Що таке сприйняття.

Вивчення проблем сприйняття - одна з найскладніших сфер психології, а також суміжних наук. Для маси прикладних дисциплін важливо знати, який механізм роботи органів почуттів і їх зв'язку з свідомістю.
Інструкція
1
Класичне визначення сприйняття свідчить, що це процес відображення цілісних сцен, подій реальності, який виникає при безпосередньому впливі на рецепторні органи. Перцепція починається в той момент, коли об'єкти світу впливають на органи чуття людини, але не вичерпується ним - у цьому її відмінність від відчуття. Є й інші дефініції, які виділяють інші смислові відтінки цього поняття. Так, деякі дослідники вважають, що сприйняття є процес вилучення інформації про зовнішнє середовище для побудови власного образу поведінки - в даному випадку зроблено акцент на впливі сприйманого на дії людини.
2
Сприйняття завжди накладається на готові шаблони поведінки. Так, бачачи фрукт кулястої форми зеленого кольору, людина, найімовірніше, назве його яблуком - оскільки подібна зв'язка властивостей і сенсу вже зустрічалася йому. Виділяють так зване пасивне сприйняття (перцепцию) і активне (апперцепцію). Вперше цю термінологію ввів Лейбніц, прагнучи підкреслити, що в другому випадку мова йде про рефлексивної позиції: людина не просто сприймає деякі дані ззовні, а й усвідомлює себе сприймає, розмірковує з цього приводу. Пізніше Кант говорив, що апперцепція є тим властивістю свідомості, завдяки якому досягається єдність особистості, цілісність «Я».
3
Психологічні інтерпретації поняття «апперцепція» почалися з Гербарта, який писав про неї як акті асиміляції всіх знову надходять уявлень з вже наявним індивідуальним досвідом. Далі теорію сприйняття розробляв Вундт: апперцепція є сприйняття з «включеним» увагою. У схожому руслі мислив Нобелівський лауреат Канеман, який вивчав інтенсивність сприйняття в залежності від значимості сигналу.
4
Проблеми сприйняття являють собою не узкопсіхологіческій науковий розділ, а широку міждисциплінарну область. Вивченням даних проблем займаються і філософи, і фізіологи, і представники точних наук. Прикладне значення результатів досліджень цікавлять фахівців зі зв'язків з громадськістю, рекламників, дизайнерів - професіоналів, які створюють інформаційні повідомлення для залучення уваги споживача. Високо значення проблем сприйняття і в кібернетиці, що займається побудовою роботів. Щоб носії штучного інтелекту могли сприймати сигнали зовнішнього світу так само, як людина, потрібно зрозуміти механізм обробки надходять ззовні даних.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=lsOGehOtUKk