Чому скрипить сніг.

Кожен помічав, що сніг під ногами в морозну погоду скрипить. Чому він скрипить, адже сніг - це всього лише вода? Чому не скриплять лід і калюжі? Цьому є наукове пояснення.
Скрипит сніг під ногами тільки в морозну погоду, ніж температура нижча, тим вище тон чутного вами звуку. Люди, близькі до природи, досвідчені натуралісти можуть визначити фортеця морозу за характером скрипу снігу. Сніжинка складається з безлічі кристалів льоду, що примерзли одна до одної. Під будь-яким тиском ці кристали з хрускотом ламаються, а тому що їх дуже багато, то ви і чуєте цей звук. Чим нижче температура повітря, тим твердіше стають сніжинки і тим голосніше скрип снігу. Якщо мороз несильний, кристалики скоріше будуть гнутися, а не ламатися, тому й немає гучного високого хруста.Прі температурі нижче -8 градусів акустичний спектр скрипу снігу переміщається до високих частот, а при ще більшому зниженні температури сила звуку зростає на один децибел. Тепер ви можете чути ріжучі, повискувала звуки при ходьбі по снегу.Еще одна причина скрипу снігу полягає в терті крижаних кристалів один про одного при переміщенні їх під вашими ногамі.Снежінкі мають складну форму і змінюються по дорозі до місця приземлення від шестигранною пластинки до пухнастою зірочки і багатогранного квітки. У деяких колекціях налічується більше п'яти тисяч фотографій різних сніжинок. У Сибіру при безвітряної погоди можуть утворюватися пластівці снігу діаметром до 30 сантиметрів. Замети з таких пластівців виростають буквально на очах прохожіх.Но найменший порив вітру розбиває скупчення снігу і перетворює їх на окремі сніжинки та їх уламки. В Якутії при морозі нижче 40 градусів сніжинки виглядають як крижані голки, «алмазний пил». А вже виблискування таких «алмазів» на сонці чи не яскравіше натуральних.Конечно, такі сніжинки будуть голосно скрипіти, коли ви на них наступите, їх твердість у такий мороз максимальна. Ось так сніг може поєднувати в собі приголомшливу красу і загадковість, залишаючись всього лише водою.
У маленьких дітей часто виникають цікаві питання, але іноді на них не можуть відповісти і дорослі. Наприклад, одним з них є питання, чому ми чуємо хрускіт, наступаючи на сніг морозним зимовим днем.
Щоб зрозуміти, чому хрумтить сніг , потрібно спочатку розібратися, що він із себе представляє. Він складається з безлічі маленьких кристаликів льоду. Ці кристали з'являються з крапель вологи, яка замерзає в облаках.Ізначально кристал утворюються невеликі, їх форма - шестикутник. При русі в хмарі сніжинки збільшуються в розмірах - до їх вершин примерзають нові кристали, а на них - такі і так далі. У підсумку виходять сніжинки різноманітних форм (але завжди шестикутні), кожна з них має оригінальний візерунок. Зазвичай сніжинки мають розмір близько п'яти міліметрів і вагу близько одного міліграма. Хрускіт сніг а можна почути тільки при мінусовій температурі, при цьому, чим температура навколишнього середовища нижче, тим голосніше скрип кристалів льоду. Пояснюється це просто - на холоді сніжинки стають тендітніші і більш твердими. Таким чином, ламаючись, кристали сніг а видають відповідний звук.Однако звук цей настільки тихий, що почути його людина не в змозі. Але коли ламаються відразу тисячі сніжинок, а вчені підрахували - в одному кубічному метрі сніг а знаходиться близько трьохсот п'ятдесяти сніжинок, вони видають звук, який можна услишать.Но якщо температура навколишнього середовища наближена до нуля градусів за Цельсієм, сніг починає підтавати. В результаті на кристалах сніжинок утворюється волога, що сприяє зникненню хрускоту. Якщо розглянути акустичний спектр скрипу сніг а, то можна визначити два його максимуму. Це 250-400 Гц при температурі повітря від -6 до -15 градусів Цельсія і 1000-1600 Гц при температурі нижче -15.Такім чином, наступаючи на морозі на сніг , люди чують відповідний хрускіт. Але є й ще одна причина, по якій сніг скрипить ніби сам по собі. Пояснюється це тертям сніжинок один об одного і їх зміщенням відносно один одного. В результаті кристалики також ушкоджуються, і з'являється хрускіт.