Як знайти масу ядра.

Ядро атома мізерно мало в порівнянні з його загальними розмірами. Уявити це допоможе, наприклад, така образна модель атома водню: якщо в самому центрі футбольного поля покласти невелике яблуко, що зображує ядро, то орбіта електрона пройшла б приблизно по воротарському лінії. Абсолютна більшість обсягу атома займає порожнеча. І при цьому настільки ж абсолютна більшість маси атома зосереджена в його ядрі. Досить сказати, що в тому ж атомі водню його ядро важче, ніж електрон, в 1836 разів! А як же знайти масу атомного ядра?
Інструкція
1
Згаданий атом водню має найпростіше будова ядра з усіх хімічних елементів. Воно складається з єдиної частинки, яка називається «протон». Всі інші елементи мають більш складну будову, і до складу їх ядер, крім протонів, входять так звані «нейтрони». Запам'ятайте, що маса протона практично збігається з масою нейтрона. Це дуже важливо.
2
За одиницю виміру прийнята «атомна одиниця маси», або по-іншому «Дальтон». Це маса 1/12 атома ізотопу вуглецю. Вона приблизно дорівнює 1,66 * 10 ^ -24грамм. Саме з цієї величини вам треба виходити, розраховуючи масу ядра того чи іншого хімічного елемента.
3
Легко можна зрозуміти, що оскільки маса електронів мізерно мала в порівнянні з масою протонів і нейтронів, нею в розрахунках можна знехтувати. Зрозуміло, якщо не потрібна дуже висока точність. Тому, вирішуючи завдання про знаходження маси ядра, можна розглядати тільки «важкі» частинки - протони і нейтрони. Їх сума дає вам «масове число». Його необхідно помножити на величину атомної одиниці маси і отримати необхідний результат.
4
А як дізнатися масове число? Тут на допомогу прийде знаменита Таблиця Менделєєва. Кожному елементу в ній відведено строго певне місце, а заодно дана вся необхідна інформація. Зокрема вказана атомна маса елемента, яку можна прийняти за масове число, оскільки загальна маса електронів атома мізерно мала в порівнянні з масою протонів і нейтронів.
5
Розгляньте конкретний приклад. От добре знайомий метал - золото (Au). Його атомна маса - 196,97. Округліть її до 197 і помножте на величину атомної одиниці маси. Отримайте: (197 * 1,66) * 10 ^ -24 = 327,02 * 10 ^ -24 = 3,2 * 10 ^ -22 грам. Ось така приблизна маса ядра атома золота.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=fqaWcKZX_Hc