Як визначити діаметр отвору.

Проведення вимірювань у галузі техніки передбачає використання спеціальних інструментів і пристосувань. Вони відрізняються між собою за способом застосування, точності вимірювань і сфері, в якій можуть бути використані. Окреме місце у вимірах займає визначення діаметрів отворів.
Вам знадобиться
  • - вимірювальна лінійка;
  • - звичайний нутромір;
  • - мікрометричний нутромір;
  • - штангенциркуль.
Інструкція
1
У самому простому випадку, коли велика точність вимірювання не має істотного значення, використовуйте для визначення діаметра отвори вимірювальну лінійку. Призначте інструмент до отвору на рівні його діаметра і зробіть відлік кількості поділів (сантиметрів і міліметрів), які вміщаються в отворі на цій лінії. Для більшості побутових вимірювань тієї точності, яку забезпечує цей спосіб, цілком достатньо.
2
Для вимірювання неточних отворів використовуйте нутромір. Введіть пристрій в вимірюваний отвір правою рукою. Вказівним пальцем іншої руки притисніть дужку нутроміра до стінки отвори. Тепер трохи покачайте прилад, щоб намацати найменший розчин дужок, при якому друга дужка стосуватиметься стінки отвори.
3
Після того як розчин нутроміра встановлений, визначте його величину по вимірювальної лінійці. При цьому кінець лінійки слід уперти в яку-небудь оброблену поверхню (в стінку частини супорта і так далі). Точність вимірювання діаметра в цьому випадку буде невисока (в межах 0,2-0,5 мм).
4
Більш точне вимірювання діаметра отворів, розмір яких перевищує 10 мм, виробляєте штангенциркулем. Для цієї мети призначені закруглені бічні поверхні його верхніх губок. Вставте інструмент в отвір і розсуньте губки штангенциркуля, щоб вони вперлися в краю отвори. За шкалою приладу визначте діаметр отвори з точністю до десятих часток міліметра. Таким способом зручно вимірювати діаметр тільки тієї частини отвори, яка розташована біля торця деталі, а ось перевірити ціліндрічності (відсутність конуса) не вийде.
5
Точні виміри діаметра отворів можна проводити також спеціальним (мікрометричним) нутромером. Він забезпечується подовжувальними стержнями різної довжини, що приєднуються до стебла приладу, що дозволяє збільшити межі вимірювань. В ході проведення вимірювань стежте, щоб нутромір розташовувався строго перпендикулярно осі отвори, діаметр якого визначається. Для цього один кінець пристрою упріть в поверхню отвори, а другий переміщайте в діаметральної площині.