Як охарактеризувати людину.

Коли потрібно написати характеристику на учня, студента, працівника, ми найчастіше губимося і не підозрюємо, що існує шаблон, який влаштує психологів з HR.
Інструкція
1
Більшість характеристик починається з фрази: "За час роботи/навчання/проходження практики він зарекомендував себе з позитивної/негативної сторони". Слід пам'ятати, що навіть якщо характеристика пишеться по сумного приводу, не варто посилювати положення бідолахи, а пошукати позитивні факти. Наприклад, сказати: "Зарекомендував себе як безконфліктний, виконавчий працівник". Ця частина важлива не скільки психологічною глибиною, скільки стилістичним одноманітністю. Цікаво, що побутова, чи не казенна характеристика так само починається із загальної фрази. Наприклад: "Нормальний він людина, цей Іван Іванович" або "Маша Петрова - рідкісна розумниця".
2
Індивідуальні особливості людини. Він педантичний і акуратний або креативен і здатний працювати на трьох проектах одночасно? Виконавець або організатор? У нього розвинені навички усного або письмового спілкування? Тут важливо втриматися від спокуси відчути себе Львом Толстим і рентгенівським апаратом одночасно. Характеристика - це сухий казенний документ, а не психолого-філософський трактат. І вже тим більше не підкидний лист, мета якого очорнити або обілити людини. Автор характеристики повинен показати себе як людина врівноважена і неупереджений і дотримати баланс між позитивними епітетами і негативними. Для побутової характеристики діють ті ж правила: "Маша Петрова - рідкісна розумниця: добра, турботлива, вчиться на п'ятірки".
3
Контекст, оточення. У випадку з учнями описується сім'я і однокласники. Наприклад, "Росте повною інтелігентній родині, батьки в повній мірі надають нею вплив, з однокласниками підтримує рівні, доброзичливі відносини". Для характеристики працівника потрібно проговорити його стиль взаємодії з колегами. Наприклад, "Особистих контактів з колегами не підтримує, але користується повагою і довірою керівництва". Типові фрази: "Має власну думку і вміє його відстояти", "Дотримується статут навчального закладу/розпорядок дня/режим роботи". Головне - чітко позначити, що людина протиставляє себе колективу або схильний домінувати?
4
Відповідність цілям. В письмовому документі сухим офіційною мовою висловлюється припущення, наскільки учень або співробітник годиться для нового починання. Якщо це характеристика для співробітників правоохоронних органів і привід сумний, то цей пункт пропускається, але трохи докладніше розписуються соціальні або асоціальні особливості людини. Наприклад, "Шкідливих звичок не має", "Має численні нарікання, пов'язані з порушенням дисципліни". Відповідно, на побутовому рівні особистісна характеристика звучатиме так: "Маша Петрова - рідкісна розумниця: добра, турботлива, на п'ятірки вчиться. А вже друзі у неї всі такі розумні і на роботі поважають. Якщо ви її заміж хочете сватати, то покваптеся. Відіб'ють ! "