Як визначити на карті сторони світу. карта із зазначенням сторін світу.

Необхідність визначити на карті сторони світу викликана тим, що укладачі карт, особливо електронних, часто нехтують необхідністю вказати хоча б основні сторони світу. Тому, якщо ви відповідний урок географії в школі прохворіли, вам доводиться довго думати, де ж на карті північ, а де південь.
Вам знадобиться
  • - електронна або паперова карта.
Інструкція
1
Щоб визначити місцезнаходження сторін світу на електронній карті, спробуйте її повернути. Якщо карта не повертається, а зафіксована в одному положенні, можете сміливо робити висновок, що північ нагорі, південь внизу, схід праворуч, а захід зліва. При необхідності визначте другорядні сторони світу: північний схід в правому верхньому куті екрану, південний схід у правому нижньому, північний захід у лівому верхньому і південний захід в лівому нижньому куті відповідно.
2
Якщо електронна карта повертається (наприклад, на навігаторах карта рухається відповідно до напряму руху), уважно огляньте екран. В одному з кутів, наприклад, у правому верхньому (як на прикладі) буде вказівка на напрямок сторін світла у вигляді довгого двоколірного ромба. Запам'ятайте, північ завжди червоний. Відповідно, знайдіть інші сторони світу, для цього поверніть карту так, щоб північ опинився зверху. При цьому південь буде внизу, схід праворуч, а захід зліва.
3
Для того щоб визначити сторони світу на паперовій карті, поверніть її так, щоб можна було прочитати написи. При цьому дивіться, щоб написи йшли із заходу на схід, а верх букв і цифр був нагорі. Тепер сміливо можете сказати, що північ нагорі, південь внизу, захід зліва, а схід - справа.
4
Інший спосіб визначити сторони світу на паперовій карті: огляньте весь периметр карти і де-небудь в кутку знайдіть чотириконечних зірку. У кожної сторони стоять літери: С або N (північ), Ю або S (південь), З або W (захід), В або Е (схід). Визначте сторону світла згідно з цими напрямками.
5
Якщо ж справа стосується старовинної рукописної карти, врахуйте, що раніше картографи орієнтувалися на південь. Для визначення сторін світу по такій карті необхідно знайти позначення зірки із зазначенням англійських букв S, N, W, E, що відповідає першими літерами назв сторін світу в англійській мові - South (південь), North (північ), West (захід), East (схід). Якщо позначень немає, знайдіть описаний ділянку суші на сучасній карті і звірте напрямок сторін світла.
Уміння орієнтуватися на місцевості, можливо, не так необхідно в місті, але що робити, якщо звичні орієнтири у вигляді будинків і вулиць відсутні? Визначити своє місце розташування в умовах, коли немає компаса і GPS-навігатора, допоможуть нехитрі правила, деякі з яких відомі ще зі шкільної лави.
Інструкція
1
Найпростіший, але і самий ненадійний спосіб - визначення сторін світла по моху, гілкам дерев, що тане льоду і снігу і т.д. Отже, смола хвойних дерев більше виступає з південної боку. Моху більше на північній стороні дерев, каменів і скель. Сніг швидше тане на південній стороні пагорбів і під деревами, а ось в ярах, навпаки, північна сторона підтає швидше, т.к. південну загороджує схил. Використовуйте цей спосіб на додаток до інших, про які йтиметься нижче.
2
Сторони світла можна точно визначити в лісі при наявності просіки. Прорубують просіки строго з півночі на південь або із заходу на схід. Також можна переглянути номера на стовпах, розташованих на перетині просік. Менші з чотирьох чисел нанесені на тих гранях стовпа, які звернені на північ і на південь. Менше число, з тих, що вказують на захід і схід, дивитиметься на захід, т.к. нумерація стовпів по горизонталі в Росії починається з заходу.
3
Дізнатися боку світла можна по сонцю за допомогою наручного годинника. Для цього поверніть циферблат так, щоб годинна стрілка вказувала на сонце. Розділіть кут, що знаходиться між годинниковою стрілкою і відміткою 12:00 навпіл (до обіду це буде кут зліва від 12-ти, після обіду - справа). Вісь, що проходить від центру годин через отриману точку, буде вказувати на південь.
4
Крім цього сонце допоможе визначити боку світла по вашій тіні. Якщо опівдні встати до сонця спиною, тінь буде вказувати на північ (відповідно, ззаду виявиться південь, зліва захід, а праворуч схід). З весни по осінь сонце знаходиться на сході в 6:00, на південному сході в 9:00, на півдні в 13:00, на південному заході в 15:00, на заході в 18:00.
5
Здавна люди визначали боку світла по зірках. Ранкова зірка - планета Венера - названа так, бо зранку з'являється на заході, відразу після заходу на сході. У ранкові години вона одна помітна на небосхилі.
6
Крім цього ви можете визначити північ за допомогою Полярної зірки. Подумки проведіть риску через дві крайні зірки в ковші Великої Ведмедиці, дотягніть лінію до крайніх зірок в ручці ковша Малої Ведмедиці - найяскравіша зірка - Полярна.