Як визначити кути нахилу площини.

При виробництві різних робіт на дачі або присадибній ділянці (укладання різних майданчиків, тротуарної плитки або доріжок) часто доводиться стикувати похилими доріжками майданчики, розташовані на різних рівнях. Необхідно ретельно визначати і витримувати кути нахилу площини на таких ділянках.
Вам знадобиться
 • - вертикальний або горизонтальний будівельний рівень;
 • - схил;
 • - кутомір;
 • - транспортир;
 • - рівний дерев'яний брус довжиною 1,5 м;
 • - лазерний рівень та вимірювальна лінійка;
 • - гідроуровень, маркер, 2 кілочка;
 • - рулетка.
Інструкція
1
Для визначення кута нахилу площини найпростішим способом використовуйте схил, дерев'яний брус і транспортир. Покладіть брус на перевіряється площину. Лівою рукою тримайте схил на висоті 300 - 400 мм. Підведіть схил до краю бруса. Заспокойте нижню частину схилу. Правою рукою вертикально поставте транспортир плоскою стороною на брус. Рухаючи транспортир, сумістите точку відліку транспортира з ниткою виска. Вважайте кут нахилу площини в точці перетину нитки виска зі шкалою транспортира. Отримайте кут нахилу площини відносно вертикалі. Якщо потрібен кут відносно горизонту, обчисліть його, віднявши від отриманого кута 90. Даний спосіб застосовуйте при чорнових вимірах, так як він дає низьку точність заміру кута нахилу площині.
2
Більш точний наступний спосіб вимірювання. Покладіть брус на перевіряється площину. По краю бруса вертикально поставте рівень. Рівень тримайте лівою рукою. Правою рукою прикладіть кутомір до вийшов гранях кута. За шкалою кутоміра вважайте величину кута нахилу площині.
3
Найбільш точний спосіб, в якому застосований лазерний рівень. Встановіть строго горизонтально підставу рівня. Увімкніть лазерну головку. Заміряйте рівень перепаду висот від горизонтального променя лазера до поверхні перевіряється площині на ділянці довжиною 1 м. При величині перепаду до 1 м на цій ділянці кожні 2,22 см перепаду близькі до 1 градусу.
4
Високої точності вимірювання кута нахилу можете добитися, використовуючи гідроуровень замість лазерного рівня. Для такого виміру забийте паралельно нахилу площини два кілочка на відстані 1 м. Відзначте на них горизонт за допомогою гідрорівня. Заміряйте відстань від міток горизонту до площини. Відніміть від більшого розміру менший розмір - отримаєте величину перепаду висот на відстані метра. Цю величину розділіть на 2,22 і отримаєте кут нахилу вимірюваної ділянки площини в градусах.
Кут нахилу будь-якої лінії або поверхні можна знайти, знаючи тригонометричні функції. Незалежно від того, чи треба вам розрахувати кут нахилу даху, спинки дивана, стовпа або прямої лінії на аркуші паперу, способи визначення кута будуть однакові.
Вам знадобиться
 • - рулетка;
 • - схил;
 • - інженерний калькулятор.
Інструкція
1
Щоб дізнатися кут нахилу, побудуйте прямокутний трикутник, похила лінія при цьому буде виступати в якості гіпотенузи. Для цього використовуйте схил, так як він завжди створить із землею прямий кут. Виберіть вихідну точку на вашій похилій площині або лінії і за допомогою схилу і рулетки виміряйте відстань від цієї точки до землі (або будь-який інший горизонтальній поверхні, наприклад, підлоги). Якщо немає схилу, просто візьміть вантаж і підвісьте його на мотузці. Ця відстань називається протилежний катет.
2
Потім померяйте відстань від точки, в яку уперся ваш схил, до того місця, де похила поверхня впирається в землю (підлогу). Це буде прилежащий катет. Якщо ця відстань знайти складно, замість нього знайдіть довжину похилій поверхні від вихідної точки до землі (підлоги). Це буде гіпотенуза. Так чи інакше, у вашому розпорядженні повинно виявитися як мінімум два числа - гіпотенуза і один з катетів, або два катета.
3
Якщо ви знаєте довжину гіпотенузи і довжину протилежного катета, порахуйте синус (sin), розділивши довжину катета на довжину гіпотенузи. Тепер, щоб знайти сам кут, за допомогою інженерного калькулятора знайдіть арксинус (arcsin) отриманого числа. Зверніть увагу, в калькуляторі його позначення може бути таке: sin ^ (- 1) або asin. Ви отримаєте значення кута в градусах.
4
Якщо вам відома довжина прилеглого катета і гіпотенузи, знайдіть косинус (cos), для цього розділіть довжину катета на довжину гіпотенузи. Візьміть калькулятор з кнопкою arсcos (або acos, або cos ^ -1) і порахуйте арккосинус, який і є шуканий кут нахилу в градусах.
5
Для того щоб виміряти кут нахилу при відомих катетах, знайдіть тангенс (tg). Для цього розділіть противолежащий тангенс на прилежащий. Потім з цього числа за допомогою калькулятора вирахувати arctg (він може також позначатися atan або tan ^ -1). Отримане значення і буде величиною кута в градусах.
Корисна порада
Якщо вам доводиться вимірювати кут нахилу досить часто, придбайте спеціальний прилад - кутомір.