способи не допомогли, спробуйте витягнути насос за допомогою спеціальної насадкі.Закажіте ковалеві виготовлення насадки-штопора. Вона виготовляється з прутка діаметром 14-16 мм, який завивається спіраллю у формі штопора. Зовнішній діаметр насадки повинен бути менше внутрішнього діаметра обсадної труби, внутрішній - приблизно рівним діаметру насоса. Зверху до насадки приварюється труба, внутрішній діаметр якої трохи більше зовнішнього діаметра труби? "(Для з'єднання з бурильної штангою) .Ізготовьте бурильну штангу з труб?". Штанга може складатися з декількох труб, які повинні з'єднуватися один з одним муфтовими гайками або муфтами, виготовленими з труби більшого діаметру з просвердленими отворами для штіфтованія.Прісоедініте насадку-штопор до бурильної штанзі і опустіть її в свердловину. Обертаючи штангу, спробуйте захопити насос насадкою. Це операція допомагає витягти насос в тому випадку, якщо він поглинувся піском. Насос проходить всередину насадки і заклинюється там. Залишається тільки витягти насадку разом з насосом.Насадка-штопор може виявитися корисною і в тому випадку, якщо трос, шланг і кабель обірвалися або випадково впали вниз. При обертанні насадки вони щільно намотуються на її спіраль, надаючи можливість витягти їх на поверхню.
Корисна порада
При роботі використовуйте страхувальний трос, прив'язуючи його до будь-якого інструменту, з яким працюєте. Інакше до насоса на дні свердловини можуть приєднатися бурильна штанга, лебідка, ключі та ін.