Як відбувається взаємодія кислот з солями.

Що відбувається, якщо кислоту з'єднати з якою-небудь сіллю? Відповідь на це питання залежить від того, яка це кислота і яка сіль. Хімічна реакція (тобто перетворення речовин, що супроводжується зміною їхнього складу) між кислотою і сіллю може пройти тільки в двох випадках: якщо в ході реакції як мінімум один її продукт покидає реакційну зону, тобто випадає в осад або випаровується у вигляді газу; якщо більш сильна кислота витісняє слабшу кислоту з солі.
Вам знадобиться
  • - розчин сірчаної кислоти H2SO4;
  • - розчин хлористого барію BaCl2;
  • - розчин соляної кислоти HCl;
  • - порошок карбонату натрію Na2CO3 або шматочки карбонату кальцію CaCO3;
  • - реакційна ємність.
Інструкція
1
Налийте в реакційну ємність (колбу або лабораторний стакан) трохи розчину хлористого барію (BaCl2), і почніть поступово доливати туди ж сірчану кислоту (H2SO4) ;. Ви відразу ж побачите, що рідина в ємності миттєво помутніє через утворення практично нерозчинної солі - сульфату барію (BaSO4). Реакція йде за наступною схемою: H2SO4 + BaCl2 = BaSO4 + 2HCl Зверніть увагу: утворився сульфат барію швидко осяде на дно реакційної ємності у вигляді щільного білого порошку.
2
Помістіть в колбу або лабораторний стакан трохи карбонату натрію або кальцію (крейда, вапняк), і почніть поступово доливати соляну кислоту . Ви побачите, що порошок відразу ж буквально «скипить», утворюється величезна кількість маленьких бульбашок. Продовжуйте повільно доливати кислоту доти, поки порошок повністю не зникне, а утворення бульбашок не припиниться. Що сталося в ємності?
3
Сильніша соляна кислота витіснила більш слабку вугільну кислоту з її солі. В результаті реакції утворився або хлорид натрію, або хлорид кальцію (залежно від того, який саме карбонат ви використовували), і вугільна кислота, формула якої має такий вигляд: H2CO3.
4
Але утворилася вугільна кислота настільки нестійка, що вона миттєво розкладається на воду і вуглекислий газ, реакція виглядає наступним чином: Н2СО3 = Н2О + СО2Іменно бульбашки вуглекислого газу, покидаючи зону реакції, і виробляли це «нуртування».
Корисна порада
Необхідно пам'ятати, що сірчана і соляна кислоти (навіть розбавлені) - дуже їдкі речовини. А хлорид барію ще й вельми отруйний. Тому при роботі з ними необхідно пам'ятати про правила техніки безпеки. Працюйте в рукавичках, при попаданні порошку або розчину на шкіру, промийте великою кількістю води.