Для чого потрібні архіватори.

Ще не так давно слово «гігабайт» любителі комп'ютерів вимовляли з повагою. Здавалося, що такий обсяг інформації ніколи не буде доступний пересічному користувачеві. DVD-диски незабаром зруйнували це помилка. Сьогодні витончений зовнішній вінчестер на 500 Гб вже нікого не дивує, а в будинках у деяких користувачів можна виявити і терабайтний жорсткий диск. Однак потреба в ефективних архіваторах як і раніше існує, так як обсяг інформаційного потоку зростає швидше, ніж можливості збереження даних.
Для чого ж потрібні програми-архіватори і як вони можуть допомогти впоратися з великою кількістю даних? З назви явно випливає, що програми створюють архіви даних приблизно так само, як людина складає в стопку кілька книг, а потім перев'язує їх мотузкою, щоб можна було упакувати ці книги, скажімо, в коробку. Архіватори ж перетворюють дані, зазначені користувачем, для більш компактного зберігання або перенесення на будь-який доступний носій інформаціі.Первоначально програми-архіватори були затребувані в основному тільки для відправки даних по тоді ще нешвидким і вузьких каналах інтернету. При модемному з'єднанні час завантаження відносно великого масиву даних займало значний час. Скажімо, відправка середньої за розміром картинки або фотографії на поштовий сервер займала від двох до п'яти хвилин. Однак за той же час можна було завантажити архів, в якому було б вже кілька картинок. Вигода використання архівуються програми була очевідна.В даний час архіватори також затребувані. Змінилися параметри стиснення, алгоритми упаковки даних стали набагато складнішими і ефективними. З'явився спеціальний софт, орієнтований на роботу з певними видами файлів, які раніше неможливо було заархівіровать.Необходімо відзначити той факт, що на даний момент існує велика кількість універсальних програм для архівації файлів, що мають тріальні версії або повністю безкоштовних. Це насамперед WinRar, WinZip, Winace, 7-zip, Power Archiever. Для отримання повністю функціональної робочої версії більшості з цих програм потрібно придбати ліцензійний ключ.По способу стиснення архівуються софт підрозділяється на типи. Програма «файловий компресор» вміє ефективно стискати виконуваний файл з дозволом exe, створюючи при цьому саморозпаковується. Інший програмний тип - універсальний архіватор - здатний запакувати значну кількість інформації в один архів, працюючи з усіма файловими дозволами без винятку. В даний час цей поділ носить дещо умовний характер, оскільки сучасні програми розраховані на універсальне застосування, а значить можуть відповідати вимогам будь-якого типу архіваціі.Інтересно, що незважаючи на великий прогрес програмного забезпечення, призначеного для архівації, робота з попередньо стиснутими файлами поки ще неефективна і потребує значного вдосконалення. Так, наприклад, чудові результати досягаються при упаковці в архів файлів з розширеннями txt, doc, exe, bmp. Однак архівація стислих даних в форматах mp3, avi, jpg поки що здійснюється тільки за рахунок службової інформації і складає всього лише близько 3% від початкової суми інформації.
архівації називають процес підготовки файлів, які в стислому, але впорядкованому вигляді містять комп'ютерну інформацію - дані, документи, коди керуючих програм і т.д. Здійснюється ця операція або спеціалізованими програмами-архіваторами, або засобами самої операційної системи. Крім того, багато прикладні програми мають вбудовані функції архівування власних допоміжних файлів і баз даних.
Операційна система комп'ютера за замовчуванням налаштована на періодичне створення архівних копій найбільш важливих файлів, щоб мати страховку на випадок власного збою або прояви будь-якого серйозного дефекту в роботі комп'ютерного «заліза» - наприклад, одного з жорстких дисків. Таку архівацію можна налаштувати так, як це вам зручно - для цього в останніх версіях ОС Windows призначений компонент з назвою «Центр архівації та відновлення». З його допомогою можна встановити періодичність архівування, вибрати файли, копії яких дійсно варто зберігати, вказати, як довго слід зберігати найбільш старі архіви і задати інші параметри. Сама процедура, як правило, займає від декількох хвилин до години, але відбувається в «фоновому» режимі, тобто на комп'ютері весь цей час можна продовжувати працювати з іншими пріложеніямі.Архівірованіе, яке здійснюється за допомогою спеціалізованих програм (наприклад, WinZIP, WinRAR, 7-ZIP) частіше застосовується для інших цілей. Якщо результатом описаних вище дій операційної системи є створення резервних копій файлів на випадок їх аварійного відновлення, то ці архіватори призначені для підготовки файлів до передачі їх по комп'ютерних мережах або транспортуванні на знімних носіях. Наприклад, при відправці прикріплених файлів по електронній пошті, вони спочатку завантажуються на поштовий сервер відправника, потім передаються на сервер одержувача, а потім завантажуються в комп'ютер адресата. Кожен з цих етапів відбувається тим швидше, чим менше розмір переданих файлів, а час або обсяг двох з них (першого і останнього) ще й оплачуються з кишені одержувача і відправника. Тому і одержувач, відправник та поштовий сервіс зацікавлені у зменшенні обсягу переданих файлів, для чого і призначені програми-архіватори.