Як розрахувати харчову цінність. расчитать харчову цінність продуктів.

Якість продуктів харчування включає багато властивостей, які характеризують їх харчову та біологічну цінність, а також органолептичні, функціонально-технологічні, санітарно-гігієнічні ознаки. Харчові продукти забезпечують людину енергією і сприяють нормальному обміну речовин.
Вам знадобиться
  • - таблиця енергетичної цінності продуктів.
Інструкція
1
Сучасні уявлення про якісні та кількісні потребах людини в їжі відображені в концепції збалансованого харчування. Відповідно до неї для нормальної діяльності людина потребує певної кількості енергії і харчових речовинах: білках, жирах, вуглеводах, амінокислотах, жирних кислотах, мінеральних солях, вітамінах та мікроелементах. Багато з перерахованих речовин незамінні, т. Е. Які виробляються в організмі, хоча й необхідні людині.
2
Для характеристики продукту харчування визначте його загального і елементний склад, встановіть ступінь відповідності кожного компонента формулі збалансованого харчування і знайдіть так званий інтегральний скор. Він виражається в енергетичних одиницях (на 3000 ккал) і відображає здатність того чи іншого продукту задовольняти потреби організму в необхідних йому речовинах.
3
Визначте для себе поняття «харчова цінність», воно включає кількісне співвідношення харчових речовин в продукті, сумарну енергетичну цінність та органолептичні характеристики виробу. Енергетична цінність характеризує ту частину енергії, яка виділяється з їжі в процесі її біологічного окислення в організмі. Залежно від статі, віку, маси і роду занять людині потрібно вживати щодня від 600 до 5000 ккал на добу. Проведіть самоаналіз свого способу життя і, виходячи з цього, розрахуйте, скільки ккал вам необхідно в день. Кожен вид продуктів має різну енергетичну цінність. Наприклад, в 100 грамах м'ясопродуктів міститься від 100 до 350 ккал.
4
Білки в організмі засвоюються на 84,5%, вуглеводи 95,6%, жири - 94%. Враховуючи рівень засвоєння харчових речовин, розрахуйте енергетичну цінність продукту. При окисленні 1 г білка виділяється 4,00 ккал (16,7 КДж) енергії, жиру - 9,00 ккал (37,7 КДж.), Вуглеводів - 3,75 ккал (15,7 КДж).
5
Харчову цінність вироби розрахуйте по співвідношенню загального хімічного складу продукту і його маси. Крім харчової цінності в енергетичному вираженні, важливим показником їжі є її біологічна цінність. Вона характеризує якість білкового компонента продукту як співвідношення ступеня збалансованості його амінокислотного складу та рівня переваримости і асиміляції білка в організмі.
Якщо ви вирішили сісти на дієту або просто захотіли схуднути, обмеживши себе в їжі, але не дотримуючись певної системи, вам необхідно знати, як правильно розраховувати вуглеводи , так як їх надлишок сприяє швидкому набору ваги і розвитку серйозних захворювань.
Інструкція
1
Скористайтеся спеціальними таблицями хімічного складу деяких продуктів. Їх можна легко знайти в будь-якому дієтичному довіднику і іншій літературі, присвяченій здоровому способу життя. Для визначення кількості вуглеводів в раціоні використовуються різні одиниці - наприклад, крохмальні або хлібні. Вуглеводи можна розрахувати і за допомогою таблиць калорійності продуктів або по так званій «цукрової цінності». Таблиці допоможуть вам скласти індивідуальний раціон так, щоб не замикатися на декількох корисних стравах і замінювати одні продукти іншими.
2
Найзручнішою розрахунковою одиницею вважається хлібна. За одну хлібну одиницю звичайно приймається певна кількість продуктів, що містять 10-12 г «чистих» вуглеводів. Якщо ви розрахуєте, скільки хлібних одиниць міститься в різних продуктах, вам буде легше скласти раціон без шкоди для здоров'я.
3
Одна хлібна одиниця - це приблизно один шматочок чорного хліба або одна маленька булочка з висівками, або 2 хрусткі хлібці. Овочі, які входять до складу практично будь-якої дієти, містять, зрозуміло, менше хлібних одиниць. Так 3 великих моркви, 6 столових ложок консервованого горошку або 1 велика картоплина в мундирі будуть рівні однієї хлібної одиниці.
4
Враховуйте при розрахунку вуглеводів і калорійність продуктів, і те, як швидко вони будуть засвоюватися. Чим більше буде в продукті харчових волокон (як в ягодах, моркви, сухофруктах, грибах, бобових і зернових), тим повільніше вони будуть засвоєні організмом. Однак при діабеті і підвищеному рівні холестерину, навпаки, бажано, щоб їжа була якомога більш волокнистої, оскільки рослинна їжа перешкоджає підвищенню рівня глюкози в крові і знижує холестерин.
5
Якщо ви вирішили слідувати якийсь дієті все життя (за бажанням або за необхідності), обов'язково порадьтеся з лікарем, тому що кількість хлібних одиниць для кожної конкретної людини строго індивідуально. Вважається, що дорослій людині в день достатньо від 15 до 25 одиниць, але цей розкид дуже великий, щоб можна було правильно розрахувати свій раціон раз і назавжди.