Як зібрати бочку.

діжечки і бочки і на сьогоднішній день знаходять широке застосування в господарстві. Домашні соління, квас або мед, які зберігаються в бочках, здобуваю неповторний смак. Однак бондар - професія досить рідкісна. Як же зібрати бочку своїми руками?
Вам знадобиться
  • - сокира;
  • - деревина;
  • - шерхебель;
  • - рубанок;
  • - фуганок;
  • - сталева стрічка;
  • - молоток;
  • - дриль;
  • - дріт;
  • - скоби.
Інструкція
1
Підберіть деревину. Слід знати, що вибір деревини залежить від того, для яких цілей ви збираєтеся використовувати бочку . Наприклад, сосна та дуб абсолютно не підходять для зберігання меду. Мед з соснової бочки буде пахнути смолою, а в дубовій - потемніє. Для таких бочок рекомендується використовувати осику, липу, вільху, тополю або чинар. Для квашення, засолювання і мочіння найкраще підійде саме дуб. Для інших цілей можна використовувати кедр, ялина, бук, модрину, ялицю або березу.
2
Слід знати, що для клепок рекомендується використовувати нижню частину стовбура старих дерев. Однак за відсутності такої можливості підійдуть і тонкі стовбури.
3
Виготовляти клепки випливає з сирої деревини. Візьміть відповідну цурку. Її довжина повинна бути на 6-7 см більше, ніж необхідна довжина готової клепки. Акуратно розколіть її навпіл за допомогою сокири. Розколіть отримані половинки чурки ще раз навпіл. Дійте за аналогією - кількість розколів залежить від початкової товщини чурки. У підсумку ви повинні отримати заготовки шириною 7-12 см і товщиною 3 см.
4
Ретельно просушіть клепки. Для прискорення процесу можна використовувати сушарку.
5
Виготовте шаблон для перевірки радіуса кривизни поверхонь. Його можна зробити з тонкої дошки, звіряючи з будь-якої готової бочкою.
6
Оберіть вид клепки. Слід знати, що клепка може бути бондарне або кадушечной. У кадушечной - один кінець вже іншого. У бондарне - розширення посередині. Як правило, співвідношення між самою вузькою і найширшої частиною становить 1: 1,8.
7
Ретельно обробіть клепки за допомогою рубанка і шерхебеля. Спочатку слід обстругати зовнішню поверхню, а потім бічні. У процесі роботи необхідно перевіряти кривизну клепок, звіряючись зі зробленим раніше шаблоном. Обробіть боковини клепки фуганком. Ретельно обробіть внутрішню частину клепки за допомогою рубанка.
8
Виготовте обручі зі сталевої стрічки. Для цього необхідно заміряти бочку в місці натягу обруча. Відріжте стрічку потрібної довжини і зігніть її в кільце, б'ючи по ній молотком. Просвердлите отвори і встановіть заклепки зі сталевого дроту.
9
Збирати бочку необхідно на рівній поверхні. Візьміть дві клепки і закріпіть їх на обручі за допомогою спеціальних скоб один проти одного. Заповніть отримані проміжки, поступово встановлюючи клепку за клепкою.
10
Осадіть обруч, постукавши по ньому молотком і переконайтеся в тому, що клепки щільно прилягають один до одного. Одягніть середній обруч і осадіть його за допомогою набойніка.
11
Поставте бочку на рівну поверхню і намітьте лінію обріза. Одягніть уторний обруч, обріжте остов і обробіть лінію зрізу за допомогою рубанка. Проробіть аналогічну процедуру з іншого кінця барильця.
12
Зробіть уторний паз, в який буде вставлятися дно бочки. Ширина і глибина паза повинні складати 3 мм.
13
Розрахуйте радіус дна. Зберіть донний щит, скріпивши його цвяхами. Зріжте фаски з країв, використовуючи шерхебель.
14
Вкладіть дно в бочку . Для цього необхідно спочатку встановити в паз один край дна, а потім ввести іншу частину, злегка б'ючи по ній молотком. Переконайтеся з герметичності бочки.
15
Виготовте друге дно за аналогією. Просвердлите в ньому наливний отвір. Виготовте пробку. Висота пробки повинна відповідати товщині дна бочки.