Чому у людей буває різний колір очей. чому у людини бувають очі різного кольору.

Райдужна оболонка ока - це його тонка рухлива діафрагма із зіницею в центрі. Вона майже що непроникна, розташована за рогівкою і перед кришталиком, між передньою і задньою камерами ока. Оболонка містить меланоцити (пігментні клітини), радіальні м'язи, що розширюють зіницю, і кругові, що звужують його.
Колір райдужної оболонки залежить від кількості пігменту і кровонаповнення її судин. Пігменти можуть говорити про яке-небудь захворювання, наприклад, жовтий або коричневий пігмент з'являється при хворобах печінки. Колір природних пігментів залежить від генів, національності, раси. Колір райдужної оболонки визначається змішуванням кольору крові в судинах і змішанням кольору пігментів, наприклад, зелений - це суміш жовтого і синього. Жовтих очей у людей не буває, але якщо кровоносні судини райдужної оболонки блідого кольору, то може вийти жовто-зелений колір. При великій концентрації меланіну райдужна оболонка набуває чорний відтінок, сірий колір - це різновид сінего.Бивает, що у людини очі різного кольору. Це явище називається гетерохромія. Різниця в кольорі з'являється внаслідок нестачі (надлишку) меланіну. Такий феномен зустрічається як у людей, так і у тварин (у кішок) .Гетерохромія буває двох видів: повна та часткова. Повна гетерохромія виникає в тих випадках, коли колір райдужної оболонки повністю відрізняється від кольору «райдужки» іншого ока. Часткова гетерохромія зустрічається дуже рідко, приблизно у 4 осіб з 1 мільйона, тоді одна частина «райдужки» відрізняється від залишилася її частини, тобто одне око поєднує в собі два цвета.Гетерохромія відбувається після запліднення клітини, вона жодним чином не позначається на здоров'ї людини. Люди з цим феноменом бачать все навколишнє і сприймають його, як і всі інші. Найчастіше вона зустрічається у представниць слабкої статі, ніж у чоловіків. Бували випадки, що гетерохромія ставала придбаної через захворювання або травми (синдром Ваарденбурга або хвороба Гіршпрунга) .Люди з гетерохромії набувають якусь родзинку, серед них багато відомих і популярних співаків, актрис: Кейт Босворт (секторная гетехромія), Девід Боуї (псевдогетерохромія з -за травми), Крістофер Уокен і т.д.
Люди з очима різного кольору привертають до себе увагу своєю незвичайною зовнішністю. У середньовіччі, за часів забобонів, різний колір очей вважався ознакою відьми і чаклунських здібностей. Однак, причина такого явища набагато простіше.
Часом можна зустріти людей, у яких очі різняться між собою за кольором. Явище це називається гетерохромії і зустрічається дуже рідко. Вроджена гетерохромія є наслідком мутації, яка відбувається після запліднення яйцеклітини. У цьому випадку на здоров'я людини це ніяк не впливає. Зір і сприйняття кольорів у нього нормальний. Буває, що володар «різнокольорових» око ніяковіє через свою особливості. У цьому випадку він може користуватися кольоровими лінзами, щоб очі виглядали однаково. Однак постійно носити кольорові лінзи, на відміну від звичайних, не рекомендується.

Повна і часткова гетерохромія

Слово «гетерохромія» походить від двох грецьких слів, які переводяться як «інший» і «колір». Вона може бути генетичною і набутою, повної і часткової. Повна гетерохромія характеризується повним відмінністю квітів райдужки очей. Найбільш частий випадок - коли одне око блакитного кольору, а другий - будь-якого іншого. Менш поширена часткова, секторная гетерохромія, коли різні частини райдужки мають різний колір. Наприклад, райдужна оболонка - блакитного або зеленого кольору з коричневими вкрапленнями. Часткову гетерохромія мають не більше чотирьох осіб з мільйона. Буває ще центральна гетерохромія - коли область навколо зіниці має один колір, а райдужна оболонка - інший.

Придбана і генетично обумовлена гетерохромія

Генетично обумовлена гетерохромія зазвичай успадковується за домінантним ознакою. Коли гетерохромія передається генетично, вона, як правило, проявляється у дитини тільки через місяць після народження, а спочатку у новонародженого очі одного цвета.Травми, пухлини, запалення, визначені очні краплі можуть бути причиною придбаної гетерохромії. Якщо зміна кольору очей стало наслідком хвороби, то після лікування колишній колір зазвичай не возвращается.Еслі у людини раптом почав змінюватися колір одного або обох очей, має сенс сходити до офтальмолога на обстеження. Справа в тому, що різний колір очей може говорити про проблеми зі здоров'ям. Потемніння райдужної оболонки може мати місце при її хронічному запаленні, меланомі, сидероз, гемосидерозі; а освітлення - при синдромі Дуейна, придбаному синдромі Горнера, лімфомі, лейкемії, гетерохромном іридоцикліті Фукса. Часткова гетерохромія іноді може бути наслідком спадкових хвороб, таких як Синдром Ваарденбурга або Хвороба Гіршпрунга.