Як зробити електричний двигун.

Електричні двигуни широко застосовуються в різних пристроях і механізмах, від побутової техніки до автомобілів. Досить часто і в практиці моделювання доводиться постачати діючі моделі моторчиками. Найпростіше, звичайно, підібрати двигун з необхідними параметрами і купити його в магазині, але набагато цікавіше змайструвати його своїми руками з найпростіших матеріалів.
Вам знадобиться
 • - смужки жерсті;
 • - швейна голка (булавка);
 • - дерев'яний брусок;
 • - нитки;
 • - нітролак;
 • - клей;
 • - сталевий дріт;
 • - емальований провід перетином 0,05 мм;
 • - ножиці по металу ;
 • - молоток;
 • - паяльник.
Інструкція
1
Ознайомтеся зі схемою електродвигуна і його пристроєм. Він складається з кронштейна, стійки, статора, якоря, колектора, щітки і держателя. Всі компоненти пристрою монтуються на підставі. Тепер можна приступати до виготовлення двигуна.
2
Вісь якоря змайструєте з нікелінового дроту діаметром приблизно 0,3 мм. Для цієї мети згодиться швейна голка або шпилька. Половинки, з яких складається якір, вигніть зі смужок тонкої жерсті шириною 30 мм.
3
В середині кожної половинки якоря виконайте жолобок. Для цього пропиляєте в дерев'яному бруску канавку, потім покладіть на неї бляшану смужку, зверху встановіть дріт діаметром 0,5 мм. Тепер вдарте по дроті молотком, щоб утворилася западина. Те ж саме виконайте з другою деталлю. Складіть обидві половинки якоря і впаяти в в них вісь, попередньо ЗАЛУДІТЬ паяльником.
4
Барабан колектора з зовнішнім діаметром 2 мм намотайте з ниток, промазав їх клеєм, щоб не розпалися. На круглому металевому стрижні вигніть з товстої мідної фольги ламелі (контактні пластини) колектора. Внутрішні частини якоря (там, де повинна бути обмотка) покрийте двома шарами лаку.
5
В пази якоря укладіть 480 витків дроту діаметром 0,05 мм. Для пайки дроти такого малого перерізу зручно використовувати додаткове жало, зроблене з мідного дроту, загостреною на кінці і намотаною на паяльник.
6
Корпус статора зігніть з тонкої жерсті. Намотайте на статор 280 витків емальованого дроту діаметром 0,05 мм. З'єднайте статор послідовно з якорем.
7
Зробіть з ниток з клеєм два барабана і з'єднайте їх з якірної обмоткою, зачистивши попередньо провід наждачним папером. На обидва барабана нанесіть нітрофарбою смужки так, щоб вони були трохи менше півкола барабана і розташовувалися з протилежних сторін.
8
Зберіть всі деталі в єдине ціле і встановіть на підставі (дерев'яній підставці або пластині з оргскла). Як джерело живлення мікродвигуна використовуйте плоску батарейку, розраховану на 4,5 В.
Не всі різновиди теплових двигунів придатні для практичного застосування. Деякі з них можна використовувати лише для демонстрації цікавих фізичних явищ. Один з таких двигунів використовує явище втрати феромагнітним матеріалом здібності намагнічуватися при нагріванні до температури, що перевищує точку Кюрі.
Інструкція
1
Візьміть найменший магніт з редкоземельного сплаву, який тільки зможете знайти. Звертайтеся з таким магнітом обережно, оскільки він настільки сильний, що здатний заподіяти травму. Врахуйте, проте, що в ході цього досвіду він повністю розмагнітиться. Тому використовуйте такий магніт, який не шкода зіпсувати. В ньому має бути отвір.
2
Зробіть із сталевого дроту підставу гойдалок-маятника. Використовувати для цього дерево, як на ілюстрації, не рекомендується, оскільки воно є пальним. На цій підставі підвісьте магніт, протягнувши через отвір в ньому дріт тонший, і обов'язково мідну.
3
Збоку закріпіть великий звичайний слабкий магніт таким чином, щоб маленький рідкісноземельний до нього притянулся. Кут відхилення маятника з маленьким магнітом від вертикальної осі повинен бути зовсім невеликим - недостатнім для того, щоб маленький магніт, коли маятник прийде в вертикальне положення, не зміг притянуться великим магнітом, але достатнім для того, щоб в цьому положенні маятника він щоразу опинятися поза полум'я свічки.
4
Поставте під рідкісноземельний магніт запалену свічку. Дотримуйтеся обережності при поводженні з нею. Коли вона розігріє його до температури, що перевищує точку Кюрі, той не тільки розмагнітиться, але і втратить здатність притягуватися великим магнітом. Маятник прийме вертикальне положення, і магніт опиниться поза полум'я і почне остигати. Коли ж він охолоне, то, хоча і не намагнітиться, але знову придбає здатність притягуватися великим магнітом. Прітянувшісь, він виявиться над полум'ям свічки, і цикл повториться. Коливання маятника триватимуть доти, поки свічка не приберуть, або вона не догорить.
5
В даному досвіді важлива не залишкова намагніченість маленького магніту, а його здатність притягуватися. Хоча перше з цих його властивостей виявиться в перші ж миті досвіду втраченим безповоротно, друге буде відновлюватися всякий раз, коли магніт перебуває поза полум'я. Це означає, що з одним і тим же маленьким магнітом даний досвід можна повторювати необмежену кількість разів.