Як перевірити кварцовий резонатор. Як дізнатися частоту кварцового резонатора.

Кварцовий резонатор являє собою кристалічний електронний прилад, здатний підтримувати резонансні коливання на певній частоті. Він володіє високою стабільністю і точність. Щоб перевірити його працездатність, необхідно зібрати одну зі схем кварцових генераторів на польових або біполярних транзисторах.
Вам знадобиться
  • - кварцовий резонатор;
  • - частотомер або осцилограф;
  • - радіодеталі;
  • - тестер;
  • - приладдя для пайки ;
  • - голий мідний дріт (краще посріблений);
  • - сверхрегенератівний приймач.
Інструкція
1
Зберіть одну із запропонованих схем. Як індикатор генерації до виходу генератора підключіть вимірювальний прилад, забезпечений найпростішим детектором на точковому напівпровідниковому діоді. Якщо є діодний випрямна головка приладу, використовуйте її. Це може бути тестер, ламповий вольтметр і т.д. За відхилення стрілки приладу можна судити про виникнення генерації. З цією ж метою ви можете застосувати осцилограф. Це буде ще наочніше. Виникнення генерації свідчить про справність кварцового резонатора.
2
Якщо ви хочете дізнатися резонансну частоту кварцового резонатора, підключіть на вихід генератора частотомер або осцилограф. Останній дає можливість визначити частоту за допомогою фігур Ліссажу. Зверніть увагу на те, що кварц може порушуватися як на основній частоті, так і на гармоніках.
3
Якщо вам не потрібна висока точність вимірювання, можете скористатися саморобним резонансним хвилеміром. Він являє собою найпростіший детекторний приймач, в який замість телефонів включений стрілочний індикатор, а конденсатор змінної ємності забезпечений шкалою з вказівкою частоти. На виході генератора в цьому випадку повинна знаходитися котушка індуктивності, що складається з декількох витків голого мідного дроту. Про виникнення резонансу ви зможете судити по максимальному відхиленню стрілки резонансного хвилеміра, а про частоту - за шкалою налаштування змінного конденсатора. Резонансний хвилемір потрібно попередньо відградуювати з якого-небудь точному джерела радіосигналів. Котушки коливального контуру можна зробити змінними для різних діапазонів налаштування.
4
Визначити працездатність і приблизну резонансну частоту кварцового резонатора можна й іншим способом. До висновків резонатора підключіть невелику котушку зв'язку. Вона складається з 2-5 витків голого, а краще посрібленого мідного дроту. Піднесіть її до коливального контуру працюючого сверхрегенератівниміпріємникамі приймача. Підстройте конденсатор контуру приймача так, щоб шуми суперізаціі в навушниках повністю зникли. У цьому випадку ваш приймач буде налаштований на частоту резонансу кварцового резонатора або на одну з її гармонік. Цей метод не дає високої точності вимірювання. Але він дозволяє судити про працездатність кварцового резонатора.