Як відрізнити натуральний сапфір. Як відрізнити штучний сапфір від натурального.

Сапфір є дуже красивим дорогоцінним каменем, тому його часто підробляють. Але сапфір відрізняється від інших каменів своїми неповторними ознаками і властивостями.
Вам знадобиться
  • - сапфір або його підробка;
  • - рефрактометр.
Інструкція
1
Якщо ви хочете дізнатися, чи є ваша коштовність сапфіром, використовуйте прилад, що вимірює переломлення світла - рефрактометр. У сапфіра індекс рефракції приблизно 1,762-1,778. Не забувайте, що сапфір - це корунд. По твердості він займає друге місце після алмазу, тому сапфір твердіше всіх своїх імітацій. Якщо у вас є камінь з твердістю 8,5 за шкалою Мосса, проведіть їм по корунду. На теперішньому сапфірі не залишиться жодного сліду. На синій корунд найбільше схожі аквамарин і танзанит, але танзанит має червонуватий відтінок, а аквамарин - зеленуватий.
2
Придивіться до свого каменю уважно, якщо хочете відрізнити штучно вирощений сапфір від натурального. Штучний не має ніяких включень, в ньому видно бульбашки газу. Для отримання синтетичних каменів багато виробників використовують титан, тому під ультрафіолетовими променями «титановий» сапфір буде зеленуватим. Природний синій корунд має білі відблиски, яких позбавлений синтетичний мінерал.
3
Відмітна особливість деяких штучних сапфірів - криволінійна зональність, яка не зустрічається у природних каменів. Також синтетичні мінерали можуть мати включення платини, золота і міді. У гідротермальних корундов неправильна мікроструктура зростання. Однак виробники намагаються вдосконалити процес вирощування каменів, тому впевнено відрізнити штучний мінерал від природного може тільки фахівець.
4
Синтетичні камені красивіші, ніж природні. Хімічний склад природних і штучних мінералів однаковий, але вирощені не мають зовнішніх дефектів і включень, їх колір більш чистий і глибокий. Справжні дорогоцінні камені мають сертифікат - ще одна ознака, який відрізняє їх від підробок. Згадайте ціну свого сапфіра, справжній синій корунд коштує від кількох сотень до кількох тисяч доларів.
Відео по темі
 http://www.youtube.com/watch?v=6m6tNgDqp28
Натуральний сапфір має неоднорідну структуру з помітними включеннями. У ньому немає бульбашок газу, а його твердість схожа з твердістю алмазу. Якісний натуральний камінь коштує від кількасот до кількох тисяч доларів за карат.
Інструкція
1
Відрізнити натуральний сапфір від штучного непосвяченому у всі тонкощі видобутку і обробки людині буває непросто. Однак існують певні ознаки, характерні для натуральних каменів, які може визначити навіть недосвідчений покупець. Але якщо ви плануєте придбати дорогу ювелірну прикрасу, то краще перед покупкою показати виріб фахівцеві.
2
Сапфір - це дорогоцінний камінь, колір якого варіюється від безбарвного до фіолетового, і лише рідкісний натуральний камінь не змінює свій колір при штучному освітленні. Тому на камінь треба поглянути спочатку при денному світлі, а потім при світлі звичайної електричної лампи. Ненатуральний камінь змінить своє забарвлення. Справжній кашмірський сапфір має своєрідний бархатистий волошковий відтінок. Бірманські камені і цейлонські самоцвіти відрізняються так званим «шовком». Йдеться про голкоподібних волокнах, які, перетинаючись, утворюють кут в 60 °. І це можна побачити, якщо озброїтися лупою.
3
Тепер уважно розгляньте камінь на предмет включень і бульбашок газу. Штучний камінь, як правило, більш красивий, у нього однорідна структура з домішкою бульбашок газу. Натуральний сапфір мало схильний дефектам, але в той же час в ньому виявляються помітні включення.
4
Однак у продажу нерідко зустрічаються і композитні ювелірні камені, що складаються з двох і більше частин - дуплетів. У верхній частині такого виробу може знаходитися справжній сапфір, а в нижній дешевий штучний або природний камінь. Погляньте на камінь через лупу: вона дозволить виявити лінію з'єднання двох частин.
5
Сапфір дуже легко сплутати з танзанитом і синьою шпінелью. Щоб цього не сталося, потрібно озброїтися спеціальним приладом для вимірювання заломлення світла - рефрактометром. Танзанит має індекс рефракції 1,7, шпінель - 1,72, а ось справжній сапфір володіє значно більшим показником - 1,76-1,77. До того ж синя шпинель має занадто темний колір і її можна сплутати тільки з сапфіром низької якості, а у танзанита мається легкий червонуватий відтінок.
6
Відрізнити натуральний сапфір від штучного допоможе показник твердості натурального каменю. Він всього лише на одну одиницю відстає від алмазу, тому краї каменя будуть гострими і рівними. А якщо ви проведете по натуральному каменю чимось твердим, то на його поверхні не залишиться й сліду. Бажано використовувати для цих цілей камінь з твердістю 8,5 за шкалою Мосса. Якісний натуральний сапфір може коштувати сотні і навіть тисячі доларів за карат, і при покупці вам зобов'язані видати сертифікат на камінь.