Як перевірити компас.

Незважаючи на велику кількість і доступність сучасних навігаційних пристроїв, старий добрий компас ще не скоро вийде з ужитку. І це зрозуміло. Він дешевий, простий у використанні і мало залежить від зовнішніх умов. Але навіть найнадійніший компас необхідно періодично перевіряти, особливо якщо ви збираєтеся в далеку подорож.
Вам знадобиться
  • - компас;
  • - невеликий залізний предмет.
Інструкція
1
Існує три принципово різних види компаса: магнітний, електронний і гірокомпас. Перший взаємодіє з магнітним полем землі, другий - з супутниками, а третій зорієнтований на географічний північний полюс. Туристи і орієнтувальники частіше користуються різними модифікаціями магнітного компаса. При перевірці необхідно з'ясувати, чи не розмагнітилася Чи стрілка. У різних магнітних компасів вона позначена по-різному. Спрямована на північ стрілка може бути забарвлена в синій колір, позначена точкою, закінчується вістрям. Для її фіксації існує спеціальний важіль. Він знаходиться під стрілкою і служить для того, щоб можна було притиснути стрілку до скла.
2
Покладіть компас на горизонтальну поверхню. Якщо стрілка була зафіксована, відпустіть важіль. Орієнтувати її у напрямку «північ-південь» в даному випадку не обов'язково. Просто дайте стрілці зупинитися і зауважте поділ на лімбі.
3
Піднесіть до компасу залізний предмет, потім приберіть його. Робити це потрібно дуже швидко, а сам предмет не повинен бути більшим. Ідеально підходить цвях. Компас не чіпайте, нехай стрілка трохи погойдається і знову замре. Зверніть увагу на поділ. Якщо стрілка займе початкове положення - все в порядку, компас працює так, як потрібно. Якщо ж вона відхилилася, краще прилад замінити.
Зверніть увагу
Перевіряти компас необхідно перед кожним виходом на маршрут.
Корисна порада
В польових умовах необхідно після роботи з компасом фіксувати стрілку важелем, а вже потім прибирати прилад в кишеню. Якщо залишати стрілку вільно обертатися, компас досить швидко зламається. Намагайтеся не зберігати його разом з ключами та іншими металевими або намагніченими предметами. Цьому ж правилу слідуйте і вдома. Цвяхи, викрутки і плоскогубці - не самі підходящі сусіди для подібного приладу, так само як і працюючі динаміки. А от зберігати його на книжковій полиці або поруч з колекцією каменів - можна. Звичайно, якщо серед експонатів вашої колекції немає, наприклад, залізного колчедану. Визначаючи напрямок, зверніть увагу на те, щоб поруч не було ліній електропередач. Не забувайте, що це магнітний прилад і що на точність його дуже сильно діють металеві предмети. Якщо все ж вам прийде в голову визначати напрямок, стоячи на залізничних рейках, не дивуйтеся, що свідчення виявляться неточними. Знайдіть великомасштабну карту місцевості, куди ви вирушаєте. Орієнтуватися по компасу і карті значно зручніше, ніж просто по компасу.
Компас - дуже важливий прилад навігації для будь-якого мандрівника. Туристичні компаси використовуються для всіляких цілей і мають свою специфіку. Все залежить від типу подорожі і способу пересування: пішки, по повітрю, на машині, на судні або на велосипеді.
Вам знадобиться
  • - будь-який металевий предмет;
  • - інформація про моделі і різновидах компаса.
Інструкція
1
В першу чергу вам необхідно визначитися з видом подорожі, від якого залежить вибір моделі компаса.
2
Виберіть потрібний компас з представленого асортименту туристичного магазину. Звірте свої знання про хороших моделях компаса з думкою консультанта. Як ви розумієте, то не потрібно повністю покладатися на поради менеджера. Для початку пробіжіться по форумам, почитайте відгуки початківців туристів і фахівців.
3
Загальні правила вибору наступні: - нактоузний і шляховий компаси призначені для морських подорожей (за допомогою такої моделі приладу легко утримувати потрібний курс яхти); - ручний компас і міні-компас зручні практично для всіх видів подорожей завдяки своїм габаритам, вбудованої підсвічуванню і простоті використання; - GPS-компаси або навігатори зручні для пересування на велосипеді або автомобілі.
4
Перевірте компас. Точність традиційного компаса зі стрілкою легко перевірити в такий спосіб: покладіть компас на рівну поверхню і дочекайтеся повної зупинки його стрілки. Потім піднесіть будь металевий предмет до компасу, дочекайтеся відхилення стрілки у відповідну сторону і приберіть його. Стрілка повинна зайняти своє колишнє положення без будь-яких похибок. Таку процедуру потрібно повторити кілька разів для більш ретельної перевірки, підносячи метал з різних сторін приладу.
Зверніть увагу
Зверніть увагу на те, що придбавати компаси краще того виробника, який випускає тільки навігаційні прилади («Експедиція», «Московський Компас»). Це гарантує точність і довговічність компаса при правильній експлуатації.
Корисна порада
Вибираючи універсальний компас, віддайте все ж перевагу малогабаритним моделям, які точно знайдуть місце у вашій сумке.Не варто купувати занадто дорогий компас, так як цей прилад легко втратити в подорожі або вивести з ладу. Після того як ви ознайомитеся з усіма тонкощами, можна буде подумати і про вдосконалену нової моделі.