Як визначити шорсткість.

Якість поверхні може визначатися кількома характеристиками, в тому числі микроструктурой металу, фізико-механічними станом і шорсткістю поверхневого шару. Від останнього залежить зносостійкість, контактна жорсткість, вібростійкість, міцність з'єднань, саме тому дуже важливо вміти правильно визначати шорсткість.
Вам знадобиться
  • - вимірювальні прилади тіньового або світлового перерізу;
  • - індикаторні глибиноміри.
Інструкція
1
Оберіть прилад для вимірювання шорсткості, це можуть бути прилади тіньового або світлового перерізу, індикаторні глибиноміри, за допомогою яких можна виконати вимірювання нерівності висотою від 25 до 1600 мкм. При цьому очікуване відстань від нижчої до вищої точки найбільшої нерівності повинно знаходитися в діапазоні вимірювань.
2
Якщо ви вибрали як приладу індикаторний глибиномір, зафіксуйте індикатор годинникового типу в колодці так, щоб вимірює наконечник виступав на величину ходу від 1,6 до 2,0 мм над поверхнею. Встановіть прилад опорною площиною колодки на контрольну плитку (розміром не менше 100х25 мм) і вставте стрілку індикатора з нулем на шкалі приладу.
3
Щоб вимірювати нерівності гвинтовим окулярним микрометром, встановіть його так, щоб одна з візирних ниток розташовувалася паралельно середньої лінії профілю.
4
Огляньте поверхню і виберіть самі великі нерівності для вимірювання. При цьому не можна вимірювати великі вибоїни, тріщини, раковини, так як вони можуть значно спотворити реальні показники.
5
Проведіть вимірювання (не менше п'яти), при цьому, якщо ви користуєтеся оптичними засобами (приладом світлового перетину або мікроскопом тіньового перетину), то для знаходження розмірів нерівностей застосовуйте гвинтовий окулярний мікрометр. Довжину ділянки беріть не більше двох кроків по западинах.
6
При вимірі гвинтовим окулярним микрометром відстані від вищої до нижчої точки нерівності, поєднуйте візирну нитку (паралельну лінії профілю) спочатку з вершиною гребеня (S1i), а потім з дном западини (S2i). При цьому кожен раз знімайте показання мікрометра і записуйте їх в журнал. Розрахуйте відстань від вищої точки нерівності до нижчої за формулою Нmax i = 5/N (S1i-S2i), де N - збільшення об'єктива.
7
Для вимірювання нерівності індикаторним глибиноміром встановіть його так, щоб наконечник стосувався дна найбільшої впадини. Потім зніміть показання, враховуючи, що рух стрілки від 0 проти годинникової стрілки відповідає Нmax i (віддалі від вищої точки до нижчої).
8
Розрахуйте шорсткість в мікрометрів за формулою Rm max = 1/n? Нmax i, де n - кількість вимірювань.