Як визначити напрямок обертання.

На виробництві або в побуті в процесі налагодження, регулювання і експлуатації силових установок, що мають у своєму складі електричний двигун, нерідко потрібно визначити напрямок обертання вала двигуна. Іноді це можна встановити безпосередньо по роботі механізму. А як бути, якщо таке дослідне спостереження неможливо?
Вам знадобиться
  • - батарейка від кишенькового ліхтарика;
  • - вольтметр зі шкалою 3-7В.
Інструкція
1
Для визначення напрямку обертання двигуна постійного струму в найпростішому випадку використовуйте наявні схеми з'єднань і маркування на корпусі механізму. Напрямок обертання зазвичай вказується в описі до установки або позначається відповідними умовними знаками, однозначно дозволяють встановити, як обертається вал двигуна при тому чи іншому типі підключення.
2
Якщо технічний опис та маркування відсутні, визначте напрямок обертання дослідним шляхом. Для цього приготуйте вольтметр магнітоелектричної системи, що має шкалу 3-7В. При цьому не знадобиться включати пристрій в електричну мережу.
3
Підключіть вольтметр до затискачів якоря двигуна. Повільно повертайте якір в напрямку за годинниковою стрілкою (або проти неї). Відзначте найбільшу величину відхилення стрілки вимірювального приладу.
4
Потім в обмотку збудження подайте напругу 2-4В. Для цього згодиться батарейка від кишенькового ліхтаря або акумулятор такий полярності, при якій відхилення стрілки приладу зростає. Відзначте полярність батарейки, приєднаної до клем обмотки збудження, а також полярність під'єднання вольтметра до контактів якоря двигуна.
5
При включенні двигуна в мережу дотримуйтеся тієї ж полярності, а напрямок обертання двигуна буде таким же, як і при проведенні досвіду з батарейкою. Для прикладу припустимо, що вольтметр був приєднаний до «плюсового» затискачу якоря, умовно позначеному Я1. Сам якір ви обертали в напрямку ходу годинникової стрілки, а збільшення відхилення стрілки спостерігалося при підключенні «плюсового» затиску мережі до контактів Я1 і Ш1, отже, двигун стане обертатися за годинниковою стрілкою.
6
Якщо умови перевірки допускають короткочасне включення двигуна в електричну ланцюг, то визначте напрямок обертання по початковому або кінцевому руху валу. Достатньо одноразової короткочасної подачі робочої напруги в ланцюг пристрою, щоб двигун сам вказав, в якому напрямку він обертається при заданій схемі підключення.