Навіщо потрібна сила тертя.

Життя, до якої ми звикли, без сили тертя неможлива. Ми рухаємося, стоїмо на місці, створені нами предмети не розвалюються на частини і не ковзають по поверхні, - все це завдяки силі тертя.
Сила тертя виникає при зіткненні двох тіл відносно один одного. Вона має електромагнітну природу і викликана взаємодією атомів і молекул один з одним. Сила тертя спрямована по дотичній до поверхні зіткнення тіл. Її також називають силою сухого тертя і ділять на тертя спокою, ковзання і каченія.Прі відсутності руху предмета на нього діє сила тертя спокою, яка дорівнює по модулю силі зовнішнього тиску і спрямована в протилежну сторону. Якщо зовнішнє зусилля перевищує максимальну величину сили тертя спокою для даного тіла, то предмет починає ковзати, і виникає сила тертя ковзання, яка зазвичай менше сили тертя спокою. Саме тому санки важче зрушити з місця, ніж везті.Сіла тертя виникає і при коченні предметів. Сила тертя кочення невелика. Тому її дією часто нехтують при нескладних фізичних розрахунках. Якщо тіло рухається в рідкому або газоподібному середовищі, то на нього діють сила в'язкого тертя. Це взаємодія набагато слабкіше, ніж при сухому терті. Зауважте, що сили в'язкого тертя спокою не існує. Внаслідок того предмет, занурений у воду, так легко передвінуть.Сіла тертя не завжди перешкоджає руху. Наприклад, при ходьбі виникає сила тертя спокою, спрямована вперед. Вона перешкоджає ногам ковзати назад, як це відбувається, якщо ви намагаєтеся пересуватися по слизькому льоду. Сила тертя додає прискорення вперед. Подібним чином рухаються колеса велосипеда, машини, потяги. На присутності сили тертя заснована дія гальм. Водночас іноді потрібно зменшити тертя. Деталі механізмів швидко зношуються завдяки цим силам. В такому випадку допоможе мастило, яка замінює силу тертя спокою на тертя ковзання, набагато менший по модулю.
Тертя - важлива властивість, якою володіють всі предмети на землі. Якби не було тертя, то життя на планеті напевно розвивалася б по якомусь іншому сценарію і, можливо, взагалі була б присутня в іншій формі. Звичний для всіх світ просто не зміг би існувати.
Без перебільшення можна сказати, що сила тертя нарівні з силою всесвітнього тяжіння - найважливіші складові, що забезпечують можливість існування земного життя в її нинішній формі. Напевно, всім траплялося виходити з дому в ожеледь. Це якраз той випадок, коли, завдяки капризу природи, тертя сильно зменшується і доводиться докладати масу зусиль, щоб утриматися на ногах. Всім відомо, як в таких випадках відновлюється можливість нормального пересування. Посипка тротуарів спрямована саме на збільшення тертя. Уявіть собі дитину, яка скочується на санках з гірки. Що трапиться, якщо раптом пропаде тертя? Санки просто не зупиняться, адже ніщо не заважатиме їх двіженію.Не будь тертя, люди не змогли б утримати в руках жоден предмет. Стакан просто вислизнув би з ваших рук при найменшій спробі взяти його (якщо взагалі така річ існувала б), а, будучи поставлений на стіл, скочувався б з нього при найменшому поштовху. Те ж саме можна сказати і про меблі - столах, стільцях, шафах. Земний транспорт просто не міг би існувати в нинішньому вигляді, оскільки колеса машин крутилися б на місці. Люди просто не змогли б ходити. Можна привести тисячі інших прикладів, які доводять, що зникни тертя сьогодні, зараз ця сама сила тертя, і звичне життя перетворилася б на хаос. Так від чого ж виникає тертя? Всі предмети мають мікроскопічні нерівності, горбики, виступи, впадинки, які при взаємодії поверхонь предметів чіпляються один за одного і створюють ефект, званий силою тертя. У багатьох випадках люди прагнуть зменшити силу тертя. Особливо часто така потреба виникає в промисловості. Для зменшення тертя в рухомих частинах машин і механізмів застосовуються різні масла і мастила. Це дозволяє зменшити знос деталей і обмежити споживання електроенергії за рахунок зменшення нагрівання взаємодіючих поверхонь. Однак позбутися від тертя повністю неможливо, та й не потрібно.