Як розрахувати падіння річки.

Рух води в річці обумовлено тим, що висота її витоку і гирла неоднакова. Устя і витік мають різні позначки по відношенню до рівня моря. Зазвичай розраховують повне падіння і на якійсь ділянці русла. Ці дані необхідні при проектуванні і будівництві гребель, плануванні транспортних і туристських маршрутів.
Вам знадобиться
  • - фізична карта басейну річки;
  • - GPS-навігатор;
  • - інструменти для вимірювання відстаней;
  • - калькулятор.
Інструкція
1
Визначте падіння крупної річки по карті. На фізичних картах зазвичай проставляються відмітки витоку і гирла. Перша завжди буде більше другий. У гірських річок різниця зазвичай дуже велика. У тих, які весь свій шлях проробляють по плоскій рівнині, вона може бути не настільки значною, але все одно є. Відніміть з позначки витоку позначку гирла. Це і буде повне падіння річки.
2
Іноді потрібно визначити падіння річки між двома точками її русла, які не є гирлом і витоком. Алгоритм обчислень буде тим же самим, що і в першому випадку. Знайдіть на карті потрібні відмітки і з більшого значення відніміть менше.
3
Падіння невеликої річки або струмка можна визначити без карти, за допомогою GPS-навігатора. Виберіть ясний день і прогуляйтеся до витоку. Визначте його висоту над рівнем моря. Точно так само виміряйте висоту гирла. Проведіть необхідні обчислення. Розрахуйте падіння на окремій ділянці. Як правило, його вимірюють на кілометр русла. У рівнинних річок значення зазвичай невелика, тому вважають його в сантиметрах на кілометр. У гірських річок різниця висот навіть на дуже невеликій ділянці русла може досягати декількох метрів. Фактично в цьому випадку ви вираховуєте не тільки падіння , але й ухил річки на ділянці в 1 км.
4
Знаючи падіння , ви можете розрахувати ухил. Для цього вам потрібно ще виміряти протяжність всього русла або окремої ділянки. На географічній карті завжди позначений масштаб. Виміряйте довжину річки лінійкою або циркулем-вимірником і помножте на кількість кілометрів, яке припадає на 1 см. Потім розділіть падіння річки на отримане відстань. Вираховується ухил найчастіше у відсотках, але може бути і в проміле, і в кутових градусах (як правило, для гірських річок).
Корисна порада
На місцевості визначити відстань між точками можна за допомогою того ж GPS-навігатора. Врахуйте, що цей прилад дає більшу точність при чистому небі. Це особливо важливо, якщо ви проводите виміру річки або струмка, що знаходяться в гірській ущелині. Якщо на фізичній карті не позначені позначки потрібних вам точок безпосередньо на руслі річки, знайдіть найближчі горизонталі. Чим більше масштаб карти, тим краще. Висота рельєфу в цьому випадку буде менше, а відповідно - обчислення вийдуть точніше. Не забувайте про те, що верхня частина цифр, якими позначені горизонталі, спрямована в бік підвищення рельєфу.
Завдання на розрахунок ухилу річок входять в програму навчання школярів восьмих класів з предмету географія. Для того щоб розрахувати цей показник, необхідно знати довжину річки і її падіння.
Інструкція
1
Визначте падіння річки. Цей допоміжний показник розраховується як різниця абсолютних висот місцевості, де розташовані витік і гирло річки. Наприклад, річка Ангара витікає з озера Байкал, абсолютна висота в цьому місці становить 456 метрів над рівнем моря. Впадає Ангара в Єнісей в точці, де висота дорівнює 76 метрів над рівнем моря. Таким чином, падіння річки становить 456-76 = 380 метрів. Пам'ятайте, що при розрахунку цього показника для річок, що впадають в моря і океани, за абсолютну висоту гирла слід брати 0.
2
З'ясуйте протяжність русла річки, тобто її довжину. Цю інформацію можна знайти в статистичних довідниках та енциклопедіях. Наприклад, довжина річки Ангари становить 1779 кілометрів. Як правило, в умовах задач з географії для восьмого класу на розрахунок ухилу річки дана інформація про довжину русла, а падіння потрібно визначити самостійно.
3
Розрахуйте ухил річки за формулою: Ухил = Падіння річки/Довжина рекі.Для цього висловіть і показник падіння річки, і її довжину в одних одиницях виміру, наприклад, в кілометрах або, навпаки, в метрах. Переклад в одні одиниці вимірювання дозволить розрахувати ухил річки у відсотках або проміле. У випадку з річкою Ангарой ви отримаєте таке значення ухилу річки: Ухил річки Ангара = 0,38 км/1779 км = 0,0002136 або 0,02136% або 2,136 ‰.
4
Інтерпретуйте отримане значення ухилу річки і перевірте себе. Ухил у 2,136 ‰ означає, що на ділянці довжиною в 1 кілометр висота місцевості, по якій протікає річка, змінюється на 21,36 сантиметрів. Якщо ви отримали надто велике значення ухилу рівнинної річки, значить, в розрахунки закралася помилка.
5
Пам'ятайте, що середній ухил річки, тобто коефіцієнт, розрахований для всієї протяжності русла, неінформативний. Краще розраховувати цей показник для більш коротких ділянок річки.