Як визначити висоту собору.

В ході туристичних поїздок нам нерідко доводиться спостерігати величні архітектурні споруди. Один вид старовинного готичного собору здатний привести туриста в священний трепет. А якщо вийде дізнатися, яка висота такої споруди, то враження напевно стане ще більш яскравим. Чи можна визначити висоту того ж собору, не вдаючись до важким вимірам?
Вам знадобиться
  • - тростина (зонт, палиця);
  • - жердина;
  • - кишенькове дзеркальце;
  • - папір та олівець.
Інструкція
1
В сонячний день визначити висоту споруди не важко. Для цього достатньо бачити тінь собору. Приготуйте також невеликий предмет з відомою вам висотою (це може бути зонт, тростина або звичайна палиця). Керуйтеся при цьому наступним правилом: висота вимірюваного споруди в стільки ж разів більше висоти підручного предмета, у скільки разів тінь від будови більше довжини тіні від цього предмета (палки, парасольки і так далі).
2
Поставте палицю строго вертикально. Виміряйте довжину тіні, яку вона відкидає. Тепер виміряйте кроками довжину тіні, що відкидається будівлею, висоту якого вам потрібно визначити. Переведіть відому вам довжину кроку в метри (крок людини середнього зросту становить близько 70 см). Складіть просту пропорцію, в якій шуканої невідомої величиною буде висота собору. Такі розрахунки можна без праці зробити за допомогою аркуша паперу і олівця.
3
Якщо з погодою вам не пощастило, то є тінь відсутній, застосуйте інший спосіб визначення висоти будівлі. Вам знадобиться жердину, рівний по довжині вашому зростанню. Встановіть жердину на такій відстані від вимірюваного будови, щоб можна було, присівши навпочіпки, бачити верхівку собору на одній прямій лінії з точкою жердини. При такому способі спостережень висота собору буде приблизно дорівнювати довжині лінії, проведеної від точки вашого стояння дощенту архітектурної споруди.
4
В дощову погоду визначити висоту будівлі вам допоможе звичайна калюжа. Встаньте так, щоб вона розташовувалася між вами і вимірюваним спорудою. Відшукайте точку, з якої буде видна верхівка собору. Висота будівлі буде в стільки ж разів більше вашого зростання, у скільки відстань від будівлі до калюжі більше, ніж відстань від калюжі до вас. За відсутності підходящої калюжі використовуйте замість неї звичайне кишенькове дзеркальце.