Як вживати просфору.

Просфора - це святий хліб, використовуваний для особливих церковних ритуалів. Складається вона з двох частин, які виготовляються окремо один від одного з дріжджового тіста і пізніше з'єднуються разом.
Інструкція
1
Просфора символізує єство людини, що складається з мільйона природних елементів, і безліч людей в світі в цілому. Нижня частина просфори позначає тілесну (земну) частина людини, а верхня частина (з печаткою хреста і словом «перемога» по-грецьки) - його духовне начало.
2
При виготовленні просфори дріжджі замішуються на святій воді. Свята вода позначає божу благодать, а дріжджі - велику силу святого духу, який і дає життя всьому існуючому на землі.
3
Для церковних служб використовується тільки свіжі просфори, оскільки молитва над черствим хлібом прирівняна до гріха. Кругла форма просфори говорить про вічність рятівника всіх людей Ісуса Христа і нагадує людині про її вічного життя. Традиційно просфори повинні дбати тими, хто не вступав у шлюб або вступав у нього всього один раз.
4
У храмі просфору можна отримати за свічним ящиком по закінченню літургії, попередньо подавши записку «Про здоров'ї» або «Про упокій». Імена, згадані в записках, будуть прочитані і за кожне з просфори буде вийнята частка.
5
В самому кінці літургії всім, хто молиться роздадуть маленькі частини просфори - антидор, прийняти які потрібно з благоговінням, склавши долоні хрестом і поклавши праву руку на ліву. При цьому потрібно поцілувати руку священика, який приніс цей дар. Антидор з'їжте натщесерце, там же в церкві і з особливим благоговінням.
6
Принісши просфору додому, приготуйте чисту скатерь, поставте на неї саму просфору і святу воду. Перед трапезою прочитайте молитву зі словами подяки Богу за його милість. Просфору їжте над тарілкою або чистим аркушем білого паперу, щоб жодної святий крихти не впало на стіл або навіть на підлогу. Просфора - святий небесний хліб, приймати який потрібно зі страхом і смиренністю. Різати звичайним кухонним ножем просфору забороняється. Для цих цілей бажано завести спеціальний ніж, який зберігайте в чистоті, окремо від іншого посуду.
7
Артос - пасхальну просфору - потрібно зберігати як святиню в червоному кутку поряд з іконами і вживати у важкі хвилини або в хвороби по крихітному шматочку, щоб цього святого квасного хліба вистачило до наступного свята великої Пасхи .
Зверніть увагу
Для зберігання просфори використовуйте спеціальні тканинні мішечки. Зберігайте її дбайливо, не допускаючи появи цвілі. Зіпсований хліб необхідно спалити. Не рекомендується кришити просфору на цвинтарі, над могилою, як це роблять багато віруючих.
Корисна порада
Не рекомендується пропонувати антидор і артос нехрещеним людям. Папір, в якому ви принесли просфору додому, бажано спалити, щоб крихти не влучили у відро або на підлогу.