Як запобігти ускладненням при відновленні після інсульту.

Інсультом називають ураження нервової системи внаслідок гострого порушення мозкового кровообігу. Буває інсульт геморагічний (крововилив в головний мозок або під його оболонку) і ішемічний (перекриття згустком крові руху поживних речовин у мозку). Обидва види призводять до паралічу половини тіла в кращому випадку, до летального результату - при зволіканні надання допомоги протягом перших 6 годин. Якщо встигнути доставити хворого до лікувального закладу в так зване «терапевтичне вікно», він матиме всі шанси повернутися до нормального способу життя.
Інструкція
1
У перші сім днів після удару (найгострішої фази) і після дмуть два тижні гострого періоду лікування спрямоване на підтримання дихання, кровообігу, профілактику інфекційних захворювань (найчастіше пневмонії), попередження пролежнів і тромбозів.
2
Якщо у хворого задовільний стан, вже наприкінці першого тижня необхідно починати відновлювати паралізовані життєво важливі функції. Використовується фізіотерапія, масаж, системи спеціальних гімнастичних вправ, які допомагають повернути рухову активність і побутові навички - це Ерготерапія і кінезітерапія.
3
Після виконання необхідних лікувальних і оздоровчих дій хворого виписують на домашнє відновлення. Подальший стан його здоров'я буде залежати від комплексу заходів, які він зробить для того, щоб уникнути другого удару і зуміти повернутися до нормального життя.
4
Тим часом, до чергового випадку судинного краху доводять абсолютно буденні помилки, які необхідно максимально виключити з життя інсультнікам. У першу чергу необхідно регулярно - мінімум двічі в день - перевіряти рівень артеріального тиску, так як саме через нього відбувається більшість інсультів. Перевищення рівня артеріального тиску більш, ніж на 10-20 одиниць від норми (130-80, 140-90), вимагає прийому препаратів нормалізують тиск.
5
Необхідно взяти за правило вимірювати рівень цукру в крові 3-4 рази на місяць. Різко обмежте вживання цукру і його похідних, дозволяючи собі чайну ложку меду в день. Зменшіть і кількість споживаної солі до 5 грам на добу.
6
Уникайте вершкового масла, концентрованих м'ясних бульйонів, насичених жирів (вершки, свинячий, баранячий і яловичий шпик). Не пийте чай, кава, какао, виключіть гострі приправи і страви. Краще повністю відмовитися від картоплі, замінивши його топінамбуром. Відмовтеся від свіжого і здобного хліба.
7
Для профілактики запорів щодня вживайте курагу, чорнослив, буряк, моркву. У щоденному раціоні має бути риба, причому відварна або тушкована в невеликій кількості молока з великою кількістю овочів.
8
Категорично не можна палити при інсульті, навіть у малих дозах. Особлива розмова про алкоголь, інсультнікам можна для профілактики звуження судин приймати 100-120 мл червоного вина, але не більше - інакше терапевтичний ефект прийому відразу обернеться на протилежний, і ризик нового удару сильно зросте.
9
Особливу увагу приділяйте терапії рухом. Необхідно потрошку, поступово розширювати рухові можливості рук і ніг паралізованою боку. Відновлювати побутові навички самообслуговування треба поступово. Починайте з найпростіших прийомів особистої гігієни.
10
Хворому необхідно постійне спілкування з ним поруч знаходяться близьких людей, якщо він не буде намагатися вимовляти більше слів, існує великий ризик, що йому взагалі не вдасться відновити нормальну мову.
11
Використовуйте засоби народної медицини для профілактики повторних ішемічних інсультів. Прекрасним оздоровлюючим ефектом після інсульту володіють препарати з кінського каштана, петрушки, кори горобини, квіток ромашки, безсмертника, березових бруньок. Не забудьте про соснову хвою, лимони і яблучний оцет.
Зверніть увагу
При правильному відновленні після інсульту, як правило, може залишитися тільки невелика слабкість в руці або нозі. Здатність обслуговувати себе, займатися працею, в тому числі розумовим, повинна відновитися повністю.
Важкі ускладнення типові для такого захворювання, як інсульт. Спрогнозувати перебіг хвороби практично неможливо, як і те, чи будуть повністю відновлені втрачені функції. Правильний догляд дозволяє полегшити стан хворого і не допустити розвитку додаткових ускладнень, викликаних відсутністю рухової активності.
Інструкція
1
Інсульт - це важкий удар для організму, так як страждає центральна нервова система, тобто мозок. Люди, що пережили інсульт, як правило, відчувають на собі наслідки цієї події протягом усього подальшого життя. Ускладнення після інсульту обумовлюються ступенем і локалізацією уражених клітин мозку. У рідкісних випадках наслідки інсульту практично непомітні, але в більшості своїй хворі стають інвалідами, і лише тривале професійне лікування дозволяє частково або повністю відновити ті чи інші функції організму. Найбільш поширеними наслідками інсульту є повна або часткова паралізація тіла, кома, втрата мови, втрата контролю над окремими групами м'язів і т.д. Крім того, хворих підстерігають і інші наслідки хвороби, в тому числі тромбози, пролежні і запалення легенів, які також становлять серйозну небезпеку для життя.
2
Найважчим ускладненням інсульту є параліч. Повний параліч у людей, які пережили інсульт, зустрічається рідко. Як правило, має місце лівобічний або правобічний параліч, в залежності від того, яка половина мозку була вражена. Крім того, стан хворих ускладнюється зміною сприйняття, втратою чутливості, погіршенням координації рухів. У цьому випадку потрібно тривале лікування і реабілітація, основою якої є масаж і лікувальна гімнастика. Параліч викликає додаткові ускладнення, які полягають у появі пролежнів і тромбозів.
3
Освіта пролежня - це процес відмирання тканин у місцях, де шкіра знаходиться під тиском. Такі процеси починаються внаслідок тривалого лежання або сидіння, що супроводжуються повною відсутністю руху м'язів. В уражених областях шкіри і м'язів спостерігається часткове зниження кровопостачання. Дуже важливо контролювати стан шкіри хворого і не допускати утворення пролежнів, тому що такі трофічні зміни вкрай важко піддаються лікуванню, а крім того, служать воротами для потрапляння хвороботворних бактерій, здатних погіршити стан хворого.
4
Відсутність руху і напруження м'язів також позначається і на кровоносних судинах. Лежаче положення є фактором для утворення тромбів. Тромби - це згустки крові, які, як правило, утворюються в глибоких венах ніг. Тромб, що відірвався в процесі руху викликає сильні болі. Дійшовши до серця, тромб може викликати інфаркт міокарда. У разі якщо тромб пройшов через серце, він може потрапити в легені, викликавши легеневу емболію, а при попаданні в мозок повторний інсульт.
Зверніть увагу
Правильний догляд за людиною, що перенесли інсульт, дозволяє мінімізувати ризик появи вторинних ускладнень, тобто тромбозу і пролежнів. Коли мова йде про наслідки інсульту, дуже складно спрогнозувати, як довго людина буде відновлювати пошкоджені функції організму.
Корисна порада
Первинні ускладнення, викликані інсультом, вимагають серйозного підходу в плані лікування. Тривалість перебування хворого в тому чи іншому патологічному стані залежить від індивідуальних особливостей організму.