Як вивчати образи.

Про те, що таке літературний образ, досі немає єдиної думки. Однак у школі для розуміння конкретного образу в конкретному творі можна відмовлятися від складання плану-характеристики персонажа. Тільки підходити до цього треба творчо, щоб не тільки вивчити, але і зрозуміти виведений автором портрет героя.
Інструкція
1
Для розкриття та вивчення образу в літературі вам буде недостатньо тих знань, які можна почерпнути з реальних уявлень про людину. Тому при складанні характеристики літературного героя завжди пам'ятайте про нетотожності поняття «характер» в повсякденному житті і «характеру» як художньої категорії.
2
Почніть знайомство з образом героя за традиційним планом. Знайдіть у творі його портретні характеристики і подумайте, чому саме на ці деталі зовнішності зазначає автор. Буває, що в творі портрет персонажа і зовсім відсутня. З'ясуйте, чому в цьому випадку письменник відмовився від опису персонажа (з урахуванням і без урахування тенденцій, що були і є в літературі).
3
Виявіть особливості мови героя з точки зору форми і змісту. Подумайте, як перегукуються теми роздумів та розмов героя з сюжетом і темою твору.
4
Простежте ланцюг взаємодій героя з іншими людьми. Подумайте, чи змінюється його ставлення до життя і до світу після зустрічей і розмов з іншими персонажами.
5
Не забувайте при аналізі та вивченні образу про авторської позиції у творі. Визначте, як вчинки героя характеризують його особу, і на які його якості найбільше звертає увагу автор, а на які - інші персонажі. Вирішіть, як це може бути пояснено з точки зору авторської позиції, і як це визначає внутрішній світ персонажа і його зовнішня поведінка.
6
Визначте мотиви поведінки персонажа, які й будуть основоположними в його характеристиці. Таким чином, загальна характеристика повинна відображати три параметра: - психологічна мотивація вчинків героя, соціальна і етична спрямованість його особистості; - реалізація характеру персонажа в системі взаємин з іншими дійовими особами твору; - ставлення письменника до загальної мотивуванні поведінки персонажа і втілення авторської позиції в творі .