Як виносити осі. Як винести осі перед будівництвом.

Будь-яке будівництво починається з геодезичних робіт. Навіть скромний дачний будиночок повинен бути міцним і рівним, а для цього потрібно не просто накреслити його план, але зуміти перенести контури безпосередньо на ділянку. Спробувати винести осі невеликого прямокутного будови ви можете і самі. Основи геодезичних знань можна викласти також школярам старших класів.
Вам знадобиться
  • - проект будинку з геодезичної прив'язкою;
  • - план ділянки з позначеними на ньому контурами будівлі;
  • - теодоліт;
  • - тахеометр;
  • - рейка;
  • - кілочки;
  • - рулетка або землемірний циркуль.
Інструкція
1
Перед тим як починати розбивку, необхідно максимально вирівняти поверхню ділянки під одну позначку. Викорчують пні, приберіть сміття, зніміть рослинний шар. Особливу увагу приділіть прибиранні всілякого металобрухту. Це важливо, якщо ви вирішили зробити розбивку самостійно. Не виключено, що вам доведеться користуватися саморобним обладнанням, до якого входить і компас. Але якщо у вас є можливість дістати оптичний або електронний теодоліт або тахеометр, краще це зробити.
2
Існують головні, основні і проміжні осі. Почніть з головних. Для житлового будинку або промислового об'єкту це осі симетрії будівлі. Основними осями визначаються габарити будівлі, проміжними - положення окремих його деталей. Ознайомтеся докладно з проектом, який у вас є. Проектування передбачає геодезичну підготовку для перенесення контурів будівлі на місцевість. Можливо, у вас вже є розрахунок елементів, геодезична прив'язка і розбивочні креслення. Вам залишається тільки правильно намітити, де і що буде сроиться.
3
Почати розбивку ділянки під будівництво будинку найкраще з винесення головних осей. Вони являють собою дві перпендикулярні один одному лінії, які перетинаються там же, де і діагоналі будівлі. Визначте відстань цієї точки від найближчих кутів і ліній координатної сітки. Вони відзначені на плані, а також на місцевості, якщо ви будуєте по має прив'язку проекту. Встаньте з теодолітом в точку, координати якої вам відомі. За допомогою гвинтів зорієнтуйте прилад під потрібним кутом. Помічник у цей час тримає рейку. Він її рухає до тих пір, поки вона не співпаде з міткою на окулярі. Відзначте потрібну точку рейкою і переходьте до наступного кутку.
4
Залежно від ділянки і форми будови скористайтеся одним із способів виносу осей. Спосіб прямокутних координат застосовується на рівних ділянках з розміченій координатної сіткою. Від найближчого кута сітки відміряйте відстань до точки проекції кута будівлі на цю лінію, потім довжину будівлі. Вбийте кілочки. Вставши в одну з точок, налаштуйте кутомірний прилад на прямий кут. Принцип дії всіх таких приладів, від саморобного кутоміра до електронного теодоліта, однаковий. Потрібно поєднати мітки або в двох прорізах кутомірів, або на моніторі. Ваш помічник повинен пересунути при цьому рейку в потрібне місце і відзначити точку кілочком. Точно таким же чином переносяться на місцевість і всі інші кути прямокутного будівлі. Між кілочками натягніть шнур.
5
Спосіб кутових зарубок застосовується в тому випадку, коли прямому візуванням щось заважає, або ж будівля знаходиться, наприклад, на схилі пагорба. Попередньо якомога точніше обчисліть кути. Всі інші роботи виконуються в тому ж порядку, що і в першому випадку. Проміжні осі виносять пізніше, коли вже є фундамент і потрібно визначити положення окремих елементів будови.
6
При будівництві будинку розбіжність осей не повинно перевищувати 7 мм, тому виконувати ці роботи краще за допомогою осучаснених високоточних інструментів. Але якщо ви хочете побудувати, наприклад, сарай або інше невелике прямокутне будинок, можна скористатися і простим кутоміром. Представляє він собою коло, розділене на 360 градусів. У центрі його кріпиться болт, а на нього - довга лінійка. До країв лінійці приклейте під кутом 90 ° вгору ще 2 лінійки, довжиною трохи менше. На однаковій відстані від їх незакріплених решт робляться однакові віконця. По центру натягніть вертикальні нитки. Коло закріпіть жорстко на тринозі та зорієнтуйте по компасу.
7
План ділянки теж повинен бути з координатної сіткою. Для того щоб забезпечити саморобному теодоліті строго горизонтальне положення, застосуйте Виска. Діє цей нескладний прилад точно так само, як і будь-який інший теодоліт, але точність його, природно, буде менше. Проте, застосування подібних пристроїв дозволяло ще в давні часи створювати дуже красиві і міцні будівлі ідеальної форми.